MĚSTEM. Podzimní přehlídka filmů o urbanismu

3 podzimní večery / 3 kina v Praze / 3 dokumenty o městě, společnosti a urbanismu

Letošní ročník festivalu Městem se po roční covidem vynucené přestávce proměňuje. Po prvním ročníku, který se v roce 2019 zaměřil především na dopravně urbanistická témata, se spolek AutoMat na podzim 2021 rozhodl zaměřit na témata plánování a rozvoje města nebo krize bydlení. Naším cílem je představit nové městské výzvy do kontextu udržitelného rozvoje města.

Letošní přehlídka je putovní. Během tři podzimních večerů budou na třech různých místech v Praze promítány dokumenty světové provenience. Po jednotlivých projekcích bude vždy následovat diskuze s odborníkem/odbornicí na městská témata (konkrétní jména budou doplněna).

Vstupné je dobrovolné, z kapacitních důvodů je nutná registrace (odkazy na registraci najdete níže u jednotlivých projekcí).

Program

20. 10. Experimentální město // The Experimental City

20:45, Malý sál kina Světozor | FB událost | Registrace na projekci již uzavřená z důvodu naplněné kapacity sálu

USA, 2017. Režie: Chad Friedrichs | IMDb

Když se v 60. letech 20. století začala americká města neřízeně rozprostírat do nových předměstí a jejich centra naopak stagnovat, přišel vynálezce a komiksový autor Athelstan Spilhaus s neobvyklým nápadem: dvě stě padesáti tisícovým futuristickým městem, navrženým na zelené louce v lesích severní Minnesoty v USA, které by vyřešilo akcelerující městskou i environmentální krizi. Minnesotské Experimentální město mělo využívat ty nejnovější technologie komunikace, dopravy, dodávky energií nebo kontroly znečištění s cílem vytvořit obyvatelnější město a lepší prostředí pro život ve 21. století. Spilhausův návrh byl nesmírně přesvědčivý a velmi rychle si získal významné podporovatele, stovky odborníků i svojí vlastní politickou agendu. Poměry se ale v tehdejších Spojených státech rychle měnily a ne všichni se s touto moderní vizí budoucnosti města ztotožnili.

Po filmu proběhne debata s architektem Peterem Bednárem.

/\/\/\/\/\/\/

In the 1960’s, as the cities collapsed and the suburbs sprawled, Athelstan Spilhaus had a vision: a futuristic city for 250,000 residents, engineered from scratch in the isolated woods of northern Minnesota, to solve both the urban and environmental crises. The Minnesota Experimental City would use the newest technologies in communications, transportation, energy supply and pollution control (even with domed enclosure) in an attempt to create more livable cities and an improved environment for the 21st century. Spilhaus‘ proposal was compelling on a grand scale, and quickly gained powerful backers, hundreds of experts, and its own state agency. But times were changing, and not everyone fell in line with this newfangled vision for the future.

After the movie there will be a debate with the architect Peter Bednár.

 

5. 11. Ada na radnici // Alcaldessa // Ada for Mayor

19:00, Centrum Architektury a Městského Plánování (CAMP) | FB událost | Registrace na projekci

ESP, 2016. Režie: Pau Faus | ČSFD | IMDb

Španělsko patří mezi země, na které dopadla finanční krize z roku 2008 nejdrtivěji. Barcelonská občanská aktivistka Ada Colau se snaží organizovat pomoc pro lidi, kteří nemohou splácet hypotéku a přicházejí o střechu nad hlavou. Citlivý snímek zachycuje přerod nezdolné aktivistky v ženu, jež hodlá poctivě, s elánem a zdravým rozumem proniknout s občanskou platformou do politiky a nezadat si s ní. Po historickém vítězství v červenci 2015 stanula Ada v čele barcelonské radnice. Dokument sleduje deset měsíců od vyhlášení kandidatury přes tvrdá vyjednávání a mediální výstupy až po napínavý průběh voleb a první den v úřadu. Součástí filmu jsou také intimní záběry z videodeníku, v němž Ada leckdy zápasí i sama se sebou. (Jeden svět)

/\/\/\/\/\/\/

ADA FOR MAYOR (Alcaldessa) follows former activist Ada Colau for one year, from her time organizing the anti-eviction fight in Barcelona (Spain) to the day she is sworn-in as its first female mayor. (imdb.com)

Po projekci se uskuteční online debata se Sílviou Casorrán Martos. 

Casorrán Martos (Barcelona, 1979) je radní pro mobilitu a dostupnost čtvrti Sant Martí a zástupkyně Kanceláře hlavního architekta v Barceloně.

Od roku 2015 je zodpovědná za Metropolitan Bicycle Office a také koordinuje síť španělských cyklistických měst. Od března 2021 je zástupkyní hlavního architekta v radě města Barcelony.

Od roku 2003 se aktivně angažuje jako aktivistka v rámci Sdružení pro podporu veřejné dopravy, Sdružení sousedů Poblenou a Sdružení Poblenou Superblock.

 

12. 11. Tohle město není pro chudý // Priced Out: 15 years of gentrification of Portland, Oregon

18:30, Prostor 39 | FB událost
USA, 2017. Režie: Cornelius Swart | IMDb

Když tě opustí domov… Dokument Tohle město není pro chudý ukazuje, jak proces gentrifikace v praxi dopadá na životy konkrétních lidí. Film přináší zneklidňující pohled na diskriminaci, které v “nejbělejším” americkém městě Portlandu bydlení čelí převážně afroamerická populace.

/\/\/\/\/\/\/

When home leaves You. Exploring the complexities and contradictions of gentrification, Priced Out: 15 years of gentrification of Portland, Oregon is a heartbreaking vision of the history of housing discrimination in the nation’s whitest city, and the personal impact it has had on its residents.

Po projekci bude od 20 h následovat panelová diskuse k filmu a globální krizi bydlení: Domov v ohrožení

Budeme se věnovat globální krizi bydlení, která uvrhla miliony lidí po celém světě na pokraj bytové nouze. O příčinách a důsledcích této krize se debatuje už řadu let, v praxi se ale městům s jejími dopady – spekulacemi, gentrifikací či vymísťováním obyvatel – daří jen velmi těžko bojovat a samotní občané často propadají skepsi. Praha v tomto ohledu nepředstavuje výjimku. Jak se jevy a tendence spojené s krizí bydlení v posledních letech vyvíjely? Existují nějaká funkční řešení, jak vrátit město zpět jeho obyvatelům? Alespoň dílčí odpovědi se pokusí nastínit sociální geografka Michaela Pixová a sociolog bydlení Tomáš Hoření Samec.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře