Tern GSD – lehké dojmy z kompaktního “SUB”

AutoMat získal k dlouhodobému zapůjčení od svého tradičního podporovatele, firmy AZUB, nákladní a rodinné elektrokolo Tern GSD. S prvními dojmy ze zapůjčeného kola (kterému se také říká longtail) vás seznámí člen AutoMatu Vráťa Filler, jakožto táta od rodiny se dvěma dětmi. Fillerovi vlastní elektrické longtaily hned dva a zajišťují s nimi veškerou běžnou mobilitu.

Od Xtracycle k “esúbéčku”

SUB alias “sport-utility-bicycle” není oficiální terminus technicus, je parafrází na SUV, “sport-utility-vehicle”, tedy velká osobní auta. SUB jsou nákladní kola (zejména tzv. longtaily) určená k nekompromisnímu účelu: zajistit rodinnou mobilitu bez potřeby mít v garáži ono SUVčko nebo vůbec jakékoliv osobní auto. Longtail má oproti jiným cargokolům (cargotříkolkám, dětským vozíkům či “longjohnům”, což jsou dvoukolky s nákladem uprostřed) jednu zásadní výhodu: nevyžaduje ani o píď lepší infrastrukturu než běžné kolo. Tam, kde tradiční cargokola trpí – na pěšinkách, při přejíždění obrubníků či v silném provozu s kolonami – s longtailem jste v pohodě. Pro konstrukční blízkost s běžnými koly longtaily ne náhodou oceňují také někteří cestovatelé.

Z marginality dostal longtaily počátkem tisíciletí systém Xtracycle, který vznikl v Nikaragui ve snaze zvýšit užitečnost kola. Zadní přístavba se dala připojit k téměř jakémukoliv kolu, prodloužila zadní nosič na 70 centimetrů a umožnila vozit dvě děti nebo – s pomocí nástavců – třeba surfové prkno. V módě byl Xtracycle v USA zhruba před deseti lety, kde stvořil první generaci longtailových carfree rodin. Zdejší Xtracycle pak inspiroval část výrobců, kteří začali nabízet vlastní verze plnohodnotných longtailů.

Namáhavá jízda ve stoupání s těžším nákladem však dál zůstávala překážkou. Experimenty s velmi subtilními konstrukcemi pro rodinné longtaily narážely na to, že toho zase tolik nepřevezezly, protože rám nebyl pro těžké náklady dostatečně tuhý. Postupně se ukázalo, že cestou bude elektrifikace. Ta ovšem zvýšila již tak vysokou cenu longtailu. Lidé si často nejprve koupili longtail, pak chvíli šetřili a následně svá stávající kola dodatečně elektrifikovali.

Zájem o longtaily zejména v USA ale naznačoval, že stojí za to “vymyslet” elektrický longtail od začátku znovu. Tern to se svým modelem GSD (“Get Stuff Done”) udělal v roce 2017, když dal dohromady všechny kousky skládačky: nosič pro dvě menší děti za sebou, rám nosný a tuhý s prostorem pro dvě baterie, odolné komponenty pro nákladní kola, nekompromisní elektrifikaci středovým motorem Bosch. A přidal něco vlastního: Jakožto specialista na skládačky použil 20” kola a kompaktní tvar rámu, čímž dokázal snížit těžiště nákladu a stáhnout délku cargobiku na hodnotu srovnatelnou s delšími městskými koly. Výsledkem je velmi krátký longtail na špičkové úrovni, který vzadu unese dospěláka jako nic.

Tern GSD je navržený bez kompromisů. “Nejnižší” osazení je vybavené středovým motorem Bosch Cargo Line a desetirychlostním řazením Shimano Deore. Chcete-li ale víc, můžete dostat variátor NuVinci nebo čtrnáctirychlostní Rohloff. Za to si ovšem výrobce nechá odpovídajícím způsobem zaplatit. Stále je to ale tak, že kdybyste si chtěli koupit nové auto, pořídíte za ty peníze tyhle longtaily nejméně tři. Někdo si asi ťuká na čelo, pro řadu lidí má ale nákladní kolo ve městě své opodstatnění: Uveze najednou děti i velké nákupy, neřešíte parkování, podporuje zdravý životní styl, nemá skoro žádné náklady, nevytváří emise, nezabírá místo, v centru je rychlejší atd.

A takto uvažující rodiny jsou segment trhu, kam Tern míří. Tyto rodiny se buď bez auta obejdou úplně, nebo (častější varianta) si cargokolo pořídí namísto druhého rodinného vozu. Není se tak čemu divit, že na nákladních kolech uvidíte v USA spíš mámy s dětmi či nákupem jezdící po suburbanu, než otce rodiny, který ráno odsvištěl do vzdáleného zaměstnání služebním autem. Tern se snaží nabídnout výkon a sílu v kompaktní podobě, která bude ovladatelná i pro dámy, a daří se mu to.

Možnosti nákladu a manipulace

K našemu kolu jsme od AZUBu dostali i několik doplňků, které dávají dohromady základní sadu pro univerzální použití na běžné i střední náklady, a přepravu dvou dětí nebo jednoho dospělého. Brašny na zadní nosič mají každá klasickou “longtailovou” kapacitu dvou běžných brašen za sebou. Takže do nich v pohodě naládujete většinu týdenního nákupu. Co zbyde, může přijít na přední nosič, který je pevně spojený s rámem a unese tak pěkných pár kilo, aniž byste měli potíže s manévrováním. Přední nosič je vůbec praktický, kdo jej znáte z bikesharingových kol, víte, že na něj přicvaknete jakoukoliv kabelu během vteřiny.

Aby se ale z nákladního kola stalo kolo rodinné, potřebujete sedačky. Z několika nabízených variant je nejvíce univerzálním řešením sedadlo pro dospělého, kam dvě větší děti (kolem deseti let) posadíte bez potíží taky. Sedátko má opěrky zad a rukou, takže z kola nikdo nevypadne, a společně s širokými zadními řidítky tvoří rám, ve kterém se dobře zafixuje menší přepravka. A komu by to nebylo dost, může k nosiči pořídit rozšiřující platformy a vozit po stranách třeba stolitrové kufry.

“GSDčko” jsem čtrnáct dnů testoval s rodinou. V jejich průběhu jsme jej vyzkoušeli pro běžné popojíždění s dětmi a dvě delší cesty.

Kolo jsme vyzkoušeli s jedním a dvěma dětmi na palubě a bylo to v pohodě. Na delší cestu do práce jsem dvě své cyklobrašny použil jako obyčejné kabely a přivázal prostě na přední nosič a do výše zmíněné zadní sedačky. Tím jsem nákladní kapacitu kola nenaplnil ani z jedné čtvrtiny.

Kolo má vysoce solidní stojánek, který dovoluje naložit k jezdci dalších sto kilo nákladu, nebo vystoupit z kola s dětmi na zadním nosiči, aniž by se kolo skácelo. Po doplnění předního nosiče je už sice kolo větší, než byste očekávali, potřebujete-li jej ale skladovat ve stísněném prostoru, můžete ho jednoduše postavit na “zadek” a sklopit řídítka. Tak zabere na délku měně než metr.

Jak to jezdí

Nejsem expert na špičkové elektrické pohony, naše domácí elektrokola používají obyčejné, laciné sady bez velkých jmen na štítku. Kdo máte najeto své s elektrokoly střední a vyšší třídy, neměli byste být překvapeni. Mně osobně závislost síly asistence na příšlapu potěšila. U nákladního kola oceníte, že tento systém šetří baterie a zvyšuje tak dojezd.

Dojezd na jednu baterii, kterou k Ternu máme, odpovídá obdobným elektrokolům. Žádné zázraky nezruší zcela závislost dojezdu na stupni asistence. Vyrazíte-li tedy s těžce naloženým cargem na “turbo” do kopcovitého města, nedivte se, že můžete skončit také už po nějakých pětatřiceti kilometrech. Samozřejmě, budete-li asistenci šetřit, bude dojezd kilometrů klidně 70.

Manévrování s nákladním kolem vyžaduje malinko cviku. Oproti klasickým longtailům má Tern GSD o malinko kratší rozvor, čímž se svými vlastnostmi ještě víc blíží běžnému kolu. Kdo jste ale na longtailu nejeli, můžete být napoprvé překvapeni. S předním nosičem také nevidíte polohu předního kola, což může být zpočátku matoucí, ale po pár kilometrech zjistíte, že se bez toho obejdete.

Pevné náklady “sedí” na GSDčku lépe než na longtailech s velkými koly, 20” se na výšce těžiště rozhodně pozná. A stejně tak živá posádka, jejíž vyklánění do stran drží v mezích postranní opěrky a zalomená řidítka. S dětmi ve věku 9 a 11 let jsem neměl s ovladatelností potíž také díky velmi tuhému hliníkovému rámu. Na někoho to může být tuhé až moc. Abyste mohli vozit těžké náklady, musíte mít kola hodně nafoukaná, když ale vezete jen sebe, chová se Tern někdy až příliš “kostitřasově”. Jakmile ale máte naloženo, “tvrdé” kolo oceníte. Nevozíte-li tedy často vzadu například dospělé kamarády, stojí za to ubrat na tlaku v pneumatikách a dopřát si tak víc jízdního komfortu.

Elektrocargo do města?

Tern GSD je rozhodně výkonný a jezdí se s ním velmi příjemně. Chcete-li jej používat ve městě, pak je nutné jej přes noc parkovat na bezpečném, uzavřeném místě. Výhodou je, že jej lze postavit “na zadní”, aby zabral méně místa, byť to pro slabší lidi není úplná hračka. Na ulici jej pak rozhodně zamykejte dvěma zámky. Kolo je vybavené integrovaným zámkem, ke kterému lze připojit kvalitní řetěz. Zamkne-li se navíc podkovou, mělo by být kolo již slušně zajištěné. Na elektrokole nejsou pár kilo vážící solidní zámky nevýhodou.

Odpověď na otázku, zda Tern GSD může nahradit v rodinné mobilitě používání auta, zní – stejně jako jiné elektrické longtaily, ale pohodlněji. Cena za toto pohodlí je na středoevropské poměry dost vysoká, ale zejména snížíte-li současně rodinné výdaje a Terna pořídíte jako náhradu druhého (nebo dokonce prvního) rodinného vozu, můžete celkově i ušetřit. Těm, jejichž cenové požadavky leží níže, pak jistě vyhoví elektrifikovaná nákladní kola jiných značek.

Mne osobně Tern GSD nadchl. Naše rodina má aktuálně elektrické longtaily dva, z nichž jeden (s rostoucími dětmi) přestává vyhovovat našim požadavkům. Pokud by nám to finanční situace dovolila, do Terna GSD bychom rádi investovali.

Vratislav Filler

Čtěte i návod Co musíte vědět před pořízením longtailu na webu Městem na kole

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře