Prahu oživí jarní cyklojízda. Pojeďte s námi, zve Auto*Mat

20. 04. 2009, Uncategorized @cs

PRAHA – Ve čtvrtek projede centrem Prahy (1), (2) tradiční jarní cyklojízda, kterou iniciativa Auto*Mat symbolicky zahájí hlavní cyklistickou sezónu. Smyslem jízdy je propagovat jízdní kolo jako zdravý, levný a rychlý dopravní prostředek k cestám po městě. Ačkoliv lidí, kteří jezdí pravidelně na kole, přibývá, tempo rozvoje potřebné infrastruktury tomu neodpovídá. Praha sice patří mezi nejbohatší regiony Evropské unie, ale v čistotě ovzduší a přívětivosti ulic pro cyklisty je jedním z nejhorších. Na účastníky cyklojízdy čeká v cíli jako překvapení předpremiéra dokumentárního filmu Martina Marečka Auto*Mat. Mohou také podpořit výzvu 5 bodů pro Prahu (3).

„Naším cílem je ukázat město z netradičního pohledu a připomenout, že kvalita života v metropoli může být mnohem vyšší. Cyklojízda projíždí ulicemi, které jsou za běžného dne plné aut, prachu a hluku. Alespoň na pár desítek minut bude možné si uvědomit, jak by město mohlo vypadat bez této zátěže,“ vysvětluje mluvčí Auto*Matu Michal Křivohlávek. Cyklojízdy se konají už osmým rokem. Jde o barvitou společenskou událost, kterou podporuje řada známých osobností (4).

Jarní cyklojízda startuje ve čtvrtek 23. dubna v 18 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad, projede centrem Prahy na Letnou, kde staví magistrát pod heslem „Blíže Pražanům“ podzemní dálnici Blanka. Ulice Františka Křížka ožije. Cyklisté zde naleznou 400 parkovacích míst pro svá kola a stánky s bio občerstvením.

V kině Bio Oko bude připraveno překvapení v podobě předpremiérové projekce dokumentárního filmu Martina Marečka Auto*Mat. Film vypráví o tom, jak automobilový provoz ovlivňuje život v Praze, a sleduje vznik a postupný přerod iniciativy Auto*Mat z party kamarádů v profesionální organizaci hájící práva chodců a cyklistů.

„Jízdní kolo patří k modernímu městu. Svědčí o tom nejen tradiční cyklistické metropole, jako jsou Amsterdam nebo Kodaň. V posledních letech zažívá cyklistická doprava velký rozmach v Berlíně, ve Vídni a dokonce i v Paříži a v Londýně. Tamní radnice i obyvatelé přišli na to, že bezbřehý růst automobilismu není možný. Pokud se lidé nechtějí ve svých městech udusit a strávit velkou části života v dopravních zácpách, je právě cyklistická doprava ideální alternativou,“ říká Křivohlávek.

Zatímco Praha investuje 8 miliard ročně do výstavby tunelů pro auta a další 2 miliardy vynaloží na údržbu silnic, pro cyklistickou dopravu je na rok 2009 vyčleněno pouze 80 milionů. „Hlavním problémem ale nejsou peníze. Kola potřebují především politickou podporu a prostor v ulicích. Rozvoj cyklistické dopravy nemusí být drahý,“ říká Michal Křivohlávek z Auto*Matu.

Účastníci cyklojízdy mohou na akci podepsat výzvu 5 bodů pro Prahu, již Auto*Mat zveřejnil loni v září. Výzva požaduje koncepční dopravní politiku města a zastavení jednostranné preference automobilismu, která způsobuje zhoršování kvality ovzduší a zabírání stále větší části veřejného prostoru pro silnice a parkoviště. Ulice mají sloužit především lidem. Výzvu dosud podpořilo téměř osm set lidí. Na podzim organizátoři vyhodnotí, nakolik vedení města konkrétní požadavky splnilo.

Jarní jízda za přívětivější Prahu se koná ve čtvrtek 23. dubna 2009. Účastníci se začnou shromažïovat v 17 hodin na Náměstí Jiřího z Poděbrad, start je v 18 hodin. Cyklojízda projede centrem města. Rychlost jízdy je mírná, trasa není příliš dlouhá a akce je bezpečná – vhodná i pro děti, starší lidi a nesportovce.

Poznámky:

(1) Jak se dostat na cyklojízdu?

Účastníci si mohou vyhledat nejlepší způsob, jak se s kolem na místo zahájení cyklojízdy dostat na serveru pražských městských cyklistů http://www.prahounakole.cz.

K přepravě kol ze vzdálenějších částí Prahy je možné využít bezplatného servisu Dopravního podniku hl. m. Prahy a Českých drah, který platí na všech trasách pražského metra, nebo vlaků Pražské integrované dopravy.

(2) Trasa: jak vypadá stavební jáma dálnice Blanka?

Peloton se v 18 hodin vydá z náměstí Jiřího z Poděbrad Slezskou ulicí směrem na Náměstí míru. V Anglické ulici zahne doprava na magistrálu a Pražané budou moci na chvíli zažít severojižní magistrálu bez automobilového provozu. Přes Štvanici a nábřeží Na Františku pojede cyklojízda přes Mánesův most a Klárov Chotkovou ulicí na Letnou. Badenyho ulicí, ulicí Na Špejcharu a třídou Milady Horákové dojedou cyklisté na Letenské náměstí a odtud Veletržní ulicí ke kinu Oko.

Místo zakončení: ulice Františka Křížka, Praha 7 (cca 19.45 hodin). K dispozici bude Fresh Juice Bar restaurace Lehká hlava, Dobrá čajovna na kolech, bio a vegetariánské občerstvení. Parkování pro 400 jízdních kol zajištěno.

Překvapení: předpremiérová projekce nového dokumentárního filmu Martina Marečka Auto*Mat.

(3) Text výzvy Pět bodů pro Prahu je dostupný zde: https://auto-mat.cz/vyzva/

(4) Vyjádření osobností podporujících cyklojízdy: https://auto-mat.cz/celebrity.php

(5) Vše o pražských cyklojízdách: http://www.cyklojizdy.cz/

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře