Světová cyklojízda a Cyklozvonění projede 3. června Prahou a oslaví Světový den jízdního kola

31. 05. 2023

PRAHA – Podpořit udržitelnou mobilitu, vzájemný respekt v ulicích i bezpečnost pohybu dětí na kole v provozu má Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023. Dvě tradiční cykloakce se pro letošek spojily a Prahou projedou v sobotu 3. června. Hlavní trasa Světové cyklojízdy startuje ve 13:00 z holešovického Výstaviště, pelotony Cyklozvonění vyrážejí mezi 12 a 14 hodinou z jednotlivých městských částí. Oslavy Světového dne kola pak pokračují doprovodným programem v A Parku Ledárny Braník. Akci spolupořádá Informační centrum OSN v Praze, Cyklojízdy se zúčastní také zástupci řady ambasád, včetně nizozemského a norského velvyslance a irské velvyslankyně.

Projet se bezpečně místy, kudy člověk běžně nejezdí nebo si netroufne jezdit, vzít děti na cykloprojížďku centrem a oslavit kolo jako dopravní prostředek – to jsou cíle letošní Světové cyklojízdy a Cyklozvonění. Jízda i následný doprovodný program jsou tentokrát více zaměřeny děti a mládež, protože právě oni jsou nejlepším měřítkem bezpečné a pohodlné infrastruktury.

„Jezdit s dětmi na kole v provozu by nemělo být záležitostí otrlých jedinců a vyhrocených diskusí na sociálních sítích. Náš spolek dlouhodobě usiluje o bezpečnější infrastrukturu a osvětu mezi lidmi využívajícími kolo, auto a také u politiků a úředníků. Trasu Cyklojízdy jsme letos vybrali kids friendly, téměř po rovině, a do doprovodného programu po jízdě zařadili i diskusi s názvem S dětmi na kole v provozu,“ doplňuje vedoucí Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat Michal Kalina s tím, že letos se poprvé zapojuje také mimoevropská země, Maroko.

Světová cyklojízda se letos spojila s Cyklozvoněním, které vyrazí po 12. hodině z jednotlivých městských částí. „Pražské cyklozvonění je akcí rodinného typu. První ročník se uskutečnil v roce 2007 a jeho cílem bylo seznámit Pražany s bezpečnými cestami městem na kole. Od té doby počet cyklistů v Praze násobně narostl, stále u nás převažuje vnímání jízdního kola jako sportovního nástroje a obavy z nízké bezpečnosti brání širšímu využití. Budování bezpečných cyklostezek a jejich představování je cestou, jak to měnit,“ vysvětluje Jitka Vrtalová, organizátorka Cyklozvonění.

Výrazné zastoupení bude mít na akci tradiční cyklistická země, Nizozemsko. „Doma jezdím do práce na kole. Tady je to trochu složitější. Ne kvůli kočičím hlavám nebo kopcům, ale protože tady chybí infrastruktura. Ale nemuselo by to tak být. Podívejte se na Paříž, Londýn, Lublaň, Bogotu nebo Buenos Aires, kde kolo slaví comeback. To jde i v Praze!“ zve na Světovou cyklojízdu nizozemský velvyslanec Daan Huisinga.

Za spolupořadatele, Informační centrum OSN v Praze, se zúčastní mimo jiné jeho vedoucí Michal Broža: „Podpora cyklistiky je součástí Cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDG’s) Organizace spojených národů, ke kterým se mnohá města po celém světě hlásí. Také proto se už počtvrté podílíme na pořádání Světové cyklojízdy.“

V A-Parku Ledárny Braník pokračují oslavy Světového dne kola doprovodným programem. Na děti i dospělé čekají exhibice, workshopy, soutěže a edukativní programy. Pro dospělé pak AutoMat připravuje debaty: od 15:30 na téma S dětmi na kole v provozu, od 16:30 na téma Bezpečnost cykloinfrastruktury: studie, analýzy.

Organizační informace ke Světové cyklojízdě:

Start 13:00 Výstaviště Holešovice

Trasa Světové cyklojízdy (cca 11 km)

Pravidla cyklojízd

Objížďky pro motoristy

Videopozvánka na cyklojízdu od nizozemského velvyslance

Partnerské ambasády Světové cyklojízdy 2023:

Dánské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice, Velvyslanectví Nizozemského království v České republice, Velvyslanectví Norského království v Praze, Velvyslanectví Irska, Německé velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Švédska v Česku, Finské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze, Velvyslanectví Marockého království v Praze, Velvyslanectví Řecké republiky, Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Pořádají AutoMat a NaKole, záštitu nad akcí převzali náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib a Jana Plamínková, starostka Prahy-Slivenec.

Vizuál ke Světové cyklojízdě 2023 vytvořil ilustrátor a člen AutoMatu Filip Zatloukal.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře