Jaro je nejlepší na kole! Auto*Mat a Oživení zahajují cyklistickou sezónu

18. 03. 2008, Ostatní

PRAHA – Desítky prvních jarních cyklistů očekávají iniciativa Auto*Mat a Oživení na čtvrteční cyklojízdě. Tradiční happening na podporu šetrných druhů dopravy se koná ve velikonočním čase. Koordinátoři si od akce slibují probuzení pravidelných i příležitostných cyklistů po zimním odpočinku a chtějí tak symbolicky odstartovat letošní cyklistickou sezónu. Kola účastníků budou vyzdobena novými plakáty a samolepkami propagujícími Velkou jarní cyklojízdu, která projede Prahou v dubnu. Cyklojízdy startují každý čtvrtek v měsíci v 18 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad.

„Přestože řada městských cyklistů neuklízí kolo ani v zimě, pro většinu lidí začíná cyklistická sezóna právě teï,“ říká Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat. „Doufáme, že na kolech letos uvidíme opět o něco víc cyklistů než v minulých letech. Snad se nám podaří přesvědčit i některé řidiče, aby alespoň na krátké vzdálenosti po centru Prahy vyzkoušeli jízdní kolo, které je zdravější, rychlejší, nezabírá prostor v ulicích a neznečiš»uje ovzduší,“ dodal Křivohlávek.

Velikonoční cyklojízda se vydá z náměstí Jiřího z Poděbrad směrem do Sekaninovy ulice v Nuslích, kde bude slavnostně otevřena prodejna městských kol Citybikes.cz (2). Prvních sto cyklistů dostane jako dárek reflexní pásku, připraveno bude i malé občerstvení. „Moderní kola do města se liší od těch sportovních konstrukcí i výbavou. Umožňují pohodlnou vzpřímenou jízdu a díky krytému řetězu, účinným blatníků a nábové převodovce může člověk na takovém kole vyrazit klidně v obleku do kanceláře,“ vysvětluje Jakub Široký ze Citybikes.cz. Zatímco v metropolích západní Evropy se na městských kolech běžně jezdí už roky, v Praze jde o novinku.

Kola velikonočních cyklistů budou vyzdobena novým plakáty a samolepkami, propagujícími Velkou jarní cyklojízdu, která projede Prahou 17. dubna. Na té očekávají Auto*Mat a Oživení několik tisíc lidí. „Věříme, že veselé plakáty pomohou do sedel i ostatním Pražanům. Kolo není jen sportovním náčiním, ale skvělým dopravím prostředkem pro moderního obyvatele města.“

Z měření Ústavu dopravního inženýrství vyplývá, že za poslední dva roky narostl počet cyklistů v ulicích Prahy o 36% (3). „Zatímco pro obyvatele Berlína, Paříže i ®enevy je kolo běžnou součástí života, Praha je zatím na začátku cesty. Počet cyklistů nicméně i u nás každým rokem stoupá,“ komentuje optimistické číslo Michal Křivohlávek.

Velikonoční cyklojízda Prahou se koná ve čtvrtek 20. března 2007. Start z náměstí Jiřího z Poděbrad je v 18 hodin. Cyklojízda projede centrem města. Rychlost jízdy je mírná, trasa není příliš dlouhá a akce je bezpečná – vhodná i pro děti a nesportovce.

Jak se dostat na start?
Mapa doporučených příjezdových tras z různých částí Prahy: http://prahounakole.cz

Vše o pražských cyklojízdách: http://cyklojizdy.cz/

Kontakt:
Michal Křivohlávek (Auto*Mat): 776 237 562, michal.krivohlavek@automat.cz
Madla Kýnová Učíková (Oživení): 776 619 373, Magdalena.Kynova@oziveni.cz


Poznámky:

(1) Proč jezdit po Praze na kole?

* Většina zdravotních obtíží, které začínají ve středním věku, patří mezi civilizační choroby způsobené nedostatečným pohybem.

* Jízda na bicyklu je optimální prevencí nadváhy, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky typu B a dalších „radostí“, které si vysedíš v kanceláři.

* Nikomu by nemělo být lhostejné prostředí, ve kterém žijeme. Pokud zvolíš bicykl nebo jdeš pěšky, nemůžeš být k okolí ohleduplnější.

* Kolo nepotřebuje benzín. S jízdou na kole jsou spojeny jen poměrně nízké náklady na údržbu.

* Doprava na kole je rychlým způsobem přemis»ování po městě, zejména na krátké vzdálenosti. Na velké přesuny je možné naložit kolo do metra nebo do vlaku.

* Kolo zabírá oproti autu minimální prostor v ulicích. Nemusíš složitě hledat parkovací místo ani za něj platit.

(2) Městské kolo – univerzální dopravní prostředek 21. století

Citybikes jsou městská kola, která se podstatně liší od těch sportovních. Jsou maximálně uzpůsobena pro pohodlnou, bezpečnou a stylovou dopravu v městských ulicích. Zatímco na silničních, horských či trekových kolech se používá sportovní oděv a obuv a jejich design se podřizuje maximálnímu výkonu (předklon, úzké sedlo, klipsny apod.), kola městská vycházejí ze zcela jiného konceptu. Jde o pohodlí, snadné vystupování a nastupování, zachování čistoty oděvu a především styl!

Více informací: http://www.citybikes.cz

(3) Srovnání výsledků sčítání cyklistů na celoměstských profilech v Praze je možné stáhnout ZDE (tabulka Excel). Zdroj: Ústav dopravního inženýrství.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře