Co s ulicí? Auto*Mat zahájí týden akcí Zažít město jinak projekcí filmu

12. 09. 2008, Ostatní

PRAHA – Co s ulicí? Tak se jmenuje americký dokument, který uvede v pondělí 15. září kino Světozor. Iniciativa Auto*Mat zahájí projekcí filmu letošní sérii akcí Zažít město jinak, pořádanou u příležitosti Evropského týdne mobility. Film zkoumá ulice New Yorku od doby před příchodem automobilů až dodnes, a nabízí zajímavé srovnání s evropskými metropolemi. Vyvrcholením týdenní série akcí bude tradiční cyklojízda centrem Prahy.

„New York byl svého času nejlépe obslouženým městem hromadou dopravou ve Spojených státech. Ulice plnily tradiční funkci místa k setkávání lidí, k procházkám, obchodu a zábavě. Postupem času se proměnily v mrtvé dopravní koridory,“ shrnuje obsah dokumentu Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat.

Podobným vývojem prochází i Praha. „V posledních dvaceti letech prošlo naše město výraznou proměnou. Na dva obyvatele připadá jeden automobil. To je výrazně více než třeba v Berlíně nebo Londýně, kde připadá jedno auto na tři lidi. Navíc tato města – na rozdíl od Prahy – uplatňují řadu opatření omezující automobilový provoz, a jejich ulice jsou tak živější než ty pražské,“ vysvětluje Křivohlávek.

Americký dokument „Co s ulicí?“ (Contested Street) přináší cenné vhledy do vnímání veřejného prostoru městy, jako jsou Londýn, Paříž či Kodaň. Aktivní politika omezování automobilismu v nich vede ke zlepšení kvality ovzduší, omezení hluku a oživení ulic, pomáhá obchodům a zlepšuje tak celkovou kvalitu života obyvatel. New York, ačkoliv je pro mnohé nejrušnější a nejdynamičtější metropolí na světě, se má stále ještě co učit od staré Evropy.

Protože pro českého diváka je klíčová především paralela se současným děním v Praze, doplní pondělní promítání ve Světozoru hudební klip z jarní pražské cyklojízdy. Po skončení filmu proběhne diskuse s představiteli iniciativy Auto*mat.

Projekce filmu Co s ulicí? (Contested Streets) začíná v pondělí 15. září 2008 ve 20.30 hodin v kině Světozor, Vodičkova 41, Praha 1.

V rámci Evropského týdne mobility vyhodnotí Auto*Mat výsledky podpisové akce Pět bodů pro Prahu, která byla zveřejněna loni. Podpořily ji více než 3.200 lidí. Výzva požaduje konkrétní levná a snadná opatření usnadňující život chodcům a cyklistům ve městě. Auto*Mat pak zveřejní nové požadavky, jejichž splnění bude po pražském magistrátu požadovat v následujícím roce. Vyvrcholením Evropského týdne mobility bude tradiční cyklojízda, která startuje v neděli 21. září v 15 hodin od Rudolfina na náměstí Jana Palacha.

Program festivalu Zažít město jinak 2008

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře