Zveme na Zažít město jinak 19/9

Trénink jógového dýchání, orientační běh, stoupání na kostelní věže a představení básníků z Jižáku. Nebo taky workshop angažované výšivky, vzpomínání se seniory, poznávačka stromů v parku a vědecká show. Tisíce různorodých aktivit oživí v sobotu 19. září 80 míst v Praze a v dalších 30 městech. Kompletní program a seznam lokalit najdete na zazitmestojinak.cz.

Přípravy jubilejního ročníku sice ovlivnila epidemiologická situace a z ní plynoucí opatření, ale pořadatelé se rozhodli pokračovat.

Slavnosti Zažít město jinak se už z principu konají převážně venku na větším prostranství a na rozdíl od komerčních festivalů jsou určené spíše desítkám, maximálně stovkám sousedů. Všechny organizátory i účastníky samozřejmě prosíme o dodržování opatření jako je nošení roušek, udržování rozestupů a dezinfekci rukou. I tak si ale myslíme, že má cenu akci uspořádat,” vysvětluje Martin Šotola, hlavní koordinátor Zažít město jinak ze spolku AutoMat.

Síla komunit a jejich schopnost pomáhat se projevila i během jarní krize. Bylo to vidět např. na šití a distribuci roušek, nakupování pro seniory, podpoře oblíbených lokálních podniků. Chtěli bychom také ukázat, že venkovní akce lze uspořádat slušně, odpovědně, bezpečně a přitom vesele,” dodává Šotola.

Program bude skutečně pestrý. “Osobně mne zaujala například osmibitová herna v Alfrédu ve dvoře nebo na koncert na střeše kina Aero,” dodává Martin Šotola. “Cílem akce ale není, aby návštěvníci obešli co nejvíc lokalit, ale naopak aby lépe poznali okolí svého bydliště.

Už proto zařadila řada organizátorů na program komentované procházky – například výklad Vyšehradského jezdce o sochách na Folimance, cyklopřednášku po Vršovicích, procházku s průvodcem bez domova u Nuselských schodů nebo prohlídku zaniklého Podskalí.

V několika lokalitách se bude také “dýchat pro město” v duchu letošního motta akce “Nadechni se pro město”. Právě minuta společného usebrání se v 15:00 má přimět účastníky k popřemýšlení o tom, co by mohli sami udělat pro své okolí. Tuto minutu vyhlásí např. v Biskupcově, Klimentské, Karlštejnské a Řehořově ulici, v Troje, Hostivařské ulici, v prostoru Petrohradská kolektiv, Šalounově vile, žižkovské Pracovně i na Nuselských schodech.

Inspirovat se k aktivitě mohou účastníci slavností třeba u organizátorů sousedských slavností z jednotlivých lokalit.
Na jaře jsme uspořádali první komunitní akci v aleji, kterou jsme pojmenovali podle Karla Půlpána. Oficiálně alej ani nemá jméno a je to spíš stromořadí kousek od Grébovky, kterému místní říkají psí záchod. Na stejném místě teď chystáme bohatý program na Zažít město jinak. Naše aktivity beru jako hledání budoucích možností. Nechceme určovat, jak má alej vypadat. Ale chceme ji zachovat, abychom se tam mohli potkávat s lidmi a společně něco vytvořit,“ popisuje Jan Vincenec, který se celoročně podílí i komunitních aktivitách spolku bubahof ve Strašnicích.

Snaha o změnu vedla k veřejné aktivitě i Karolinu Mendlovou. „Před pár lety jsem se přestěhovala zpátky k Nuselským schodům, kde jsem vyrůstala. Poznala jsem skupinku nadšenců, která si říká Přátelé Nuselských schodů. Přišlo mi naprosto jasné se k nim připojit a s tím místem začít něco dělat. Rozhodli jsme se tam vybudovat relaxační parčík a obří partyzánskou zahradu – osázet květinami 200 metrů podél Nuselských schodů. Lidé tam chodí zalévat a starají se o záhony spolu s námi. Děláme tu ale i sousedské pikniky, brigády nebo autorská čtení,“ popisuje Karolina. „Naše letošní slavnosti budou mít i sociálně-edukativní přesah. Chceme, aby si lidé mimo fajn zážitků odnesli i nové zajímavé zkušenosti. Na programu bude výuka znakové řeči, neviditelná výstava, procházka s člověkem bez domova a aktivity nízkoprahových klubů,“ dodává Karolina.

Kromě hlavního programu, který se převážně koná v ulicích s vyparkovanými auty, se do Zažít město jinak zapojují v rámci doprovodného programu i divadla, kluby nebo muzea. Letos si tak můžete prohlédnout neznámé ilustrace Adolfa Hoffmeistera v Kampusu Hybernská, navštívit Šalounovu vilu na Praze 10 nebo na Invalidovně potrénovat švihlou chůzi.

AutoMat i organizátoři dění v jednotlivých ulicích jsou si samozřejmě vědomi stavu epidemiologické situace, proto prosí o dodržování vládních nařízení a vydávají i vlastní doplňující pokyny, jejichž dodržování by mělo přispět k bezproblémovému průběhu slavností.

Kompletní program a seznam lokalit najdete na www.zazitmestojinak.cz.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře