Jeďte do práce na kole a vyhněte se stresům

14. 06. 2011, Aktuality

PRAHA – Zřejmě jedinými, kdo ve čtvrtek nebudou blokovat pražskou dopravu, budou lidé pohybující se pěšky nebo na jízdních kolech. Iniciativa Auto*Mat doporučuje pohyb vlastní silou všem, kdo se chtějí vyhnout stresům a dostat se pohodlně do práce. Pokud se naopak lidé budou snažit vyhnout stávkující veřejné dopravě tím, že pojedou autem, sami se rozhodují strávit dlouhé desítky minut v dopravních zácpách a pouze tím přispějí k hrozícímu dopravnímu kolapsu. Pražané se mohou zúčastnit také odpolední cyklojízdy spojené s festivalem Tanec Praha.

„Těší nás, že primátor Prahy doporučuje obyvatelům chodit pěšky nebo jet na kole. Pokud lidé této výzvy uposlechnou, vyhnou se stresům a ještě udělají něco pro své zdraví. Po Praze není problém dojet na kole kamkoliv,“ říká Vít Masare z iniciativy Auto*Mat.

Při plánování cest pomůže server PrahouNaKole.cz (1) obsahující kompletní mapu cyklistických stezek a tras. Pražané na něm najdou rady, jak jezdit po městě bezpečně, jak se vyhnout krádeži kola nebo jak se správně obléci. Server nabízí deset tras z okrajů města do centra a jízdu pro začínající cyklisty s doprovodem. Kdo si ani přes podrobný návod nebude vědět rady, může napsat e-mailem svůj dotaz.

„Před první cestou do města na kole je nutné si uvědomit si, že se pohybujeme jinak než při cestě pešky, MHD nebo autem. Musíme také volit jiné trasy,“ radí Vratislav Filler z týmu PrahouNaKole.cz. „Je vhodné vyhýbat se kopcům, jet klidně delší, ale rovinatou trasou, volit spíše boční klidné ulice než ty hlavní, kam směřuje většina řidičů. Pro lepší čitelnost ze strany řidičů jeďte sebevědomě a ne příliš blízko chodníku. Ve výsledku přestanete ztrácet čas stáním a hledáním parkování. Během prvních pár jízd je však třeba si na vše zvyknout,“ říká Filler.

Ve srovnání s nejmodernějšími metropolemi Evropy používá v Praze bicykl k dopravě jen zlomek obyvatel. Před pár dny však skončila kampaň „Do práce na kole“, která ukázala velký potenciál tohoto dopravního prostředku. Na bicykl nasedlo 1100 bankéřů, fyziků, pracovníků ministerstev, mobilních operátorů, divadel a řady firem a institucí. Soutěžili o „zelené kilometry“ a dohromady jich najezdili 318 tisíc (2). Pro mnohé byla kampaň motivací k prvnímu vyzkoušení dojížďky do práce na kole, nicméně většina z nich pokračuje v tom pokračuje i po skončení soutěže.

Ve čtvrtek odpoledne se mohou Pražané zúčastnit cyklojízdy (3). Kvůli stávce museli organizátoři na poslední chvíli měnit její trasu, aby se vyhnuli se ulicím zablokovaným auty. „Taneční“ jízda vyráží v 18 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad. Zavede účastníky na festival Tanec Praha a na její trase proběhne „outdoorová cykloperformance, co nezná slitování“ taneční skupiny Nanohach. Taneční vystoupení se uskuteční na náměstí Jiřího z Poděbrad, v Reigrových sadech a před Národním památníkem na Vítkově. Účastníci si pak mohou vychutnat výhledy s terasy Café Vítkov nebo pokračovat do divadla Ponec a shlédnout představení Evropská taneční laboratoř II.

Přílohy:

1) Prahou na kole: http://prahounakole.cz

Nejpodrobnější pražská cyklomapa

Rady, jak na kole ve městě

Popis cyklostezek vedoucích do centra

2) Do práce na kole: http://dopracenakole.cz

Vyjádření lidí různých profesí k dojížďce do práce na kole

3) Taneční cyklojízda Prahou

Festival Tanec Praha

NANOHACH NA KOLE !

Outdoorová cykloperformance, co nezná slitování! Ukrutný a nelítostný souboj startují neohrožení a svalově vypracovaní závodníci se sebejistým úsměvem na tváři – mouchy mají svůj cíl. Pot až na krev. A bude hůř…

Choreografie: Marta Trpišovská a Michael Vodenka
Performeři: David Bárta, Eliška Kašparová, Václav Krátký, Lea Švejdová, Michael Vodenka
Produkce: Honza Malík Nanohach o.s. (www.nanohach.cz)
Koproducent: Tanec Praha

Premiéra: 16. 6. 2011

Jako již tradičně, každý třetí čtvrtek v měsíci pořádá sdružení Auto*Mat pravidelnou cyklojízdu z náměstí Jiřího z Poděbrad. Pro tentokrát ve spolupráci s Tancem Praha a pod taktovkou Marty Trpišovské, Michaela Vodenky a skupiny Nanohach, kteří vás nenechají stát na jednom místě dlouho. Performeři budou vašimi společníky v průběhu cyklojízdy a dovedou vás až k branám divadla Ponec, kde si již nehybně můžete vychutnávat EVROPSKOU TANEČNÍ LABORATOŘ 2 v rámci programu XXIII. ročníku TANEC PRAHA 2011.

Místa, kde jezdce potkáte
18.00 – 18.15 Nám. Jiřího z Poděbrad: START CYKLOJÍZDY
18.30 – 18.45 Riegrovy sady: Plácek v blízkosti velké zahrádky
19.15 – 19.30 Vítkov: za památníkem: CÍL CYKLOJÍZDY

„Skupinu NANOHACH tvoří profesionální tanečníci a často vystupujeme ve veřejném prostoru, třeba v parcích nebo v nádražních halách,“ říká Jan Malík ze skupiny NANOHACH. „Nápad udělat vystoupení na rotopedech za doprovodu Stravinského Svěcení jara vznikl během velké podzimní cyklojízdy před dvěma lety. Původně se performance měla odehrávat na rušných křižovatkách, kde projíždějí stovky automobilistů, a měla být neočekávaným setkáním dvou odlišných světů. Hudba měla být sladěná s rytmem semaforu. Jízda na rotopedu, kdy je člověk v pohybu, ale zároveň stojí na místě, má symbolizovat nesmyslnost automobilové dopravy ve městě. Nakonec jsme se ale rozhodli přesunout performance do klidnějších veřejných prostor a budou se odehrávat před zraky cyklistů a náhodných chodců,“ dodává.

Iniciativa Auto*Mat ve spolupráci s Festivalem Tanec Praha vytvořili také speciální vrstvu Zelené mapy Prahy, která ukazuje místa, kde se pravidelně konají pohybová a taneční vystoupení: http://zelenamapa.cz

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře