Blanka je sirotek, kterému chce Dolínek dát bratříčka – komentář Auto*Matu k tiskové zprávě Magistrátu

Město je nepoučitelné, z jeho dnešní tiskovky je zřejmé, že více aut v Praze považuje za úspěch. Tiskovou zprávu města připojujeme na konci článku, náš komentář zde:

„Průjezd překračující očekávání je příznakem toho, že Blanka dostala do města více aut. Auto*Mat není přesvědčen, že ujeté vozokilometry zůstaly na pražské komunikační síti beze změny, protože samotný průjezd Blankou přispívá k pražskému dopravnímu výkonu zhruba dvěma procenty a na většině komunikací navazujících na tunel Blanka byly zaznamenány nárůsty značně překračující pokles zjištěný v centru Prahy.

Úspory času řidičů bylo dosaženo za extrémních veřejných nákladů. Již dříve jsme spočítali, že jeden průjezd tunelem Blanka vyjde na veřejných prostředcích za výstavbu a provoz na zhruba 40 Kč. Ušetří-li řidič díky průjezdu Blankou 5 minut, znamená to, že každá hodina, kterou řidiči ušetřili, vyšla na veřejných penězích na 500 Kč.

Auto*Mat dále upozorňuje, že dostavba Městského okruhu musí splnit veškeré podmínky vycházející z podmínek řízení EIA. Dokončený Městský okruh zejména nesmí být zprovozněn dříve, než celý silniční okruh kolem Prahy. Společně s jeho zprovozněním musí být zavedeno plošné mýto uvnitř celého Městského okruhu. Návrh Městského okruhu v aktuálně připravované podobě pak Auto*Mat považuje za kapacitně přemrštěný a zbytečný. Dokončení městského okruhu je možné provést levněji a způsobem, který současně výrazně zvýší také rychlost a komfort veřejné dopravy. „Městský okruh musí být pro všechny, ne jen pro motoristy,“ uzavírá za Auto*Mat Vratislav Filler.

Připojujeme celou tiskovou zprávu Magistrátu ze dne 16.9.
(http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/blankou_za_rok_projelo_30_milionu_aut.html):

Blankou za rok projelo 30 milionů aut

Více než 30 milionů aut projelo za první rok provozu Tunelovým komplexem Blanka (TKB). Tento počet překonal očekávání. Každý, kdo tunel používá dvakrát denně, díky tomu ušetřil za rok až 44 hodin. Město už chystá pokračování Městského okruhu.

„Tunelový komplex Blanka lze po roce zkušebního provozu jednoznačně označit za úspěšný. Celý komplex, až na drobné výjimky, funguje po technické i bezpečnostní stránce výborně, zájem řidičů je velký, stejně jako jejich spokojenost,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Nejvíce aut projelo tunelovým komplexem 12. července letošního roku, konkrétně v Brusnickém tunelu to bylo 94,5 tisíc vozidel za jediný den. Původně se přitom očekávalo, že by se počet aut v Blance měl denně blížit 70 tisícům.

Zprovoznění TKB nemělo za následek zvýšení celkového objemu automobilové dopravy v Praze, neboť ujeté vozokilometry na celé pražské komunikační síti zůstaly prakticky beze změny.

Přesměrováním části cest do souvislé tunelové trasy Mrázovka – Strahovský tunel – TKB se významně snížil počet vozidel vjíždějících do širší oblasti centra. Celkem se jde o pokles o 13 000 aut za den, tj. o 4,5 % méně ve srovnání s předcházejícím rokem.

Nejvýrazněji se snížil provoz na ulicích Milady Horákové, Veletržní, Chotkova, nábřeží Kapitána Jaroše, Argentinská, na průjezdu Malou Stranou, Hlávkově mostu, na Wilsonově u Hlavního nádraží.

Odborníci spočítali rozdíly na trase mezi Prahou 8 a Prahou 5 před otevřením tunelového komplexu a po roce zkušebního provozu. Jde o zajímavá čísla. Kromě 30 milionů aut, která zmizela z povrchu, přinesla Blanka i řadu dalších pozitivních efektů. Řidiči po roce provozu ušetřili dohromady nejméně 290 let času. Tunely pomohly denně uspořit až 7 200 litrů pohonných hmot. Využívání tunelového komplexu má pozitivní vliv i na životní prostředí. Až o 15 % klesly imise NO2 v ulici V Holešovičkách. Celková úspora imisí NOX oproti stavu před zprovozněním činí za rok 7,24 tun, v případě CO je to 15,1 tun. Zhruba desetinásobně se snížily ztráty způsobené nehodovostí.

Praha chystá pokračování Městského okruhu

Na některých místech došlo naopak k nárůstu provozu a dopravním komplikacím. Problémy jsou zejména na Praze 6 na Patočkově ulici a v okolí Vítězného náměstí. Doprava zhoustla rovněž na Strakonické.

„Už před otevřením jsem říkal, že Blanka je sirotek, což přinese na některých místech problémy. Řešíme je dílčími opatřeními, ale klíčové je dobudovat Městský okruh a rovněž dotlačit stát k dostavbě Pražského okruhu. Jsem rád, že v obou věcech už se věci začínají pohybovat kupředu,“ uvedl Dolínek, podle nějž už město připravuje postupné kroky k výběru projektantů pokračování Městského okruhu.

„Čekáme na nejaktuálnější model pražské dopravy, který má dokončit TSK společně s IPR do konce října letošního roku. Ten poslouží pro aktualizaci platných stanovisek EIA pro příslušné zbývající části Městského okruhu. Na základě těchto nových skutečností budou provedeny příslušné korekce a úpravy vydaných stanovisek EIA, která se stanou závazná pro budoucí projektanty,“ vysvětlil náměstek.

„Počítáme s tím, že zahrneme do našich požadavků nejnovější poznatky z dopadů technických řešení křižovatky Malovanka, výjezdů a napojení na přilehlé komunikace z TKB a budeme dbát na to, aby tato dopravní stavba byla i esteticky co nejmenším zásahem do dotčeného území,“ uzavřel Petr Dolínek.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře