Světová cyklojízda projede Prahou první červnovou neděli a oslaví tak Den kola

26. 05. 2022, Ostatní

Podpořit městskou cyklistiku, vzájemný respekt v ulicích i důležitost udržitelné dopravy má Světová cyklojízda, která se letos uskuteční v neděli 5. června. Organizátoři ze spolku AutoMat tak oslaví Světový den jízdního kola, který připadá na 3. června. OSN vyzývá všechny státy na světě, aby v tento den ocenili bicykl jakožto demokratický a ekologický dopravní prostředek. Na programu je nejen společná jízda od 12:00, ale i odpolední program plný workshopů, diskusí a aktivit pro děti. Do akce se zapojí také OSN a řada evropských ambasád.

Tradice jarních cyklojízd v Praze sahá až do dubna 2001. O jejich historii si můžete si můžete více přečíst tady. Situace pro lidi na kolech v metropoli se od té doby velmi proměnila a cyklojízda už není nástrojem protestu, ale pozitivní oslavy bezpečného, zdravého a svobodného pohybu po městě. Nárůst využívání bicyklu jako dopravního prostředku urychlila i pandemie covidu-19. Od roku 2019 stoupl počet průjezdů na kolech v metropoli na dvojnásobek a nová infrastruktura přitahuje další cyklisty a cyklistiky.

Cyklojízda nejede proti autům, chce naopak připomenout, že kolo je nezbytné pro udržitelnou dopravu,” říká Michal Lehečka z AutoMatího LABu (Laboratoře udržitelného urbanismu).

Loňské světové cyklojízdě počasí přálo jedna báseň, foto: Jan Hromádko

Letošní cyklojízda odstartuje ve 12:00 z Kasáren Karlín a projede i Holešovicemi. Trasa dlouhá příjemných 14,5 km je vhodná i děti a ukáže Prahu z nového úhlu. Není moc jiných dní, kdy hrají kola v ulicích metropole prim a je možné se projet i přes magistrálu prostředkem Nuselského mostu. Po návratu pelotonu do Kasáren Karlín čeká všechny přítomné odpolední program včetně cyklodráhy pro děti od skandinávských ambasád, řada workshopů, přednášek a diskusí nebo virtuální realita cyklisty v Kodani, kterou zájemcům zprostředkuje dánské velvyslanectví. Nenechte si ujít odpoledne v sedle i mimo něj, vezměte děti a ukažte jim, jak by mohla města vypadat, kdyby v nich neměli absolutní prioritu auta, ale lidé! Těšíme se na vás. Z organizačních důvodů prosíme registrujte se (nezávazně) v tomto formuláři.

Aktuální informace najdete také na auto-mat.cz/cyklojizda.

Přečtěte si také Pravidla cyklojízdy

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře