Média o záchraně Letné před stavbou silnice

26. 03. 2008, Ostatní

Silnice přes Letnou povede jinudy, kácet se zřejmě nebude

26. března 2008 15:58

PRAHA (ČTK) – Kvůli ražbě tunelového komplexu Blanka pod Letnou zřejmě nebude pokácen ani jeden strom. ČTK to řekl František Polák, mluvčí společnosti Metrostav, která tunel buduje. Silnice, která dočasně nahradí průjezd ulicí Milady Horákové, povede dnešním staveništěm a park nezasáhne. Komunikace ale bude užší, zřejmě tam nebudou chodníky a cyklostezky, uvedl Polák.

Podle Poláka se investor s Metrostavem dohodli, že přistoupí na variantu, která nezasáhne Letenské sady. Bude to však na úkor kvality silnice, poznamenal mluvčí. Komunikace splní pouze minimální nároky na provoz v této lokalitě. Musí mít dva oddělené jízdní pruhy, jeden pro autobusy, druhý pro auta.

„Je to jednoznačný úspěch. Zeleň ve městě je už nyní vystavena obrovskému tlaku, tento projekt by výrazně poškodil celý park a otevřel cestu k jeho další zástavbě,“ uvedl Martin Skalský z občanského sdružení Arnika, které proti kácení veřejně vystupovalo. Podle něj vedl magistrát účelovou kampaň, když tvrdil, že silnici není možné postavit jinde. „Teï se ukazuje, že to možné je,“ dodal Skalský.

Nová komunikace měla vést z ulice Na Valech ulicí Na Špejcharu kolem izraelského velvyslanectví přímo do parku na Letné. Stavbě mělo ustoupit až 16 stromů. Úřady ale povolily kácení pouze čtyř.

Tunelový komplex s názvem Blanka se skládá ze tří úseků – Brusnice, Dejvice a Královská obora. Bude měřit celkem 5,5 kilometru a měl by být hotov do října 2011. Názory na jeho stavbu nejsou jednoznačné. Podle některých se doprava přesune do podzemních tunelů a obytné zóny od ní budou ochráněny, podle jiných se po jeho dokončení intenzita dopravy uvnitř města ještě zvýší.

Tunely Blanka tvoří severní úsek pražského městského okruhu. Celý okruh je rozdělen na pět částí – jižní, západní, severní, severovýchodní a východní.

URL zprávy: http://www.ekolist.cz/zprava2.shtml?x=2085140


Letenské sady zachráněny. Silnice povede jinudy

26.3.2008 | Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Praha – Letenské sady, jeden z nejznámějších českých parků, neprotne nová silnice, jak hrozili stavaři.

Právě objížïka přes park, který je vyhledávaným odpočinkovým místem v Praze, měla vyřešit komplikovanou dopravní situaci poté, co se naplno rozjedou stavební práce na tunelovém komplexu Blanka, který protne centrum hlavního města. Jeden z výjezdů nové autostrády bude na Letné, která se musí na dva roky z části uzavřít.

Proti navrhované silnici přes Letenské sady se postavila radnice Prahy 7, devět nevládních organizací i mnozí občané. Stavbu začala prověřovat rovněž Česká inspekce životního prostředí.

Pražský magistrát se nakonec dohodnul s firmou Metrostav, že objížïka nepovede přes park, ale vedle, za plotem staveniště na Letné.

„Jsem rád, že jsme se takhle s Metrostavem dohodli. Za ohradu nemohou ani metr. Tam je i podle územního plánu park a v něm žádná silnice stát nesmí,“ citovaly Lidové noviny pražského radního Petra Štěpánka, který má na starosti životní prostředí.

Hurá! Vyhráli jsme!

Pražské nevládní organizace berou úspěch se silnicí přes Letnou jako dílčí vítězsví v boji proti negativním dopadům nové dálnice centrem hlavního města.

„Je to jednoznačný úspěch,“ konstatoval Martin Skalský ze sdružení Arnika. „Silnice napříč Letenskými sady by byl velmi nebezpečný precedens. Zeleň ve městě je už nyní vystavena obrovskému tlaku, tento projekt by výrazně poškodil celý park a otevřel cestu k jeho další zástavbě.“

Skalský připomněl, že magistrát vedl ohledně Letné účelovou kampaň. „Celý měsíc tvrdilo vedení města, že náhradní silnici není možné postavit nikde jinde než přes Letenský park. Teï se ukazuje, že to možné je,“ poznamenal Skalský.

Magistrát dlouho tvrdil, že jiné řešení není

Pražský radní Radovan Šteiner, který má na starosti dopravu v hlavním městě, ještě 21. března tvrdil nevládním organizacím, že jiná cesta, než stavba silnice Letenskými sady, neexistuje.

„Jiné řešení by značně zkomplikovalo dopravu,“ napsal Šteiner v reakci na dopis, který organizace poslaly primátorovi Pavlu Bémovi. „Stavba Městského okruhu Letnou ani Letenské sady neničí, právě naopak,“ napsal dále Šteiner, podle něhož se silnice měla parku dotknout jen okrajově.
„V současné době veřejnost tuto část Letenských sadů nevyužívá, nebo» v jejich těsné blízkosti je dočasně vybudována těžební jáma. Také lze konstatovat, že stavba Městského okruhu, kromě zcela nezbytného kácení minimálního počtu stromů, obsahuje významnou náhradní výsadbu a ve finální podobě znamená proti současnému stavu v množství zeleně její zvýšení,“ napsal Šteiner.

Autostrádě padne za obě» tisícovka stromů

Nevládní organizace ovšem připomněly, že kvůli nové autostrádě na dohled od chrámu svatého Víta má padnout na tisíc stromů a téměř 40 tisíc metrů čtverečních keřů.

„Radní Šteiner si zřejmě nestihnul prohlédnout projekt,“ poznamenal Jan Losenický, mluvčí Arniky. Dodal, že náhradní výsadba je přitom sotva pětinová.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=600696

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře