Od roku 2005 koordinujeme největší slavnosti sousedů a veřejného prostoru v Česku Zažít město jinak. V roce 2020 se objevily na téměř 100 místech v Praze a v dalších 31 městech.
Pořádáme motivační celorepublikovou výzvu Do práce na kole. Desátého ročníku se v roce 2020 i přes pandemii zúčastnilo bezmála 16 000 cyklistů, chodců a běžců z téměř 3000 firem a institucí ve 48 městech, kteří teoreticky ušetřili téměř 500 tun CO2.
Na základě anonymizovaných dopravních dat účastníků výzvy vznikají revize cyklo infrastruktury pro konkrétní města a regiony.
Pomáháme zlepšovat podmínky „cyklozaměstnanců“ – odměňujeme příkladné Cyklozaměstnavatele a Cykloměsta roku.
Zástupcům čtyř Cykloměst roku 2019 jsme zprostředkovali exkurzi do Dánska za inspirací k řešení veřejného prostoru a (cyklo)infrastruktury.
Začali jsme organizovat jediný filmový festival svého druhu u nás – přehlídku snímků o udržitelné mobilitě a urbanismu s názvem Městem (2019).
Našimi vzdělávacími projekty prošlo už přes 10 000 dětí (od roku 2019 nesou souhrnný název Generace U).
V žalobě proti rušení některých cyklobousměrek v Karlíně nám dal za pravdu Nejvyšší správní soud (2019).
Po vyhraném soudu AutoMatu nad Prahou 1 mohou cyklisté opět legálně jezdit centrem Prahy. Natočili jsme protestní video se slušným cyklistou Vaškem, které vyhrálo 1. cenu v kategorii Veřejně prospěšný spot Ceny Fóra dárců 2018. Naši petici proti zákazu podepsalo na 5 000 lidí.
V rámci projektu Lidová škola městské cyklistiky jsme uspořádali sérii přednášek pro odbornou veřejnost a školy na téma bezpečnosti cyklodopravy a navrhování kvalitní cyklistické infrastruktury. Vydali jsme také šest originálně ilustrovaných infografik o městské infrastruktuře (2018).
Společně s Fórem pražských senátorů a spolkem Arnika jsme pořádali seminář o Praktických zkušenostech při vyjednávání s developery (2019)
Akcí Nábřeží žije jsme během šesti sobot v roce 2013 proměnili věčně ucpané Smetanovo nábřeží na pěší korzo s kulturním programem.
Od roku 2004 poutáme pozornost médií k tématu městské cyklodopravy pomocí velkých cyklojízd. Aktuálně největší akcí je Velká jarní cyklojízda v dubnu či květnu.
Vydali jsme a distribuovali první Zelenou mapu Prahy zobrazující (ne)přátelský veřejný prostor, dopravní zátěž nebo vybrané podniky. Mapa patřila pod celosvětovou síť Green Map (2010).
Dokument auto*mat (2009) režiséra a zakladatele AutoMatu Martina Marečka byl oceněn jako nejlepší český dokument desetiletí na festivalu v Jihlavě v roce 2010. Film zobrazuje první roky iniciativy a zároveň představil široké veřejnosti téma kvality života ve městě, udržitelné dopravy a aktivního občanství. Svým obsahem vyvolal mnohé diskuze a reakce a způsobil značný nárůst zájmu nejen o AutoMat, ale i kvalitu života ve městě obecně (trailer).
Soubory cookie používáme k vylepšení vašeho prohlížení, k zobrazování personalizovaných reklam nebo obsahu a k analýze návštěvnosti. Kliknutím na tlačítko "Přijmout" vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie.PřijmoutOdmítnoutZásady ochrany osobních údajů