Notice: Trying to get property of non-object in /srv/www/auto-mat.cz/public/wwwroot/www/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/schema/class-schema-person.php on line 152

Jak si užívat Prahu každý den? Zelená mapa radí i na internetu

03. 03. 2011, Aktuality

PRAHA – Více než tisíc užitečných tipů pro kvalitní život v hlavním městě už nabízí Zelená mapa Prahy, kterou iniciativa Auto*Mat pokřtila loni na podzim (1). Začínala s několika stovkami míst. Dnes byla spuštěna také internetová verze (2) netradičního průvodce, která umožní častější aktualizace a také sdílení informací mezi obyvateli města navzájem. Mapa doporučuje nekuřácké kavárny, vegetariánské restaurace, tržiště, parky, prodejny rukodělných výrobků, nízkoprahové kluby, kulturní zařízení, sportoviště a řadu dalších typů míst a provozů (3).

„Tradiční mapy jsou založeny na zakreslení silnic a dopravních koridorů. Zobrazují prostor optikou řidiče automobilu. To je ale z hlediska každodenního života ve městě destruktivní a nepoužitelné,“ vysvětluje vedoucí týmu autorů Zelené mapy Prahy Vratislav Filler. „Zelená mapa nabízí zcela jiný pohled, protože jejím měřítkem je chodec. Osou mapy jsou pohodlné pěší trasy, místa ke sportu, odpočinku nebo přírodní zázemí města. V ulicích jsou vyznačeny kavárny, obchody a služby, které stojí za to znát,“ říká Filler (4).

Podle něj vychází Zelená mapa vstříc všem, kdo chtějí ve městě prožít každý den příjemně, mají zájem o kvalitní potraviny a výrobky a zajímají je tipy pro rekreaci a volný čas. „Člověk rychle zjistí, že ulice Prahy jsou plné míst, kde se lze zastavit. Mapa ukazuje město průchozí pěšky a průjezdné na kole, město napůl zapomenutých drobných pokladů. Upozorňuje ale i na místa znehodnocená nebo taková, kterým poškození hrozí. Například okolí severojižní magistrály nebo lokality ohrožená developerskou výstavbou,“ dodává Filler.

Auto*Mat vydal loni v září třicet tisíc kusů tištěných map. Výtisky jsou dostupné zdarma v podnicích, které mapa propaguje (5). Nyní iniciativa připravila internetovou verzi, kterou bude možné častěji aktualizovat a doplňovat o nové tipy. Umožňuje snadné vyhledávání, svými komentáři a doporučeními navíc mohou k rozšiřování nabídky přispívat i jednotliví uživatelé (6).

Zelená mapa Prahy je součástí mezinárodního systému Green Maps, který vznikl ve Spojených státech. Mapování vychází ze čtyř prvků, které spolu vytvářejí kvalitní prostředí pro život ve městě: ekologicky příznivé služby, životní prostředí, pěší a cyklistická doprava a veřejný prostor včetně kultury (7). V USA a zemích západní Evropy jsou zelené mapy považovány za součást takzvané zelené ekonomiky, neboť podporují zodpovědné a ekologicky šetrné podnikatele, místní výrobu a moderní životní styl ohleduplný k lidskému zdraví i k životnímu prostředí.

„Upřímně si nemůžu vzpomenout na nic, co by mi v poslední době přišlo tak bezvýhradně dobrý nápad jako Zelená mapa. O moc víc než ji o lecjakém víkendu ani nepotřebuji. Vegetariánská nabídka a nekuřácká místa mi sice nic moc neříkají a pro biokapustu přes půl Prahy nepojedu na kole, ale všechno, co se týká kol, dětí a kultury, mě moc zajímá,“ říká spisovatelka Petra Hůlová, která mapu využívá. „Zelená mapa je tu podle mého ne především od zeleniny a parkových keříků, ale od toho, aby upozorňovala a propagovala to opomíjené. Cyklostezky, restaurace, stojany na kola, vyžití pro děti, občany stejně tak často nemístně hýčkané jako druhořadé. Zaznačeníhodná by byla také místa vstřícná k našim seniorům,“ doplňuje spisovatelka.

Webová verze Zelené mapy Prahy

Přílohy:

1) Vyšla zelená mapa – tisková zpráva Auto*Matu

2) Základní vlastnosti Zelené mapy Prahy na webu (zlepšení oproti tištěné mapě):

 • pokrývá celou Prahu
 • více míst (celkem přes 1000) a různých kategorií (více než 30)
 • vyhledávání podle jména nebo obsahu, zobrazení jen toho, co vás zajímá
 • uživatelské filtrování nikoliv podle značek, ale podle vlastností. Chcete vyhledat nekuřácké restaurace? Stačí současně zapnout filtr „teplá jídla“ a „nekuřácké podniky“
 • odkazy na webové stránky jednotlivých míst
 • chceme, aby Zelená mapa byla vaše mapa: Velmi snadný způsob přidání míst, která máte rádi a která vás zajímají.
 • chceme vyprávět příběhy míst uvedených v Zelené mapě. S mapou je spojený blog, kde budou pravidelně vycházet články o zajímavých místech ze Zelené mapy

3) Na jedno kliknutí vám mapa ukáže například:

 • Nekuřácké podniky (restaurace, kavárny apod.)
 • Restaurace s dobrou nabídkou vegetariánských jídel
 • Prodej Fair-Trade výrobků
 • Prodejny bioproduktů
 • Místa přátelská dětem
 • Podniky se stojany na kola
 • Místa, kde si můžete ve městě odpočinout
 • Parky a zeleň
 • Místa s géniem loci
 • Pěší průchody
 • Problémy a neduhy veřejného prostoru

Když víte jak, můžete si zobrazit třeba:

 • Umění na veřejném prostranství
 • Nekuřácké kavárny s živou hudbou
 • Hospody s cyklostojany

4) Místa obsažená v Zelené mapě Prahy

Místa Charakter Počet Pokrytí
vegetariánské restaurace 40 V centru téměř úplné, jinak nárazově zjištěné
ostatní restaurace především nekuřácké 30 Výběrové
Občerstvení na dobrých místech 10 Výběrové
kavárny Nekuřácké, jinak vyhovující 65 V centru téměř úplné
čajovny Nekuřácké, jinak vyhovující 20 V centru téměř úplné
Bioobchody vč. racio, vyhovující 65 Slušné pokrytí i mimo centrum
Jiné obchody Komunitní, designové 20 Výběrové
Komunitní centra Dětské kluby, kroužky, apod. 50 V centru slušné, jinak náhodné
Sídla NGO Neziskové organizace 15 V centru slušné, jinak náhodné
Kultura Divadla, kluby, galerie (vyhovující) 45 V centru většina, jinak náhodné
Veřejné umění Veřejný art, street art, vetřelci a volavky 20 Náhodné
Veřejná prostranství Místa, kde lze ve městě fungovat 50 V centru kvalitní, jinak výběrové
Veřejná zeleň Parky, zelené plácky, lesy, veřejné zahrady, cenné přírodní útvary apod. 275 Významné v celé Praze, v centru všechny
Neveřejná zeleň Neveřejné zahrady, kolonie, přírodní rezervace s omezeným vstupem, skalní výtvory 90 Všechna chráněná území přírody v Praze. Zahrady výběrově (významné).
Živočichové Chov domácích zvířat 5 Několik náhodných
Klidná místa 25 především v centru
Tradiční lokality Vesnická jádra, zachovalé budovy a areály 20 V centru většina, jinak výběrové
Historická místa Památníky událostí 10 Především komunitní
Cyklistická místa opravny, podniky, prodejny, půjčovny 30 V centru většina, jinak výběrově
Cyklistické problémy Bariéry, nebezpečná místa 10 Výběr těch nejvýznamnějších
Pěší cesty a problémy 20 Výběr těch nejvýznamnějších
Znehodnocené lokality Zničená místa, neudržitelně využívaná, provoz, hluk apod. 40 V centru většina

 

5) Tištěná Zelená mapa

Zelená mapa Prahy byla pokřtěna v září 2010 jako první skutečná mapa svého druhu v ČR. Mapa pokrývá širší centrum Prahy (plochu asi 5 krát 7 kilometrů) a je stále k dispozici k vyzvednutí zdarma na klíčových distribučních místech:

 • Mamacoffee Vodičkova – Vodičkova 6, Nové Město
 • Čajovna V Síti – Jana Masaryka 46, Vinohrady
 • Bajkazyl – Meet Factory, Ke sklárně 3213/15, Smíchov
 • Tvůrčí kavárna Vypálené Koťátko – Mařákova 5, Dejvice (poblíž dejvického nádraží).
 • Bio OKO – Františka Křižka 15, Letná.
 • Botanická zahrada – Nádvorní 134, Troja
 • Citybikes – Náměstí Svatopluka Čecha 1350/5, Vršovice

6) Doplňování do mapy

Chceme, aby Zelená mapa byla vaše mapa. Proto nabízíme velmi snadný způsob přidání míst, která máte rádi a která vás zajímají. Nové místo do mapy přidáte snadno vyplněním několika políček formuláře přímo v mapě. Do formuláře vepíšete informace, které chcete do mapy doplnit. Po odeslání obdržíte e-mail s potvrzením. Během několika dnů, poté, co ověříme správnost údajů, informace do mapy vložíme. V případě nejasností nebo když by bylo potřeba ještě něco doplnit, se vám ozveme e-mailem.

7) Čtyři pilíře webové Zelené mapy

Zelená mapa Prahy stojí na čtyřech pilířích vytvářejících spolu kvalitní městské prostředí. Prvním z nich jsou udržitelné služby. Podniky, které jsou vstřícné k udržitelnému způsobu života, nenabízejí energeticky náročné produkty či výrobky zatěžující životní prostředí. Zajímají nás podniky, které samy vyrábějí a prodávají, které fungují na pomezí řemesla, malovýroby, designu a umění.

Druhým pilířem je životní prostředí města. Zeleň jako znak kvality prostoru tam, kde je přírody málo. Chráněná území přírody, i když jich je v Praze celá řada, jsou jen malou částí zelených ploch, které stojí za zmínku a péči. Opakem dobrých míst jsou pak místa z pohledu životního prostředí problematická: ať jde o místa vystavená extrémnímu hluku nebo emisím, či o „pouhé“ plýtvání veřejným prostorem například na výstavbu golfového hřiště.

Třetím pilířem je udržitelná doprava, konkrétně doprava pěší a cyklistická. Zelená mapa využívá úmyslně mapový podklad Open Street Map, který ve srovnání s jinými možnostmi obsahuje daleko nejpodrobnější síť chodníků a pěších cest. A ačkoliv v aktuální verzi webové mapy nenajdete cyklotrasy či stezky, užitečnost podniku pro lidi používající k dopravě po městě jízdní kolo je jedním z důležitých kritérií pro zařazení do mapy.

Konečně chce Zelená mapa Prahy mapovat veřejný prostor – se zvláštním zřetelem k umění ve veřejném prostoru a DIY kultuře. Naší ambicí je být jak mapou udržitelné dopravy a dobrých služeb, tak mapou streetartu, opomíjených kulturních artefaktů jako jsou sochy z doby normalizace, nebo gerilových vylepšení porouchaného městského organismu.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,- Přidám se

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

 • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
 • částka: [amount]
 • variabilní symbol: [variable_symbol]
 • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře