Přehlídku filmů Městem pořádá od roku 2019 spolek AutoMat. Letos se zaměříme na téma komunit ve městě – filmy i dvěma následnými debatami k tématu. (bude upřesněno)
→Registrace na jednotlivé projekce←
Film zkoumá kořeny amerického placemakingu. Zavede nás na cestu životem Freda Kenta, která začíná v New Yorku během urbánní krize 60. a 70. let. V této době založil pouliční akademii a věnoval se otázkám životního prostředí. V roce 1970 koordinoval první Den Země v New Yorku. Fred byl součástí skupiny lidí, kteří zkoumali problémy větších měst v době, kterou nazývá zlatým věkem výzkumu veřejného prostoru. Film sleduje Fredovu cestu s Projektem pro veřejná prostranství. Fredova filozofie je jednoduchá: veřejná prostranství by měla být navržena pro lidi, otevřená, inkluzivní a plná života. Příkladem jsou proměny Bryant Parku v New Yorku a Campus Martius v centru Detroitu.
Proč se chudý a nemocný zedník z malého argentinského města pustí do dobrodružství jako Quijote a postaví na střeše vlastního domu bez pomoci a sám kino?
Někteří lidé v Itálii se rozhodli nečekat na změny a vzali věci do vlastních rukou. Stali se zelenými „partyzány“. Bez povolení uklízejí a zkrášlují zanedbané části měst, kterých si úřady nevšímají. Inspiraci našli v nenásilném hnutí Guerrilla Gardening, které vzniklo v New Yorku v 70. letech. Mezi „partyzány“ patří skupiny jako Fante di Fiori a Piante Volanti a také organizace jako Friarielli Ribelli, Giardiniere Sovversive Romane, Terra di Nettuno nebo Ammazza che Piazza. Tito lidé už vedli mnoho bitev, ve kterých jako své jediné možné zbraně používali rostliny a květiny. Noví městští hrdinové, propojení v národní síti, nám ukazují, že v dnešní době je zasazení semínka jedním z největších revolučních činů.
hosté*ky: Šimon Fiala (Přátelé Nuselských schodů), Laura Kopecká (TSK), Jana Komrsková ( náměstkyně primátora hlavního města Prahy zodpovědná za životní prostředí a klimatický plán)
moderuje: Táňa Zabloudilová
Nad náměstími sice svítí slunce, ale spousta lidí i čtvrtí zůstává ve stínu. Tady panuje tvrdá realita – nejistota v životě i ekonomice. Města nerozvíjí ve prospěch obyvatel a obyvatelek.
Film se vydává na cestu po 16 sociálně vyloučených čtvrtích v Německu a ukazuje projekty, které na tamní problémy reagují pomocí umění a kultury. Hudba, divadlo, zapojení lidí do procesů a mezikulturní dialogy slouží jako způsob, jak lidi spojit. Kreativita, hra a společné plánování mají pomoci vytvořit silné komunity. Otázkou zůstává, jak všechno udržet pohromadě a jestli je to vůbec možné. Jaký vliv může mít státem podporované umění a kultura ve městech s vysokými nájmy a mizející veřejnou infrastrukturou? Může být umění a kultura záchranou pro místa postižená krizí?
Hosté*ky debaty po filmu: Matthias Coers (režisér), Pavla Jenková (Broumov28), Barbora Hradečná (Zažít město jinak, AutoMat)
Moderuje: Filip Rambousek
v Kavárně na Boršově od 18 h
Otevíráme registrace do Květnové výzvy 2025 za nejvýhodnější startovné
Přijměte naši „hlavní" výzvu a zkuste do jeden měsíc do práce na vlastní pohon
Nakrmte AutoMat
Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!