Dopravu v Praze zastavila Jarní cyklojízda. Na chvíli

17. 04. 2008, Ostatní

Řidiči na pražské magistrále stojí a nervózně troubí. Před jejich čelními skly projíždí křižovatkou ®itné a Legerovy několik tisíc cyklistů. Z mohutného pelotonu se jako odpověï ozývá cinkání zvonků, tu a tam šoférům někdo zamává. Lidé přesvědčení o tom, že po městě by se mělo jezdit raději na kole než autem, se ve čtvrtek večer sjeli na Jarní cyklojízdě, aby pražským politikům připomněli, že neplní své předvolební sliby.

Trasa vedla z Náměstí Jiřího z Poděbrad nejfrekventovanějšími pražskými ulicemi až do loděnice v Tróji, kde skončila koncertem či módní přehlídkou cyklistických reflexních prvků. „Jsme tu, abychom připomněli lidem z magistrátu, že pro kola v Praze toho dělají velmi málo,“ říkal před startem cyklojízdy do mikrofonu Michal Křivohlávek z iniciativy Auto – Mat. Ta usiluje o lepší průjezdnost a vyšší bezpečnost hlavního města pro cyklisty. Dosáhli několika zlepšení, jako jsou pruhy pro cyklisty v Pobřežní ulici, Chotkových sadech či na Štefánikově mostě, podle organizátorů akce je to ale žalostně málo.

Kde jsou sliby radních?

„Ke skutečně chytrému řešení to má hodně daleko,“ řekl Křivohlávek. Situace se podle něj přesto zlepšuje, magistrát už slíbil přimalovat cyklistické pruhy na sedmdesáti dalších místech. Vstřícnost k cyklistům přesto nadále nesnese srovnání se západoevropskými velkoměsty, jako jsou Berlín či Amsterodam.

Iniciativa Automat vyčítá pražským radním, že hrubě porušují předvolební sliby, když při rekonstrukci ulic zapomínají na zabudování bezpečnostních prvků pro cyklisty. „Výstavba cyklistických stezek a tras se v Praze téměř zastavila. Podle Ústavu dopravního inženýrství jich za posledních pět let vzniklo jen dvacet kilometrů. Primátor Pavel Bém přitom před volbami 2006 slíbil do roku 2010 zajistit 450 kilometrů,“ připomíná sdružení.

V radě hlavního města Prahy má ODS devět z jedenácti členů, těžko se tedy může vymlouvat na odlišné názory koaličních partnerů, Strany zelených a SNK-ED.

U příležitosti již tradiční jarní cyklojízdy začaly fungovat nové webové stránky http://www.prahounakole.cz/ s mapou pro cyklisty, kteří se snaží hlavním městem na bicyklu kličkovat mezi auty a chodci. Mapa obsahuje upozornění na nebezpečné úseky a doporučené způsoby průjezdu jednotlivých čtvrtí. „Prahou na kole jezdit lze. Musíte vědět kudy, musíte vědět jak,“ píše se v záhlaví nového webu.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře