Andělé dnes hlídají pražskou dopravu

20. 04. 2006, Aktuality

Od časných ranních hodin je dnes v Praze možné spatřit anděly, kteří hlídají bezpečnost cyklistů a chodců, poukazují na jejich snadnou zranitelnost a na problém individuální automobilové dopravy na pražských komunikacích. Mezi 6:00 a 9:00 hodinou andělé hlídali vybrané křižovatky a frekventované komunikace, bylo je možné spatřit také v záběrech bezpečnostních kamer, které nepřetržitě monitorují problematická místa pražské dopravy (1). Od 15:00 do 17:00 hodin pak budou andělé svou přítomností poukazovat na nejnebezpečnější křižovatky a přechody pro chodce po celé Praze (2). V 17:45 se všichni sejdou na Náměstí Jiřího z Poděbrad a vydají se na první Velkou jarní cyklojízdu (3). Happening organizuje iniciativa Auto*Mat.

Andělů v bílém s křídly a respirátorem se v Praze objevilo celkem 32. Pokud se na anděla obrátíte s dotazem, obvykle vám odpoví: “Jsem strážný anděl chodců a cyklistů a dnes na Vás výjimečně dávám pozor.“ V ranních hodinách postávali andělé u rušných pražských komunikací, hleděli na přeplněnou vozovku či přecházeli s ostatními chodci rušnou křižovatku. 4 cykloandělé projížděli vybraná místa na kole. Také odpoledne budou andělé dvě hodiny – od 15:00 do 17:00 – řešit dopravní situaci, kterou musí každý den řešit tisíce pražských chodců a desítky, či stovky cyklistů.

“Chceme zviditelnit co nejvíce nebezpečných křižovatek a přechodů pro chodce, které každý den prochází tisíce lidí. Chceme řidiče přivést do vizuálního kontaktu s nadpozemskou bytostí, strážným andělem chodců a cyklistů, a dát jim podnět k zamyšlení nad jejich jízdou a chováním na silnici,“ říká Štěpán Hon z iniciativy Auto*Mat o záměrech akce.

Anděl je přítomen také na křižovatce nábř. Kapitána Jaroše – Dukelských hrdinů, která se stala osudnou pro Jana Bouchala, koordinátora Auto*Matu a předsedu občanského sdružení Oživení. 6. ledna tohoto roku jej zde srazil a smrtelně zranil automobil.

K chodcům a cyklistům Praha není příliš přátelská. V roce 2005 zemřelo na pražských silnicích 61 chodců a cyklistů což je o 9% více než v roce 2004. Přesto Praha do opatření zklidňujících dopravu investuje jen minimálně. Počet automobilů v Praze naopak roste, dnes je jich cca 800 tisíc, přičemž naprostá většina jízd je do vzdálenosti pěti kilometrů a to s průměrnou obsazeností 1,4 pasažéra na vůz. Za takových podmínek se stává rychlejší jízda na kole, tramvají, metrem, někdy dokonce i pěší chůze.

Ranní anděly mohli lidé spatřit v záběrech bezpečnostních kamer Technické správy komunikací, které monitorují problematická místa pražské dopravy a jsou v rámci dopravního zpravodajství vysílány v Dobrém ránu v České Televizi a nepřetržitě běží na internetu (2).

Fotogalerie ranních andělů:

Další fotografie najdete ve Fotogalerii v sekci Auto*Mat v obrazech.

Kontakt:
Petra Kolínská, petra.kolinska@ecn.cz, tel: 776 552 022
Štěpán Hon, stepan@stepanhon.cz, tel: 777 234 733
Iniciativa Auto*Mat, www.automat.ecn.cz

Poznámky:

1) Seznam dopravních míst, které je možné vidět třikrát za hodinu v ranním dopravním zpravodajství v Dobrém ránu v ČT a na kterých bylo možné vidět ranní anděly:
Nuselský most
Korunovační (Špejchar)
Wilsonova u Hlavního nádraží k Praze 7
V Holešovičkách do centra
Legerova – Rumunská
Barrandovský most západ
Vypich.

Andělé byli ráno dále na těchto místech:
Argentinská – Jateční
nám. Jana Palacha
Karlovo nám. – ®itná
Kartouzská – Štefánikova
Holečkova – Štefánikova
Vršovická – Bělocerekevská – Kodaňská
nábř. Kapitána Jaroše – Dukelských hrdinů
nám. I.P. Pavlova (Sokolská – Ječná)
Vítězné nám.
Podolské nábřeží – Podolská
Ohrada
Olšanské náměstí
Vinohradská – ®elivského
Bulhar
Dukelských hrdinů – Veletržní

Cykloandělé jezdili na těchto trasách:
Karlovo nám. – Otakarova
Palachovo nám. – Národní divadlo
®ižkov
Smíchov

Záběry celkem 72 monitorovaných problematických míst pražské dopravy jsou k dispozici na stránkách Technické správy komunikacíwww.doprava-praha.cz

2) Seznam nebezpečných křižovatek pro chodce a cyklisty – míst, kde v uplynulých třech letech zahynuli minimálně dva chodci. Na těchto místech mimo jiné budou přítomni andělé odpoledne od 15:00 do 17:00 hodin:
Bulhar
Výstavní – Opatovská
Bohdalecká – U Vršovického hřbitova
Švehlova – Topolova
Karlovo náměstí – Na Moráni
Karlovo nám. – Resslova
Korunní – U vodárny
Novodvorská – Zálesí
Plzeňská – Pod Kotlářkou
K Barandovu – Lamačova
Evropská – Garáže MV
Bělohorská – Kukulova
Poděbradská – Černý most
Nebezpečných míst je ovšem samozřejmě daleko více.

3) Velká jarní cyklojízda za bezpečnost a práva cyklistů vyjede dnes v 18:00 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad. Sraz je v 17:45. Cílem je ukázat jízdní kolo jako vhodný dopravní prostředek do města, upozornit na práva a bezpečnost cyklistů a zároveň na špatnou situaci pro cyklistiku v Praze. Pražské cyklojízdy se konají pravidelně každý třetí čtvrtek v měsíci. Více informací najdete na stránkách www.cyklojizda.ecn.cz.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře