Videoseriál AutoMatu vysvětluje, co je udržitelná mobilita a spravedlivý veřejný prostor

30. 03. 2021, LAB , Vzdělávání

Co znamená pojem „udržitelnost“ už možná asi tušíte. Víte ale také, co si přesně představit pod pojmem „udržitelná doprava“? V textech AutoMatu s tímto spojením velmi často operujeme, zejména proto, že je jedním z klíčů ke kvalitnímu životu ve městech (a vůbec k možnosti ve městech dlouhodobě žít). A tak je načase, abychom tento pojem dostatečně vysvětlili. Naším přáním a cílem je, aby principům udržitelné dopravy, ale i urbanismu, porozumělo co nejvíce lidí, kteří o městech rozhodují, ale i těch, kteří v nich žijí. Proto jsme vytvořili videoseriál „AutoMatův průvodce udržitelnou mobilitou“, který vás s principy udržitelné dopravy seznámí.

Čím více lidí bude těmto tématům alespoň v základnu rozumět, tím snáze najdeme společenskou podporu pro řešení klimatické krize a znečištěného ovzduší, které má jen v ČR na svědomí úmrtí asi 25 000 lidí ročně. A právě doprava má v obou těchto oblastech zásadní podíl na příčinách.

Opravdu není na co čekat. Současný negativní vliv člověka na naši planetu a naše životní prostředí je natolik závažný, že každý rok, kdy můžeme učinit pozitivní změny, má obrovskou zdravotní, ekologickou i ekonomickou hodnotu. Téma klimatických změn a stavu atmosféry by se mělo stát tématem číslo jedna.

Abychom naše společenské uvažování a směřování alespoň trochu popostrčili, vyrobili jsme co nejvíce přístupný a věříme, že i zábavný, devítidílný videoseriál „AutoMatův průvodce udržitelnou mobilitou“, který vás seznámí s principy udržitelné dopravy. Určený je širokému publiku – od žáků druhého stupně základních škol až po dospělé v důchodovém věku. V rukopisu autorů seriálu poznáte jejich zalíbení ve filmech Karla Zemana a animacích Terryho Gilliama.

Doufáme, že se vám seriál bude líbit stejně jako nám, že se díky němu něco nového přiučíte a třeba se i inspirujete pro více udržitelný život a pohyb po městě.

Seriál už před svým zveřejněním inspiroval prvního člověka – Kubu Duška, který ho režíroval: „Při vytváření tohohle seriálu jsem se nechal vtáhnout tématy a začal jsem jezdit mnohem aktivněji na kole. Dal jsem si výzvu, že ho budu používat denně, ať je jakékoliv počasí, a dělá mě to opravdu šťastným.“

Kompletní seriál najdete na našem YouTube kanále.

Na seriálu se podíleli:
Režie, animace, produkce: Jakub Dušek
Scénář: LAB, Lubor Tůma
Ilustrace: Maťo Mišík, Adriana Kováčová
Namluvila: Štěpánka Fingerhutová
Voiceover nahrál: Tomáš Průcha
Zvuk: Matěj Chrudina

Vznik seriálu finančně podpořilo Hlavní město Praha.

Dále děkujeme za podporu organizace OSIFE, pražského informačního centra OSN a Hlavního města Prahy.

Přispějte ke vzniku dalších dílů

Protože žijeme v době audiovizuální, chceme (a budeme) i nadále vstupovat do veřejného prostoru prostřednictvím dalších informativních videí, podcastů apod. Dává vám smysl, co děláme, a chcete vidět více takových videí a slyšet více podcastů? Podpořte náš spolek finančním darem na a staňte se členy a členkami našeho Klubu přátel.

Seznam dílů a jejich témat

Epizoda I. Úvod k principům udržitelného rozvoje a mobility
V AutoMatu velmi často operujeme s pojmem „udržitelná doprava“, protože je jedním z klíčů ke kvalitnímu životu ve městech (a vůbec k možnosti ve městech dlouhodobě žít). Co si ale pod tímto pojmem konkrétně představit? To vám vysvětlíme ve videoseriálu „AutoMatův průvodce udržitelnou mobilitou“, který vás s jejími principy seznámí.

 

Epizoda II. Příměstská doprava v metropolitním regionu
V druhém díle AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou se podíváme na příměstskou dopravu v pražském metropolitním regionu, a na její dopady na Prahu jako město. Jaký význam mají (a mohou mít) P+R a B+R parkoviště? A co vlaky – pomůžou dojíždění do centra?

 

Epizoda III. Veřejná doprava v hlavním městě
Třetí díl AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou se zaměří na veřejnou dopravu v Praze – na metro, tramvaje, autobusy a elektrobusy, ale dokonce i na vlaky. Co je Metro S, kam se vydá první tramvaj za hranice Prahy a budeme se v Praze v budoucnosti přepravovat i vzduchem?

 

Epizoda IV. Individuální automobilová doprava ve městě
Tématem čtvrtého dílu AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou je automobilová doprava a její výhody a nevýhody pro přepravu po městě. Podíváme se na emisní dopady automobilové dopravy, dopady tzv. dopravy v klidu (tedy parkování), ale i na pojmy jako dopravní indukce, tepelné ostrovy, carsharing, city logistika apod.

 

Epizoda V. Prahou na kole? Jde to!
Ano, Prahou se dá jezdit i na kole. Pátý díl AutoMatova průvodce udržitelnou mobilitou nám ukáže, že překážkou nejsou ani tak kopce nebo absence sprch, jako spíš chybějící bezpečná infrastruktura pro jízdu na kole. Proč bychom ji měli i v Praze budovat a jaké zdravotní a finanční výhody může ježdění na kole po městě mít pro celou společnost?

 

Epizoda VI. Nejčistší způsob dopravy po městě
Chůze je odjakživa základním způsobem dopravy po městě. Ano, i chůze je doprava, a proto se jí budeme věnovat v posledním díle první série AutoMatova průvodce udržitelnou dopravou. Jaké bariéry nám brání v chůzi po městě a jak je můžeme odstranit? Co je to město krátkých vzdáleností a co koncept Walkable City? A jak nám může v chůzi pomoci oživení veřejných prostranství?

Epizoda VII Dostupná veřejná doprava

Sedmý díl seriálu vysvětluje, proč je dostupná veřejná doprava pro město tak důležitá. Proč se bez ní nedá ve městě dobře žít? Jaké má rozšiřování veřejné dopravy vliv na zdraví obyvatel, naši planetu či společenskou spravedlnost? Podíváme se také na různé způsoby jejího financování. Je možné a žádoucí, aby byla úplně zdarma?

Epizoda VIII Individuální doprava a covid-19

Tématem osmého dílu jsou dopady pandemie na dopravní chování lidí a podobu veřejného prostoru. Dozvíte se, kde všude vznikly dočasné cyklopruhy či nové pěší zóny a jak se zjednodušilo získávání záborů pro restaurace. Podíváme se, jak na tyto změny reagují obyvatelé a jak samosprávy při plánování. A jak se s pandemickými opatřeními popasovala Praha?

Epizoda IX Rovnost v dopravě a veřejném prostoru 

Nejnovější díl druhé série přemýšlí nad tématem rovnosti mezi různými demografickými skupinami občanů. Proč naše města pořád nejsou fér? Na koho se při plánování měst myslí a na koho už tolik ne? Co všechno bychom při promýšlení, jak budou vypadat naše ulice, měli zohlednit? A jak se například liší pohyb po městě mezi ženami a muži? Probereme podchody, zastávky na znamení, městský mobiliář, dětská hřiště nebo veřejné toalety.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře