Zažít město jinak bez covidu

17. 09. 2020

Vědecká show, orientační běh u břevského rybníku, prohlídka nejstarší pražské tramvaje, sázení stromů, sjezd Čertovky na kanoích nebo třeba workshop práce s recyklovaným stříbrem a výuka znakové řeči. I to si můžete vyzkoušet v sobotu 19. září na 80 místech v Praze a v dalších 30 městech v rámci slavností Zažít město jinak. 

Seznámit se, naučit se, podělit se, pobavit se a třeba něco změnit. To je záměrem akce Zažít město jinak, kterou už 15. rokem pořádá spolek AutoMat a postupně i stovky dalších místních organizátorů. Přípravy jubilejního ročníku sice ovlivnila epidemiologická situace a z ní plynoucí opatření, ale pořadatelé se rozhodli pokračovat.

Slavnosti Zažít město jinak se už z principu konají převážně venku na větším prostranství a na rozdíl od komerčních festivalů jsou určené spíše desítkám, maximálně stovkám sousedů. Všechny organizátory i účastníky samozřejmě prosíme o dodržování opatření jako je nošení roušek, udržování rozestupů a dezinfekci rukou. I tak si ale myslíme, že má cenu akci uspořádat,” vysvětluje Martin Šotola, hlavní koordinátor Zažít město jinak ze spolku AutoMat.

Síla komunit a jejich schopnost pomáhat se projevila i během jarní krize. Bylo to vidět např. na šití a distribuci roušek, nakupování pro seniory, podpoře oblíbených lokálních podniků. Chtěli bychom také ukázat, že venkovní akce lze uspořádat slušně, odpovědně, bezpečně a přitom vesele,” dodává Šotola.

To se ovšem letos nepodaří v několika sousedských lokalitách, které padly za oběť současné situaci. Ať už tradiční Americká ulice na Vinohradech, kde se každoročně potkávají tisíce lidí, a také znovu oživená Krymská. Svou účast na poslední chvíli odřeklo i Brno a několik dalších měst – ať už z preventivních důvodů nebo kvůli karanténě organizátorů. Desítky ulic v Praze a v dalších městech přeci jen ožijí.

Osobně mne zaujala například osmibitová herna v Alfrédu ve dvoře nebo na koncert na střeše kina Aero,” dodává Martin Šotola. “Cílem akce ale není, aby návštěvníci obešli co nejvíc lokalit, ale naopak aby lépe poznali okolí svého bydliště.”

Už proto zařadila řada organizátorů na program komentované procházky – například výklad Vyšehradského jezdce o sochách na Folimance, cyklopřednášku po Vršovicích, procházku s průvodcem bez domova u Nuselských schodů nebo prohlídku zaniklého Podskalí.

V několika lokalitách se bude také “dýchat pro město” v duchu letošního motta akce “Nadechni se pro město”. Právě minuta společného usebrání se v 15:00 má přimět účastníky k popřemýšlení o tom, co by mohli sami udělat pro své okolí. Tuto minutu vyhlásí např. v Biskupcově, Klimentské, Karlštejnské a Řehořově ulici, v Troje, Hostivařské ulici, v prostoru Petrohradská kolektiv, Šalounově vile, žižkovské Pracovně i na Nuselských schodech.

Celý program najdete na www.zazitmestojinak.cz. Akce se koná pod záštitou pražského primátora Zdeňka Hřiba a v rámci Evropského týdne mobility. Organizaci celé akce můžete podpořit na www.stansedusimesta.cz.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře