Pražský CAMP hostil náš seminář Cyklistická infrastruktura: standardy a data

Poslední říjnový den se v CAMPu konal seminář o cyklistické infrastruktuře, který nabídl prezentace českých i zahraničních odborníků a odbornic z oblasti cyklodopravy. Máme pro vás záznam přednášek i diskuze, prezentace řečnic a řečníků i fotogalerii z události.

Jaké jsou dopady změn ve veřejném prostoru na bezpečnost cyklistické dopravy? Na tuto otázku pokusil přinést odpovědi první přednáškový blok. Jako první vystoupil Michal Šindelář z AutoMatu se svým příspěvkem nazvaným Bezpečnost jízdy na kole z pohledu a pohybu uživatelů*ek. Mluvil především o svých výzkumech subjektivní bezpečnosti jízdy na kole, sebereporované nehodovosti a pilotní studii projektu Central European Active Mobility Lab v Praze.

Jasně se potvrdilo, že lidé k jízdě na kole preferují bezpečnou a oddělenou infrastrukturu. Ženy ještě výrazněji než muži, a to platí i pro bezpečnou a přívětivou infrastrukturu pro pěší.

Druhým řečníkem byl pak Jaroslav Martinek z Partnerství pro městskou mobilitu, který představil Cyklovizi 2030. Projekt pomáhá prostřednictvím mapového portálu identifikovat úzká místa a společně s partnery hledat řešení na jejich odstraňování, hledat cesty, jak efektivně vynakládat prostředky, kde je to nejvíce potřeba a upozorňovat na systémové problémy.

Úprava ulice Podháj v Bratislavě byla předmětem vášní veřejnosti i přednášky Dana Kollára z Cyklokoalície. Naše sousedé se na sídlišti v svém hlavním město odhodlali k bezprecedentnímu zklidnění komunikace. Jaké jsou jeho praktické dopady?

Michal Šindelář z AutoMatu, foto: Petr Lebeda

Dorottya Teveli-Horváth z Hungarian Cyclists‘ Club přednesla příspěvek s názvem Public space alteration practices from District 8th, Budapest. Prezentovala sérii opatření, která zde byla zavedena pro zlepšení dopravy i kvality života. Školní ulice, komunitní zahrady, mikroparky a zásadní parkovací reforma.

Po ní vystoupila Zsófia Anna Ghira z organizace Mobilissimus s prezentací The lessons learnt from the Central European Active Mobility Lab (CEAML) project.

První blok programu pak zakončili zástupci AutoMatu Vratislav Filler a Zuzana Poláková s příspěvkem nazvaným Shrnutí výsledků průzkumů a pozorování v Praze. Sociologické pozorování cyklistů potvrdilo, že kvalitní, praktická a „rychlá“ infrastruktura předchází problémovému chování lidí. Agresivní chování je okrajové a důležitou roli hraje i dlažba. Měli bychom se více věnovat nepřímému levému odbočení a zřetelnému průchodu křižovatkami. Z těchto výzkumů pak vzešlo téměř 100 návrhů konkrétních dopravních opatření, které AutoMat zaslal městským částem a magistrátu.

Seminář byl určen jak odborné, tak široké veřejnosti, foto: Petr Lebeda

Druhý blok konference se věnoval Standardům aktivní mobility. V rámci něj vystoupili/y: Karolína Klímová z ODO MHP s příspěvkem nazvaným Standardy aktivní mobility v Praze, Tomáš Cach s Vzorovými řešeními pro Standardy aktivní mobility v Praze a Josef Laža z MAPPA s Koncepcí cyklistické dopravy v Ostravě. Následovala Panelová diskuze na téma bezpečná a komfortní chráněná cykloinfrastruktura. Té se kromě výše jmenovaných účastnili i Marek Lahoda (zastupitel města Brna) a Adam Smola (Odbor památkové péče HMP).

Posledním bodem programu pak byla Komentovaná vyjížďka po cykloinfrastruktuře.

Komentovaná vyjížďka s AutoMatem

Odkazy a dokumentace

Záznam semináře – v popisu videa se skrze časové značky dostanete ke konkrétním prezentacím.

Sborník anotací příspěvků

Všechny prezentace ze semináře

Galerie fotek ze semináře a diskuse

Foto z komentované vyjížďky

Konání semináře bylo realizováno v rámci projektů Cyklisté sobě pro Prahu s finanční podporou hlavního města Prahy a Central European Active Mobility Lab podpořeným Evropskou klimatickou nadací.

Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte nás a nakrmte AutoMat jakoukoli částkou. Děkujeme!

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře