Nový videoseriál AutoMatu vysvětluje, co je udržitelná mobilita

30. 03. 2021, LAB , Vzdělávání

Co znamená pojem „udržitelnost“ už možná asi tušíte. Víte ale také, co si přesně představit pod pojmem „udržitelná doprava“? V textech AutoMatu s tímto spojením velmi často operujeme, zejména proto, že je jedním z klíčů ke kvalitnímu životu ve městech (a vůbec k možnosti ve městech dlouhodobě žít). A tak je načase, abychom tento pojem dostatečně vysvětlili. Naším přáním a cílem je, aby principům udržitelné dopravy, ale i urbanismu, porozumělo co nejvíce lidí, kteří o městech rozhodují, ale i těch, kteří v nich žijí. Proto jsme vytvořili videoseriál „AutoMatův průvodce udržitelnou mobilitou“, který vás s principy udržitelné dopravy seznámí.

Čím více lidí bude těmto tématům alespoň v základnu rozumět, tím snáze najdeme společenskou podporu pro řešení klimatické krize a znečištěného ovzduší, které má jen v ČR na svědomí úmrtí asi 25 000 lidí ročně. A právě doprava má v obou těchto oblastech zásadní podíl na příčinách.

Opravdu není na co čekat. Současný negativní vliv člověka na naši planetu a naše životní prostředí je natolik závažný, že každý rok, kdy můžeme učinit pozitivní změny, má obrovskou zdravotní, ekologickou i ekonomickou hodnotu. Téma klimatických změn a stavu atmosféry by se mělo stát tématem číslo jedna.

Abychom naše společenské uvažování a směřování alespoň trochu popostrčili, vyrobili jsme co nejvíce přístupný a věříme, že i zábavný, šestidílný videoseriál „AutoMatův průvodce udržitelnou mobilitou“, který vás seznámí s principy udržitelné dopravy. Určený je širokému publiku – od žáků druhého stupně základních škol až po dospělé v důchodovém věku. V rukopisu autorů seriálu poznáte jejich zalíbení ve filmech Karla Zemana a animacích Terryho Gilliama

Doufáme, že se vám seriál bude líbit stejně jako nám, že se díky němu něco nového přiučíte a třeba se i inspirujete pro více udržitelný život a pohyb po městě.

Seriál už před svým zveřejněním inspiroval prvního člověka – Kubu Duška, který ho režíroval: „Při vytváření tohohle seriálu jsem se nechal vtáhnout tématy a začal jsem jezdit mnohem aktivněji na kole. Dal jsem si výzvu, že ho budu používat denně, ať je jakékoliv počasí, a dělá mě to opravdu šťastným.“

Kuba dodává ke stylu seriálu: „Protože jsem velkým fanouškem filmů Karla Zemana a animací Terryho Gilliama, snažil jsem se obrazy zasadit do trochu podobného stylu a nadsázky, ale zároveň se držet reálných příkladů.“

Kompletní seriál najdete na našem YouTube kanále.

Na seriálu se podíleli:
Režie, animace, produkce: Jakub Dušek
Scénář: LAB, Lubor Tůma
Ilustrace: Maťo Mišík, Adriana Kováčová
Namluvila: Štěpánka Fingerhutová
Voiceover nahrál: Tomáš Průcha
Zvuk: Matěj Chrudina

Vznik seriálu finančně podpořilo Hlavní město Praha.

Dále děkujeme za podporu organizace OSIFE, pražského informačního centra OSN a Hlavního města Prahy.

 

Přispějte ke vzniku dalších dílů

Protože žijeme v době audiovizuální, chceme (a budeme) i nadále vstupovat do veřejného prostoru prostřednictvím dalších informativních videí, podcastů apod. Dává vám smysl, co děláme, a chcete vidět více takových videí a slyšet více podcastů? Podpořte náš spolek finančním darem na a staňte se členy a členkami našeho Klubu přátel.

 

Seznam dílů a jejich témat

Epizoda I. Úvod k principům udržitelného rozvoje a mobility
V AutoMatu velmi často operujeme s pojmem „udržitelná doprava“, protože je jedním z klíčů ke kvalitnímu životu ve městech (a vůbec k možnosti ve městech dlouhodobě žít). Co si ale pod tímto pojmem konkrétně představit? To vám vysvětlíme ve videoseriálu „AutoMatův průvodce udržitelnou mobilitou“, který vás s jejími principy seznámí.

 

Epizoda II. Příměstská doprava v metropolitním regionu
V druhém díle AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou se podíváme na příměstskou dopravu v pražském metropolitním regionu, a na její dopady na Prahu jako město. Jaký význam mají (a mohou mít) P+R a B+R parkoviště? A co vlaky – pomůžou dojíždění do centra?

 

Epizoda III. Veřejná doprava v hlavním městě
Třetí díl AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou se zaměří na veřejnou dopravu v Praze – na metro, tramvaje, autobusy a elektrobusy, ale dokonce i na vlaky. Co je Metro S, kam se vydá první tramvaj za hranice Prahy a budeme se v Praze v budoucnosti přepravovat i vzduchem?

 

Epizoda IV. Individuální automobilová doprava ve městě
Tématem čtvrtého dílu AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou je automobilová doprava a její výhody a nevýhody pro přepravu po městě. Podíváme se na emisní dopady automobilové dopravy, dopady tzv. dopravy v klidu (tedy parkování), ale i na pojmy jako dopravní indukce, tepelné ostrovy, carsharing, city logistika apod.

 

Epizoda V. Prahou na kole? Jde to!
Ano, Prahou se dá jezdit i na kole. Pátý díl AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou nám ukáže, že překážkou nejsou ani tak kopce nebo absence sprch, jako spíš chybějící bezpečná infrastruktura pro jízdu na kole. Proč bychom ji měli i v Praze budovat a jaké zdravotní a finanční výhody může ježdění na kole po městě mít pro celou společnost?

 

Epizoda VI. Nejčistší způsob dopravy po městě
Chůze je odjakživa základním způsobem dopravy po městě. Ano, i chůze je doprava, a proto se jí budeme věnovat v posledním díle první série AutoMatova průvodce udržitelnou dopravou. Jaké bariéry nám brání v chůzi po městě a jak je můžeme odstranit? Co je to město krátkých vzdáleností a co koncept Walkable City? A jak nám může v chůzi pomoci oživení veřejných prostranství?

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře