Světová cyklojízda v Praze 2021

Na 3. červen připadá Světový den jízdního kola. V Praze ho letos oslavíme Světovou cyklojízdou za osobní účasti 9 ambasád a hlavně vás. Cyklojízdě bude během dne předcházet odborný seminář Cyklodoprava v době post-covidové s účastí mezinárodních hostů.

Start cyklojízdy bude v 18:00 v Centrálním parku na Pankráci. Podrobnosti k cyklojízdě najdete níže na stránce.

Na cyklojízdě prosíme dodržujte pravidla a epidemiologická opatření.

Pokud se cyklojízdy neúčastníte, ale budete se pohybovat ve čtvrtek navečer autem v centru, doporučujeme se některým místům vyhnout.

Odborný seminář Cyklodoprava v době post-covidové

Seminář představí (mimo jiné) trendy v rozvoji městské dopravy v době pandemie a po ní v českých a evropských městech, využití dat ze sčítačů a městských auditů pro rozvoj cyklodopravy v ČR i v zahraničí a nebo například rozvoj e-cargo logistiky a rozvážky cargo-koly a možnosti jejich dalšího rozvoje.

Seminář bude probíhat od 9:30 do 15:00 fyzicky v CAMP Praha i online. Účast na semináři je bezplatná s povinnou registrací. Seminář pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Hl. m. Prahou a spolkem AutoMat. Veškeré podrobnosti a předběžný program semináře naleznete na webu Nadace Partnerství.

Světová cyklojízda a seminář Cyklodoprava v době post-covidové se konají pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a náměstka primátora hl. m. Prahy Adama Scheinherra.

Ambasády jedou s námi

Pokud to aktuální protipandemická nařízení dovolí, cyklojízdy se osobně zúčastní zástupci 10 ambasád, které tak chtějí podpořit udržitelnou dopravu v Česku:
[svg-flag flag=’dk‘ size=’1′ inline=“true“] Dánské velvyslanectví v Praze, [svg-flag flag=’lv‘ size=’1′ inline=“true“] Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice, [svg-flag flag=’de‘ size=’1′ inline=“true“] Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, [svg-flag flag=’nl‘ size=’1′ inline=“true“] Velvyslanectví Nizozemského království, [svg-flag flag=’no‘ size=’1′ inline=“true“] Velvyslanectví Norského království v Praze, [svg-flag flag=’pl‘ size=’1′ inline=“true“] Velvyslanectví Polské republiky v Praze, [svg-flag flag=’at‘ size=’1′ inline=“true“] Rakouské velvyslanectví v Praze, [svg-flag flag=’si‘ size=’1′ inline=“true“] Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze, [svg-flag flag=’gb‘ size=’1′ inline=“true“] Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska,  [svg-flag flag=’se‘ size=’1′ inline=“true“] Velvyslanectví Švédska v Česku

Jízdu podpoří na dálku: [svg-flag flag=’ee‘ size=’1′ inline=“true“] Estonské velvyslanectví v Praze, [svg-flag flag=’fi‘ size=’1′ inline=“true“] Finské velvyslanectví v Praze.

Mimo ambasády se přidá několik zahraničních organizací se zájmem o udržitelnou mobilitu, např. Česko-německá obchodní a průmyslová komora či centrum OSN v Praze.

 

Bude to jízda!

Kdy a kde se začíná?

Start cyklojízdy je 3. června 2021 v 18:00 v Centrálním parku na Pankráci.

Kudy se pojede?

Z Pankráce se vydáme po magistrále směrem do centra. Za Muzeem zahneme na Václavské náměstí, poté se vydáme ulicí Na Příkopě a přes Náměstí Republiky do Revoluční. Z Revoluční zahneme na nábřeží, po kterém pojedem až do Těšnovského tunelu. Za ním odbočíme zpět na magistrálu a přes Hlávkův most dojedeme do cíle na Štvanici.

Proč cyklojízdu pořádáme?

Cyklojízdou chceme připomenout, že atraktivita, radost i užitek (z) jízdy na kole závisí na kvalitě, hustotě a bezpečnosti cyklistické infrastruktury a je součástí cílů udržitelného rozvoje (SDG’s) Organizace spojených národů, která naši jízdu oficiálně zaštiťuje. Důležitost kola podtrhla i současná pandemická krize: například v Praze stoupl v roce 2020 počet cyklistů o 30 až 67 procent v porovnání s předpandemickým obdobím.

Díky kolům bojujeme nejen s klimatickou změnou a znečištěním, ale také snižujeme riziko šíření pandemie.

Cyklojízdou také symbolicky zakončíme květnovou výzvu Do práce na kole.

Proč bych měl/a jet taky?

Třeba proto, že chcete společně s dalšími stovkami lidí ukázat přímo ve veřejném prostoru, že také chcete v Praze lepší podmínky pro bezpečnou a komfortní jízdu na kole.

Nebo jen proto, že si chcete v klidu projet na kole místy, kterým běžně dominuje automobilová doprava.

Máte na to povolení?

Ano, celá akce je nahlášená příslušným orgánům. Samotná cyklojízda má Magistrátem vydané povolení ke zvláštnímu využití komunikace a doprovázet jí bude Policie ČR.

Shromáždění před startem je oficiálně nahlášené jako demonstrace a tudíž se na něj vztahují pravidla Mimořádného opatření MZČR ze dne 24. 5. 2021, více viz epidemiologická opatření.

Můžu vám pomoct s organizací?

Určitě ano! Pro zajištění hladkého a bezpečného průběhu cyklojízdy hledáme dobrovolníky, kteří nám pomohou s dočasným uzavíráním křižovatek po dobu průjezdu. Není to nic složitého, stačí mít kolo a umět na něm šlapat. V případě zájmu se nám prosím ozvěte na lab@auto-mat.cz a do předmětu uveďte „Chci špuntovat na cyklojízdě“.

 

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

500,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

ve prospěch účtu: 2400063333/2010
částka: [amount]
variabilní symbol: [variable_symbol]
vybraná frekvence plateb: [freq]

Líbí se vám cyklojízda? Nakrmte AutoMat!

Chcete podpořit rozvoj městské cyklistiky (nejen) v Praze? Přidejte se k nám, darujte a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

Pravidla pro účastníky

 • Mějte na kole povinnou výbavu (odrazky, pro návrat večer s sebou mějte světla), dětem dejte přilbu.
 • Cyklojízdy se bohužel nelze účastnit na in-line bruslích, skateboardech a longboardech a obecně všech vozítkách která nejsou považována za jízdní kolo (podmínka Policie ČR). Koloběžky s povinnou výbavou a elektrokola, která mohou jezdit po pozemních komunikacích, jsou v pořádku.
 • Rodičům s dětmi doporučujeme zařadit se do popředí cyklojízdy, kde peloton jede nejpomaleji a nejklidněji, a v případě ztráty tempa je zde rezerva pro pomalejší jízdu.
 • Nejezdíme po chodníku, nepředjíždíme stojící jízdu.
 • Nepředjíždíme čelo cyklojízdy ani se necouráme za jejím koncem.
 • Když se před vámi peloton trhá, dojeďte mezeru, jinak hrozí, že ji zaberou auta.
 • Nezastavujeme na semaforech, neurčí-li pořadatelé jinak.
 • Posloucháme pokyny policie a pořadatelů – špuntařů (dobrovolníci v reflexních vestách).
 • Chcete-li, můžete špuntařům pomoci a převzít po nich menší křižovatku. Nebo je na velkých křižovatkách posílit.
 • Tam, kde jízda pojede po cyklostezce, jeďte nejvýš dva vedle sebe tak, aby zůstal volný průjezd v protisměru.
 • Cyklojízdy se neúčastníme, jste-li pod vlivem alkoholu. Ten prosím odložte až na konec. Díky! Přítomná policie může provádět namátkové kontroly na alkohol.
 • Chováme se slušně – cyklojízda nejede proti automobilům. Je pozitivní podporou využití kol a snahy o příjemnější město.
 • Jsme ohleduplní, vzájemně si pomáháme a aktivně řešíme možné problémy.
 • Dodržujte protipandemická opatření.

 

Epidemiologická opatření

Start cyklojízdy je nahlášený jako demonstrace, tudíž se na nás vztahují pravidla Mimořádného opatření MZČR ze dne 24. 5. 2021.

 • Během shromažďování je možné se sdružovat ve skupinkách maximálně po 20 jednotlivcích s dvoumetrovými rozestupy mezi skupinami.
 • Během celého shromáždění a cyklojízdy je nutné mít na ústech ochranu dýchacích cest (jedeme pomalu a víceméně po rovině nebo z kopce). Doporučujeme respirátory specifikace FFP2.
 • Pokud nejste alespoň 22 dní po první dávce očkování nebo nemáte oficiálně garantovanou imunitu, snažně vás prosíme, abyste se pokusili minimálně 72 hodin před akcí otestovat alespoň prostřednictvím antigenního testu.

 

Informace pro motoristy – objízdné trasy:

 • Doporučujeme nevjíždět mezi 18:20 a 19:00 z jihu na magistrálu.
 • Doporučujeme cestu autem z Pankráce pokud možno uspíšit před 18:20 nebo odložit po 18:45 hod.
 • Doporučujeme cestu autem přes Prahu 2 pokud možno uspíšit před 18:30 nebo odložit po 19:00
 • Cca mezi 18:45 a 19:00 bude omezen průjezd po magistrále jižním směrem u Muzea.
 • Cca mezi 19:00 a  19:30 bude omezen průjezd po magistrále severním směrem na Hlávkově mostě.

Časy pro dopravní omezení a objízdné trasy jsou pouze orientační, průjezd cyklojízdy může být rychlejší nebo pomalejší. Průjezd jízdy potrvá kolem 10 minut. Zdržení lze tak předpokládat kolem 15 minut.

Objízdné trasy – podrobnosti

 • Průjezd po magistrále na Praze 4 z jihu (cca 18:20-19:00) doporučujeme objet po Jižní spojce.
 • Průjezd po magistrále kolem Muzea od severu (cca 18:45-19:00) doporučujeme objet po Městském okruhu.
 • Z okolí metra Pankrác (cca 18:15 – 18:30 ) bude na třídu 5. května JV směrem možné odjet ulicí Hvězdovou.
 • Ze sídliště Pankrác (cca 18:15 – 18:30)  bude možné odjet ulicí V Rovinách.
 • Z okolí Pražského povstání (cca 18:30 – 18:45) bude možné odjet ulicemi Na Dolinách a Na vítězné pláni.
 • Rumunské ulici (cca 18:30 – 18:45) doporučujeme se vyhnout průjezdem Nuselským údolím. Průjezd Žitná – Sokolská zůstane zachován.
 • Anglické ulici (cca 18:30 – 18:45) doporučujeme se vyhnout ulicemi Bělehradská nebo Vinohradská. Odbočení z Vinohradské do Wilsonovy bude zachováno.
 • Wilsonově ulici u Muzea (cca 18:45 – 19:00) doporučujeme se vyhnout po Městském okruhu nebo (pro cestu do centra nebo na Prahu 2 ulicemi Opletalovou nebo Seifertovou.
  Průjezd z Václavského náměstí do Mezibranské zůstane zachován.
 • Kolem 19 hodiny bude na cca 10 minut uzavřen průjezd Prašnou bránou.
 • Průjezd Těšnovským tunelem z centra (cca 19:00-19:30) doporučujeme objet po nábřeží Edvarda Beneše, s využitím Čechova nebo Štefánikova mostu. Průjezd Těšnovským tunelem do centra nebude omezen.
 • Mezi cca 19:00 – 19:30 bude omezen průjezd po Hlávkově mostě z centra. Jako objízdnou trasu bude možné využít Rohanské nábřeží.