Světová cyklojízda v Praze

Oslavme společně existenci a důležitost jízdního kola v kontextu udržitelného rozvoje. Světová Cyklojízda i doprovodný program v režii spolku AutoMat a za přispění Informačního centra OSN a řady ambasád se uskuteční v neděli 5. června. Vyrážíme ve 12:00 z Kasárna Karlín, po návratu do Kasáren následuje od 15:00 do večera Doprovodný program Světového dne kola (vč. workshopů, diskusí, promítání a živé hudby). 

English Info below

Světová Cyklojízda navazuje na tradiční Velké jarní Cyklojízdy spolku AutoMat, kterých se od roku 2010 účastnily tisíce lidí. Název „Světová“ odkazuje ke Světovému dni kola, který se slaví 3. června a také k aktivní účasti Informačního centra OSN v Praze i velvyslanců a velvyslankyň z různých koutů světa.

Cyklojízda bude součástí celodenního programu pro celou rodinu v Kasárnách Karlín, kde chystáme přednášky a workshopy pro veřejnost. Akce zároveň zakončí měsíc celonárodní Květnové výzvy Do práce na kole. Jak vypadala loňská vydařená Cyklojízda, do které se zapojilo 13 ambasád a více než 500 lidí na kolech? Přečtěte si článek o Světové cyklojízdě 2021.

Prosíme o potvrzení účasti ve formuláři. Odhad počtu účastníků a účastnic se nám hodí kvůli dopravní policii a zvláštnímu užívání komunikace. Díky.

Kudy se pojede?

Cyklojízda odjede po 12:00 z Kasáren Karlín, přes Bulhar a magistrálu kolem Vltavské do Argentinské ulice a přes Most Barikádníku. Zde zahneme na Povltavskou ulici, projedeme Libní a přes Rohanský ostrov dojedeme až Řásnovce, odkud se přes náměstí Republiky vrátíme do Kasáren Karlín, zhruba kolem 14:00 – 14:15

Prohlédněte si v albu fotografie z loňské Cyklojízdy.

Světová cyklojízda v Praze 2021

Vzhledem k tomu, že je rok 2022 rokem komunálních voleb, rádi bychom otevřeli téma podpory cyklodopravy jako téma hodné všeobecného zájmu politiků a političek (nehledě na stranickou příslušnost). Světová Cyklojízda 2022 by měla ukázat, že občané a občanky Prahy kola využívají stále hojněji a považují ho za městský dopravní prostředek budoucnosti.

Jak a proč na kole?

Současná pozice cyklistiky v Praze – i přes viditelné zlepšení – není stále ideální: rostoucí počet cyklistů a cyklistek v ulicích bohužel neznamená vyšší odhodlání veřejnosti k pro-cyklistické aktivizaci. Cyklistická opatření se naopak stávají předmětem mediálních válek referujících o dopravních svobodách jednotlivců. To chceme na jaře 2022 změnit. První vlaštovkou je náš Advokační manuál pro lepší dopravu ve městě, který jsme publikovali v lednu 2022.

Veřejnost ale chceme zapojit i přímo, face-to-face. Proto Světovou Cyklojízdou opět oslavíme Den jízdního kola. Prostřednictvím doprovodných přednášek a workshopů navíc zdůrazníme, že každé moderní město musí cyklistickou infrastrukturu nadále dostatečně financovat a rozvíjet. Proto je naším letošním cílem ze Světové Cyklojízdy udělat celodenní akci pro jednotlivce i rodiny bez rozdílu věku.

Potenciál využívání jízdního kola ve městech v posledních letech (a zejména v západním světě) stabilně vzrůstá a kolo se stává trendem zdravého a udržitelného stylu městského života. Ve volebním roce 2022 chceme připomenout, že atraktivita, radost i užitek (z) jízdy na kole závisí na politické podpoře a z ní vyplývající kvalitě, hustotě a bezpečnosti cyklistické infrastruktury. Podpora cyklisticky je navíc součástí Cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDG’s) Organizace spojených národů, ke kterým se mnohá města hlásí. To budeme alegoricky a karnevalově demonstrovat při průjezdu městem.

Důležitost kola byla zvýrazněna i přetrvávající pandemií nemoci covid-19: například v Praze stoupl počet cyklistů a cyklistek v první vlně pandemie na oficiálních sčítáních o cca 67 %, ve druhé vlně dokonce o více než 100 %. Kolo tak evidentně – mimo boje s klimatickou změnou a znečištěním – představuje zásadní prostředek i pro boj s covidem.

Mnohá města po celém světě vzala covid-19 jako výzvu a začala velmi rychle a produktivně městskou cyklistiku preferovat. Paříž, Londýn, Brusel, Milán, Berlín, Vídeň, Lublaň, Tirana, Bogota či Santiago de Chile, všechna tato města během posledních let přistoupila k radikální proměně svých dopravních preferencí ve prospěch zdravého života ve městě. V Praze se tak bohužel nestalo, i přes to, že náš spolek voleným zástupcům už v květnu 2020 nabídl obsažnou a inspirativní rešerši aktuálních opatření a koncepcí v ostatních světových metropolích. Tuto rešerší  nadále  aktualizujeme.

Partnerské ambasády Světové Cyklojízdy 2022 

Dánské velvyslanectví v Praze
Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice
Velvyslanectví Nizozemského království v České republice
Velvyslanectví Norského království v Praze
Velvyslanectví Polské republiky v Praze
Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Velvyslanectví Švédska v Česku
Finské velvyslanectví v Praze
Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze

Na bezpečnost účastníků a účastnic budou znovu dohlížet zkušení zdravotníci a zdravotnice na elektrokolech z FastMEDIC.

 

Bude to jízda!

Program Světového dne kola 2022

12–14 h společná Cyklojízda Prahou
15–19 h Doprovodný program v Kasárnách Karlín

Servis kol a peer-to-peer opravna pod vedením přátel ze svépomocné dílny Bike Kitchen Praha

Promítání devíti dílů edukačního seriálu Automatův průvodce udržitelnou mobilitou i dalších videí partnerů a ambasád

15–19 h: Skandinávský koutek: Jezdí losi na kole? Přijďte si s dětmi vyzkoušet orientační dráhu a kvíz. Na malé cyklisty čeká odměna, na vylosované pak bonus!

16–17 h: Přednáška Cykloinfrastruktura a diskuze – Vratislav Filler z Laboratoře udržitelného urbanismu a jeho úvod do problematiky. Následuje diskuze s řadou odborníků a odbornic

18–19 h: Přednáška Justina Hyatta (USA/NL) – experta na udržitelnou dopravu, který nabízí řešení i pro města, která chtějí být ekonomicky a sociálně udržitelnější

19-21 h: Koncert kapel Jiný metro a Fail Together

Více k doprovodnému programu v článku. 

 

Jedu taky! Registrace zdarma

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

500,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

ve prospěch účtu: 2400063333/2010
částka: [amount]
variabilní symbol: [variable_symbol]
vybraná frekvence plateb: [freq]

Líbí se vám cyklojízda? Nakrmte AutoMat!

Chcete podpořit rozvoj městské cyklistiky (nejen) v Praze? Přidejte se k nám, darujte a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

Pro účastníky*ice

 • Cyklojízdy se lze účastnit pouze prostředku, který v běžném provozu platí za jízdní kolo. Nelze se účastnit na in-line bruslích, skateboardech a longboardech, nebo s běžícími psy (podmínka policie ČR).
 • Mějte na kole povinnou výbavu (přes den odrazky, večer světla – bůhví, kdy pojedete domů!, děti přilbu).
 • Rodiče s dětmi by se na začátku a během jízdy měli držet v popředí cyklojízdy, kde peloton jede nejpomaleji a nejklidněji.
 • Nejezdíme po chodníku, nepředjíždíme stojící jízdu.
 • Nepředjíždíme špuntaře na čele cyklojízdy ani se necouráme za zadními špuntaři.
 • Když se před vámi peloton trhá, dojeďte mezeru, jinak hrozí, že ji zaberou auta.
 • Nezastavujeme na semaforech, neurčí-li pořadatelé jinak (pozn. netýká se případných skupinových příjezdů na jízdu).
 • Posloucháme pokyny policie a pořadatelů – špuntařů (dobrovolníci v reflexních vestách).
 • Uvolňujeme průjezd vozidlům veřejné dopravy, tramvajím a záchrannému systému (sledujte pokyny špuntařů).
 • Necháváme na levé straně prostor pro předjetí špuntařů na začátek jízdy.
 • Chcete-li, můžete špuntařům pomoci a převzít po nich menší křižovatku. Nebo je na velkých křižovatkách posílit.
 • Cyklojízdy se nezúčastňujte, jste-li pod vlivem alkoholu. Ten prosím odložte až na afterparty. Předpokládá se namátková policejní kontrola.
 • Chováme se slušně – cyklojízda nejede proti automobilům. Je pozitivní podporou využití kol a snahy o příjemnější město.
 • Jsme ohleduplní, vzájemně si pomáháme a aktivně řešíme možné problémy. V případě problému, který nezvládáte, se obraťte na špuntaře.

 

Epidemiologická opatření

V případě zpřísnění doplníme.

 

Informace pro motoristy – objízdné trasy

Předpokládané dopravní omezení a objízdné trasy při Světové cyklojízdě v neděli 5. 6. 2022

12:15 – 12:40 Prvního pluku a Husitská před Bulharem
12:20 – 13:00 Magistrála a Argentinská severním směrem od Bulhara po Povltavskou
12:40 – 13:00 Povltavská ve směru od mostu Barikádníků po Košinku
13:00 – 13:40 Voctářova a Rohanské nábřeží směrem do centra
13:15 – 13:40 Těšnovský tunel a nábřeží Ludvíka Svobody západním směrem
13:20 – 13:50 Revoluční směrem do centra
13:30 – 14:00 ulice V Celnici, Na Florenci a Křižíkova směrem z centra
Uzavírá se jen polovina komunikace ve směru jízdy, protisměr je otevřený.

Doporučené objízdné trasy

cca 12:20 – 13:00 Objízdná trasa pro severojižní magistrálu severním směrem: Vinohradská, Jana Želivského, Novovysočanská, Čuprova, Zenklova

cca 12:30 – 13:00 Objízdná trasa pro Bubenské nábřeží a Argentinskou severním směrem: Letenský tunel, Milady Horákové, Bubenečský tunel

cca 12:40 – 13:00: Objízdná trasa pro Povltavskou východním směrem: V Holešovičkách, Zenklova, Čuprova

cca 13:00 – 13:30: Objízdná trasa pro vjezd na Libeňský most z Prahy 8: Povltavská a most Barikádníků

cca 13:00 – 13:40: Objízdná trasa pro Rohanské nábřeží směrem do centra: Novovysočanská, Koněvova, Husitská

Mezi 13. a 14. hodinou doporučujeme vyhnout se okolí ulice Revoluční, Na Florenci a průjezdu Křižíkova – Prvního pluku.

Časový rozsah omezení se může změnit.

 

Prague Critical Mass Ride

Let’s celebrate together the existence and importance of a bicycle in the context of sustainable development. The Prague Critical Mass, co-organized by AutoMat, the UN Information Center Prague, and several embassies, will take place in Kasárny Karlín on Sunday, 5th of June.

The Prague Critical Mass follows the popular tradition of the Spring Critical Mass, which has welcomed thousands of participants since 2010. It should remind us of World Bicycle Day, celebrated on the 3rd of June. It also refers to the active participation of the UN and ambassadors from various parts of the world.

The critical mass will be accompanied by a family-friendly afternoon program in Kasárny Karlín. Get excited about various presentations and workshops. The event will also conclude the month-long Bike to Work campaign.

Please confirm your participation in the registration form. We’ll appreciate knowing how many people will join so that we can inform the police ahead of time. Thanks!

You can also check out last year’s photo album.


Given the year 2022 is when municipal elections take place, we’d like to emphasize the topic of cyclo-mobility as an important component of what our politicians should be thinking about no matter their political affiliation. The Prague Critical Mass should show that the citizens of Prague use bikes increasingly more and that we consider them the means of transport of the future.


How and why to bike?

The current position of biking in Prague—despite a visible improvement—still isn’t ideal. Unfortunately, the growing number of bikers doesn’t translate directly to a higher willingness to lobby for better cycling infrastructure. Measures intended to improve the situation are becoming targets of media wars fighting for individual freedom. We want to change that this spring. Our first step was the Advocacy manual for better city transportation, which we published in January 2022.

But we also want to engage the public directly, face-to-face. That’s why we’ll use the critical mass to celebrate World Bicycle Day. We’ll accompany the ride with a series of talks and workshops to underscore that every modern city must continuously finance and develop its cycling infrastructure. That’s why our goal this year is to make the Prague Critical Ride a full-day event for individuals and families no matter their age.

The potential of a bike in the city has been steadily growing (especially in the Western world) and biking has become an inseparable part of a healthy and sustainable lifestyle. In this year of elections, we want to remind everyone that the attractivity, joy, and impact of biking depend on the political support it receives and the subsequent quality and security of the cycling infrastructure. What’s more, supporting cycling is part of the UN Sustainable Development Goals (so-called SDGs) that many cities have been following. We’ll demonstrate that allegorically during our ride through the city.

The importance of biking has been also highlighted by the continuing pandemic of covid-19. In Prague, the total number of bikers increased by approximately 67% during the first wave. During the second, the increase was more than 100%. The bike is clearly—apart from our struggle against climate change and environmental pollution—a crucial means of our fight against covid.

Many cities around the world have approached covid-19 as a positive challenge and started to support urban cycling quickly and productively. Paris, London, Brussels, Milan, Berlin, Vienna, Ljubljana, Tirana, Bogotá, or Santiago de Chile–these cities have undergone a radical shift in their transportation preferences in favor of a healthy urban lifestyle. Our city has not followed, even despite the fact we offered the elected officials an exhaustive and inspirational compilation of current measures and conceptions in other world cities back in May of 2020. We have been updating this compilation ever since.


The program (still subject to change):

Additional Program: 3:00-7:00 pm

Talks, presentations, peer-to-peer counseling, and rides through cycling infrastructure with tips from experts for both adults and children

Bike service and a peer-to-peer repair shop, led by Bike Kitchen Prague

Screening of 9 episodes of our educational series Auto-Mat’s Guide to Sustainable Mobility and other videos of our partners

Discussion with experts and politicians

Concert: Jiný metro and Fail Together

The ride through the city (approx.: 12-2 pm)

The ride will begin and end in Kasárna Karlín. The exact route is to be specified later. Like in the previous years, we’ll make sure participants can enjoy the main north-south city highway Magistrála and other major roads only some of us dare to ride regularly.

Take me along! Free registration


Rules for participants:

 • Don’t forget the mandatory equipment (reflectors, lights, helmets for children).
 • Unfortunately, you cannot participate on roller blades, skateboards, longboards, and any other vehicles not considered to be cycling bikes (a condition of the Czech police). Kick scooters with mandatory equipment and e-bikes are okay.
 • We recommend parents with children to ride at the front of the ride, where people ride the slowest and calmest.
 • We don’t ride on sidewalks and don’t overtake others when the group stops.
 • When the peloton breaks up, we try to catch up as quickly as possible before cars get in.
 • We don’t stop at traffic lights unless organizers say otherwise.
 • We listen to and obey the police and the organizers (people in reflexive vests).
 • If you’d like, you can replace organizers at less busy crossings and help them at the busier ones.
 • Where we use biking lanes, we ride a maximum of two people next to one another so that incoming bikers can pass.
 • We don’t ride under the influence of alcohol. Wait till the end. Thank you! The police can randomly check.
 • We respect others. We don’t ride against cars. We ride to support biking and more pleasant cities.
 • We have consideration for others, help each other and actively solve possible problems.
 • We maintain pandemic measures.

Akce je spolufinancovaná Magistrátem hlavního města Prahy.