Světová cyklojízda

Bezpečně, pohodově a společně se na kole projet místy, kam si jindy třeba netroufnete. To můžete s celou rodinou a kamarády v neděli 2. června na tradiční akci, kterou pořádá spolek AutoMat ve spolupráci s OSN Praha a řadou ambasád. Jízda začíná ve 14 hodin a v cíli na Štvanici je připravený doprovodný program.

Registrační formulář pro Světovou cyklojízdu 2024

Světový den kola vyhlašuje OSN od roku 2018 a vyzývá tak své členské státy k oslavě a podpoře cyklistiky. Cyklojízda spolku AutoMat nabídne obyvatelům města možnost vyzkoušet si, jaké to je jezdit po silnici jako většina, i když jen na desítky minut. Cyklojízda je vhodná i pro rodiny s dětmi, a to tempem i nenáročnou trasou dlouhou cca 10 km.

Světová cyklojízda startuje v Riegrových sadech a v cíli na ostrově Štvanice je pro účastnice a účastníky připravený od 16 hodin bohatý doprovodný program. Kromě aktivit pro děti se můžete těšit na diskusi o rekonstrukci Severojižní magistrály a také prezentaci výzkumů vnímání cyklistické infrastruktury.

Světová cyklojízda je skvělou příležitostí připomenout význam jízdního kola pro dopravu ve městech. Ten stoupá především v souvislosti se zdravím lidí, znečištěním ovzduší a klimatickou změnou. Proto je třeba budovat bezpečnou infrastrukturu pro kola i pěší, co přitáhne lidi, kteří jinak mají strach z provozu,” říká Michal Kalina z AutoMatu.

Pravidla cyklojízd

Fotogalerie ze Světové cyklojízdy 2023

Video z Cyklojízdy 2023

Světová cyklojízda v Praze 2022

Jak a proč na kole?

Současná pozice cyklistiky v Praze – i přes viditelné zlepšení – není stále ideální: rostoucí počet cyklistů a cyklistek v ulicích bohužel neznamená vyšší odhodlání veřejnosti k pro-cyklistické aktivizaci. Cyklistická opatření se naopak stávají předmětem mediálních válek referujících o dopravních svobodách jednotlivců. To chceme změnit. První vlaštovkou je náš Advokační manuál pro lepší dopravu ve městě, který jsme publikovali v lednu 2022.

Potenciál využívání jízdního kola ve městech v posledních letech (a zejména v západním světě) stabilně vzrůstá a kolo se stává trendem zdravého a udržitelného stylu městského života. Chceme připomenout, že atraktivita, radost i užitek (z) jízdy na kole závisí na politické podpoře a z ní vyplývající kvalitě, hustotě a bezpečnosti cyklistické infrastruktury. Podpora cyklistiky je navíc součástí Cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDG’s) Organizace spojených národů, ke kterým se mnohá města hlásí. To budeme alegoricky a karnevalově demonstrovat při průjezdu městem.

Důležitost kola byla zvýrazněna i během pandemie nemoci covid-19 a po ní: například v Praze stoupl počet cyklistů a cyklistek v první vlně pandemie na oficiálních sčítáních o cca 67 %, ve druhé vlně dokonce o více než 100 %. Kolo tak evidentně – mimo boje s klimatickou změnou a znečištěním – představuje zásadní prostředek i pro boj s covidem.

Mnohá města po celém světě vzala covid-19 jako výzvu a začala velmi rychle a produktivně městskou cyklistiku preferovat. Paříž, Londýn, Brusel, Milán, Berlín, Vídeň, Lublaň, Tirana, Bogota či Santiago de Chile, všechna tato města během posledních let přistoupila k radikální proměně svých dopravních preferencí ve prospěch zdravého života ve městě. V Praze se tak bohužel nestalo, i přes to, že náš spolek voleným zástupcům už v květnu 2020 nabídl obsažnou a inspirativní rešerši aktuálních opatření a koncepcí v ostatních světových metropolích.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

500,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

ve prospěch účtu: 2400063333/2010
částka: [amount]
variabilní symbol: [variable_symbol]
vybraná frekvence plateb: [freq]

Líbí se vám cyklojízda? Nakrmte AutoMat!

Chcete podpořit rozvoj městské cyklistiky (nejen) v Praze? Přidejte se k nám, darujte a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!