Vědci: Dálnice zničí u Pražského hradu vzácná naleziště

23. 06. 2008, Aktuality

Praha – Nová autostráda širším centrem Prahy, kterou staví magistrát z Břevnova přes Stromovku, zasáhne také místa jen několik málo stovek metrů vzdálená od Pražského hradu – na Prašném mostě.

K jejím odpůrcům se přidali archeologové, podle nich stavba může zničit v jejich oboru vzácná naleziště.

V těsné blízkosti rozestavěné autostrády, která vede jen několik stovek metrů od areálu Pražského hradu, přitom nejspíš žili i lovci mamutů. Vzácných památek je na trase možná víc.

Archeologové se obávají, že široká silnice s tunelovým komplexem Blanka bude postavena dříve, než se jim podaří vybraná místa prozkoumat a zdokumentovat. Nejvážnější situace je u Prašného mostu, v okolí Hradčanské a u Špejcharu.

Ačkoli zde už začaly přípravné práce, archeologům se zatím nepodařilo s pražským magistrátem, respektive stavební firmou dohodnout na potřebném průzkumu.

Vzpomínka na lovce mamutů

Před dvěma lety přitom při rekonstrukci Jízdárny Pražského hradu nalezli archeologové opracovaný kel z mamuta a předpokládají, že by podobné památky na lovce mamutů mohly být i zde.

Zatím se však nedočkali žádné odpovědi na svou žádost o uzavření smlouvy, která je nutná pro zahájení výzkumu. Nereagovala stavební firma ani pražský magistrát.

„®ádná odpověï zatím nepřišla,“ řekl Aktuálně.cz Jan Frolík, vedoucí oddělení záchranných výzkumů Archeologického ústavu Akademie věd.

Pražský magistrát ovšem tvrdí, že obavy o zničení archeologických naleziš» nejsou oprávněné. „Je to standardní záležitost. Jakmile tam stavaři na něco narazí, bude se to zkoumat,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Archeolog Frolík ovšem upozorňuje, že podle archeologického zákona se musí smlouva o výzkumu uzavřít předem. Není možné čekat, až se při stavbě na něco narazí.

Stavba se odkládá. I průzkum

Příznivější situace je pro archeology v okolí křižovatky Malovanka v blízkosti vyústění Strahovského tunelu. Podle zjištěných poznatků by zde mohlo být například středověké pohřebiště z přelomu 9. a 10. století.

„Je tam poměrně velký prostor, který by měl být arecheologicky prozkoumán,“ řekl Jan Frolík z Archeologického ústavu.

Jenže v této oblasti se hlavní stavbení práce přesouvají až na příští rok, takže zatím nehrozí, že by zde památky mohly být zničeny. „I tak jsme napsali stavební firmě, že uvítáme, pokud tam cokoli budeme moci udělat s předstihem,“ dodal Frolík.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře