Projeďte se Prahou na kole a buďte součástí kulturního dění

16. 02. 2011, Ostatní

PRAHA – Jezdíte po Praze na kole? Pokud ano, přinese vám letošní rok příjemné zpestření. Pokud ne, možná byste měli začít. Iniciativa Auto*Mat připravila sérii cyklojízd s kulturním programem, které každý měsíc zavedou účastníky na zajímavá místa a ukáží jim ulice Prahy z netradiční perspektivy. Na programu se podílí mimo jiné umělecká továrna Meet Factory, festival TANEC PRAHA, ale i další občanská sdružení, kulturní centra a umělci. Únorová cyklojízda se koná již tento čtvrtek.

„Jízdní kolo je součástí trendu dnešních evropských metropolí. Je zdravé, rychlé, ekologické a na rozdíl od času stráveného uvnitř auta v dopravní zácpě podporuje život v ulicích a umožňuje setkávání lidí. Pražané trochu zaspali dobu a na kolech zatím jezdí málo, ale to se určitě brzy spraví,“ říká koordinátor kulturních cyklojízd Vít Masare z iniciativy Auto*Mat. Podle něj není žádný důvod, aby se kola v Praze neujala stejně jako ve Vídni, Berlíně či kopcovitém Curychu.

Cyklojízdy s programem se budou konat po celý rok, zpravidla třetí čtvrtek v měsíci. Vyrážejí pokaždé v 18 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad. Tempo jízd je mírné a díky přítomnosti zdatných jezdců se mohou zúčastnit i méně zkušení cyklisté či děti. Vysoký počet lidí na kolech zaručuje bezpečnost účastníků. Cyklojízdy nevyžadují sportovní oblečení. Právě naopak – od účastníků se očekává běžný oděv.

„Pokud jde o kulturní dění, má Praha co nabídnout. A proč si nedojet do galerie, na koncert nebo do kina či divadla na kole? V Evropě je to běžné,“ vysvětluje myšlenku Vít Masare z Auto*Matu. „Cyklojízdy se mění ve společenské události. Pražané si při nich osvojují dovednost pohybovat se rychle a příjemně ulicemi města, přitom jsou sami součástí aktuálního kulturního dění,“ dodává.

První ze série letošních cyklojízd se konala hned v lednu jako vzpomínková akce na oběti dopravních nehod. Směřovala k nebezpečné křižovatce na nábřeží Kapitána Jaroše, kde před pěti lety bezohledný řidič smrtelně zranil propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala.

Únorová jízda s označením „Skandinávská“ proběhne již tento čtvrtek. Organizátoři nechtějí jen zdůraznit myšlenku, že na kole se dá po městě jezdit za každého počasí. Na závěr bude pro účastníky připraven „severský“ bonus v podobě saunování na břehu Vltavy, na Smíchovské pláži přímo přes řeku od centra městské cyklistiky Bajkazyl. Speciální saunu, kterou je možné převážet za jízdním kolem, pro Bajkazyl vyrobil ateliér H3T Architekti. Během čtvrteční akce bude sauna darována Bajkazylu a rozšíří tak pestrou paletu jím nabízených služeb. Odvážlivci se mohou tak jako ve Skandinávii po sauně zchladit přímo v řece.

Akce na podporu městské cyklistiky se konají v řadě evropských zemí, včetně států takzvané Visegrádské skupiny, kde byla cyklistická doprava v minulých letech popelkou podobně jako v Praze. Největší zájem o kola mají obyvatelé Budapešti. Tamní velké jarní a podzimní cyklojízdy se pravidelně zúčastňují desítky tisíc lidí.

Vše o pražských cyklojízdách

Přílohy:

Program pražských cyklojízd v roce 2011

20. ledna
Vzpomínková cyklojízda za oběti dopravních nehod z řad chodců a cyklistů

17. února
„Skandinávská“ cyklojízda s premiérovým saunováním v mobilní sauně od H3T Architekti na břehu Vltavy

17. března
Zahájení jarní sezóny v nově otevřeném komunitním centru pro pražské cyklisty Bicykl na Žižkově a tradiční vyvážení Mo(to)rany

28. dubna
Velká jarní cyklojízda do Meet Factory na zahájení projektu Do práce na kole 2011 za účasti firemních týmů soutěžících o titul Cyklozaměstnavatel roku

19. května
Cyklojízda na festival živého veřejného prostoru Street for Art pořádaný kulturním centrem Zahrada na Jižním městě

16. června
Cyklojízda do divadla Ponec sledující po trase taneční představení šitá na míru jednotlivým místům v podání tanečníků vystupujících na festivalu TANEC PRAHA

21. července
Cyklojízda po stopách normalizační plastiky s komentářem autora projektu Vetřelci a volavky

18. srpna
Cyklojízda za hudbou v přírodě – v prostředí už legendární venkovní umělecké scény Trojský kůň na břehu Vltavy

24. září
Velká podzimní cyklojízda

20. října
Cyklojízda zakončující hlavní sezónu v prostoru komunitního centra Bajkazyl na náplavce pod Palackého mostem

17. listopadu
Revoluční cyklojízda připomínající výročí události, která pořádání „Revoluční cyklojízdy“ vůbec umožnila

15. prosince
Vánoční cyklojízda zasněženou Prahou s rozsvícenými vánočními stromky, koledami a Santou

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře