I-Go Car Sharing a podpora cyklistiky

11. 10. 2007, Ostatní

I-Go Car Sharing je nezisková organizace působící v Chicagu a provozující převratný systém půjčování (sdílení) vozidel. Tato organizace vlastní celkem 100 aut, která mívají svá stálá stanoviště na různých místech po celém velkoměstě. Systém je unikátní především v jednoduchosti půjčování aut a jejich dosažitelnosti. A jak to vše souvisí s cyklistikou? Tento způsob sdílení aut dovedl spoustu lidí k prodeji svého vlastního auta, či si auto vůbec nepořídili. Pokud pak potřebují urazit kratší vzdálenost, už nepoužívají auta, protože jim nestojí přímo doma v garáži, ale jdou raději pěšky, nebo jedou právě na kole.

Systém funguje tak, že se zaregistrujete u této organizace a zaplatíte členský poplatek. Během jednoho týdne získáte členskou kartu, která zároveň funguje jako klíček k odemykání aut. Podle mapy na internetu si najdete auto, které je nejblíže Vašemu domovu, či které Vám nejvíce vyhovuje. Pak už stačí jen si dopředu přes internet či telefon zarezervovat auto na čas, který potřebujete a můžete vyrazit. Cena jedné hodiny používání se pohybuje už od 2 dolarů, což je více než rozumné.

Výzkumy potvrdily řadu výhod tohoto systému a to nejen ekonomických, ale také ekologických. Např. jedno auto organizace I-Go Car Sharing nahrazuje 15 aut, které by jinak byly vlastněny jednotlivými majiteli. Uživatelé systému mnohem častěji používají kolo nebo vlastní nohy protože nemají auto v garáži a na kratší vzdálenosti je lepší se přepravovat jinak než si půjčovat auto. Náklady jednoho průměrného majitele auta v Chicagu se pohybují kolem 7500 dolarů ročně, zatímco jeden uživatel systému I-Go utratí v průměru 2500 dolarů. Téměř 50% uživatelů se rozhodlo prodat své auto, nebo si nové vůbec nepořídit.

Výhody jsou tedy zřejmé. Je třeba uznat, že v dnešní uspěchané době velkých vzdáleností je auto poměrně často velkým zjednodušením života a mnohdy i nutností. Ale díky I-Go není nutné vlastnit auto, které stojí většinu času v garáži nebo zabírá místo na přeplněném parkovišti. Také to, že se člověk raději rozhodne použít vlastní sílu, či autobus nebo metro, na kratší vzdálenost je velkým krokem vpřed.

Auta I-Go nejsou vždy blízko místa kde uživatel bydlí, zvláště pokud chce řidič využít např. velkoprostorový vícemístný vůz. Pak je nutné se k autu nějakým způsobem dopravit. K tomu mnozí uživatelé používají skládací kola, která pak lehce ukryjí v kufru auta. Největší výrobce skládacích kol DAHON, proto nabízí každému uživateli I-Go k nově zakoupenému skládacímu kolu DAHON brašnu El-Bolso zdarma, která navíc velmi usnadňuje zacházení s kolem a jeho transport v autě či hromadné dopravě.

I-Go Car Sharing je velmi neobvyklým způsobem snahy o snížení počtu aut ve městě a snížení jejich přílišného používání.

Více informací:
www.igocars.org
www.dahon.com

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře