9 způsobů, jak podpořit kolegy a kolegyně, aby jezdili do práce na kole

09. 12. 2022, Do práce na kole

Bezmotorová doprava do práce vás činí šťastnějšími, zdravějšími a také šetří životní prostředí i vaše peníze. A vy to víte. Jak ale přesvědčíte kolegy, aby do toho šlápnuli taky?

Mělo by to být snadné, ale není. Možná jim jízda na kole připadá nebezpečná, nepohodlná a vyčerpávající. Jak změníte jejich pohled na věc?

1.     Předveďte jim to

Jeden z nejjednodušších způsobů je jít kolegům příkladem a prostě se dostavit do práce na kole a zářit štěstím. Na kole snadno odhadnete, jak dlouho vám cesta potrvá, protože se nezaseknete ani v hustém provozu. Na kole zažíváte skutečný pocit svobody a fyzická aktivita pomáhá odbourávat stres. Není divu, že činí lidi šťastnými.

2.     Nedělejte z toho vědu

„Nedůvěřujte žádné zábavě, která vyžaduje nové oblečení,“ napsal kdysi Henry Thoreau. A měl pravdu. Vy nejedete Tour de France, jedete do práce a nechcete do ní dorazit v dresu a splavení potem. Stejně jako většina lidí. Vezměte si příklad z Holanďanů a Dánů, kteří jezdí na kole „v civilu.“

3.     Podělte se o svou trasu

Strach z jízdy v provozu je pravděpodobně důvodem číslo jedna, proč se lidem nechce na kolo. Můžete jim ho pomoci překonat a dodat jim sebedůvěry tím, že jim nabídnete klidnější trasu postranními ulicemi, parky a cyklostezkami. Možná, že vaši kolegové o této možnosti nic nevědí, i když bydlí celý život ve stejném městě. Můžete jim také poradit weby, kde tyto trasy vyhledávat (například www.mestemnakole.cz). Sdílet silnici spolu s auty se tak mohou naučit postupně.

Cestovat do práce není totéž, co lámat světové rekordy

4.     Ukažte jim, jak je to snadné

„Když já nejsem vůbec fit.“ To je jeden z nejčastějších argumentů, proč někdo nemůže dojíždět do práce na kole. Lidé mají tendence předpokládat, že jízda na kole je dřina. Není. Je to jeden z nejefektivnějších způsobů přepravy na vlastní pohon. Nevyžaduje více úsilí než chůze a pohybujete se při ní čtyři až pětkrát rychleji. Těžké je to, jen pokud ji berete jako závod, anebo jedete na mizerném podhuštěném kole s rezavým řetězem. Nabídněte kolegům, aby se projeli kolem bloku na tom vašem a sami si vyzkoušeli, jaký je to rozdíl. Jasně, není to totéž, co zdravotní procházka, ale když jim vysvětlíte, jak denní jízda na kole zlepšuje lidský život, není už o čem přemýšlet.

5.     Vysvětlete jim cenu kola

Některá kola z obchoďáků stojí pár stovek. Jenže to jsou spíš objekty ve tvaru kola, které vám příliš dobře neposlouží. Řekněte jim, ať se obrátí na specializované obchody (ideálně jim rovnou nějaký doporučte) a nechají si poradit. Zkuste jim říct, že řádově se ceny dobrých kol podobají cenám notebooků se zhruba stejným poměrem cena/výkon a oni si tak lépe udělají obrázek o tom, jak vysokou investici mají čekat.

6.     Zlepšete podmínky pro dojíždění na kole u vás v práci

Bezpečné a zastřešené místo na skladování kola či sprcha v práci nejsou úplnou nutností, ale činí jízdu do práce o dost lákavější. Zkuste navrhnout HR oddělení, aby cyklistům vyšlo vstříc. Čím více vás bude, tím vyšší máte šanci. Jako v odborech, vždyť víte. V rámci Květnové výzvy Do práce na kole se pak váš zaměstnavatel může zapojit i do soutěže o titul Cyklozaměstnavatel roku 2023.

Ve dvou je jízda na kole vždycky o něco zábavnější

7.     Přijměte výzvu Do práce na kole

Přesvědčit někoho, aby ze dne na den změnit své dopravní návyky, není snadné. Ale téměř všichni, kdo si v rámci některé z našich výzev udržitelné cestování vyzkouší, mu přijdou na chuť. Proto je ostatně pořádáme. Cílem je dostat do sedla co nejvíc lidí, ať už na týden (Lednová výzva), na dva (Zářijová výzva) nebo na měsíc (Květnová výzva). Tak do toho pojďte s kolegy i vy, pořiďte si zábavný a netradiční teambuilding, motivujte se navzájem a soutěžte o zajímavé ceny.

8.     Pomozte jim se základní údržbou

Téměř v každé české domácnosti se nachází nějaké kolo, takže kolegové budou mít pravděpodobně na čem začít. Jenže je taky dost pravděpodobné, že tohle kolo nebude v ideálním stavu. Nabídněte kolegovi, že jim na něj třeba v obědové pauze podíváte. Dofouknete jim duše, namažte řetěz a nejspíš jim asi budete muset i zvednout sedlo. Zkontrolujte, jestli mají základní výbavu a doporučte jim, kde si ji mohou pořídit či doplnit.

9.     Jeďte do práce spolu

Jestli je váš kolega či kolegyně úplný začátečník, ujistěte se, že si neukousne příliš velké sousto a nevydá se hned první den na dvacetikilometrovou jízdu do kopce. Pomozte mu cestu naplánovat tak, aby mu pobyt v sedle nezabral více než půl hodiny na jednu cestu. Zkombinujte ji s MHD či vlakem a nabídněte mu společnost. Bude se tak cítit jistější nejen v provozu, ale i kvůli případným mechanickým potížím, které ho či ji mohou po cestě potkat. Veďte je a naučte je pravidla bezpečného ježdění v provozu, vyhýbání se dveřní zóně apod. Pak už si jen užívejte jeho či její euforie. Zasloužili jste se o ni.

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře