Velká cyklojízda vyrazí 22. dubna ze čtyř směrů

11. 04. 2017, Ostatní

I letos pořádáme největší sraz a projížďku všech amatérských cyklistů a koloběžkářů v Česku – Velkou jarní cyklojízdu. Těšit se můžete i na úplnou novinku: hvězdicovou podobu cyklojízdy. Poprvé totiž pojedeme ze čtyř směrů. Všechny čtyři pelotony, ke kterým se můžete přidávat na trase na meeting pointech, se potkají v Karlíně před Invalidovnou a odtud společně dojedou do holešovické Tiskárny na vzduchu. Tady vás kromě občerstvení budou nově čekat i zajímavé cyklo-workshopy. Na cyklojízdě zároveň oslavíme 200 let od chvíle, kdy Karl von Drais vynalezl předchůdce velocipédu. Spolu s Amnesty International ČR také upozorníme diskriminaci žen v Íránu, kde je jim nově zakazována jízda na kole.

Starty:
12:15 Sídliště Řepy – konečná tramvaje (severozápadní rameno)
12:15 Háje – Komunitní centrum (jihových. rameno)
12:25 Jihozápadní město – Central park, nad kavárnou (jihozáp. rameno)
12:30 Horní Počernice – Chvalský zámek (severových. rameno)

Sraz všech ramen:
14:00 Invalidovna (zde půlhodinová pauza)

Cíl:
15:00 Tiskárna na vzduchu, Stromovka

Na kompletní trasy a místa, kde se k nám můžete přidávat, se podívejte zde: http://mapa.prahounakole.cz/?layers=_Wy

Registrujte se na cyklojízdu a získejte malou odměnu: www.auto-mat.cz/velka-jarni-cyklojizda-2017
FB událost: https://www.facebook.com/events/1907707149505597/

Nejrůznější kostýmy, kola a vozítka, stejně jako účast seniorů, rodin s dětmi a domácích mazlíčků jako vždy vítány!
Na cyklojízdách nejde jen o oslavu svobodného pohybu, ale i manifestaci přání po dostupnějším a bezpečnějším bezmotorovém pohybu městem a vybídnutím k širší diskusi o cyklodopravě jako o efektivním a ohleduplném způsobu dopravy.

Chcete-li si velkou hvězdicovou jízdu maximálně užít, věnujte prosím krátkou pozornost pravidlům jízdy a pokynům:

Začátek jízdy

Zpočátku se lidé budou přidávat k jednotlivým ramenům, která jedou po cyklostezkách a klidnými ulicemi (mapa s místy srazů zde). Každé rameno má dva průvodce jedoucí na začátku a na konci jízdy. Tempo bude volné, kolem 15 km/h. I v této části prosíme dodržujte pravidla silničního provozu, tj. neprojíždějte křižovatky na červenou.

U Invalidovny

Obě hlavní ramena jízdy se sjedou u Invalidovny, kde na sebe počkají. Je zde proto naplánována krátká přestávka, v rámci které budete na jízdě také uvítáni. Společná jízda směr Stromovka odjíždí ve 14:30. Čelo jízdy bude vyjíždět Sokolovskou ulicí směrem z centra (!), s dětmi se proto pokud možno posuňte tímto směrem. Toalety jsou v cca 100 metrů vzdáleném prostoru stanice metra Invalidovna.

V prostoru před Invalidovnou vás dále prosíme, abyste uvnitř parku kola vedli, pokud možno nevjížděli na trávník a udržovali čistotu.

Stromovka

Cyklojízda končí ve Stromovce v Tiskárně na vzduchu (zahradní restaurace kus před planetáriem vpravo). Před Tiskárnou budete moci spatřit historické kolo „Draisinu“ a připravujeme i další prezentace. V Tiskárně budou od cca 15:30 do 17 hodin probíhat workshopy Cyklisté sobě, zaměřené na bezpečnou jízdu v provozu, řešení problémových míst, cyklistické dění v Praze a cyklodílna. K zamykání kol budou připravené přenosné oplocenky.

(Chcete-li se dozvědět cyklistické zajímavosti o místech, kterými cyklojízda pojede, přečtěte si tento článek.)

Pravidla cyklojízdy:

 • Chceme slušnost od ostatních, sami se proto chováme slušně za všech okolností – cyklojízda nejede proti automobilům, ale je pozitivní podporou využití kol a snahy o příjemnější město
 • Jsme ohleduplní – veřejný prostor sdílíme, neuzurpujeme si ho; čelo cyklojízdy zastavuje na semaforech a dává přednost chodcům a MHD; dopravu neomezujeme více, než je nezbytně nutné
 • Vzájemně si pomáháme, aktivně řešíme možné problémy. Úspěch cyklojízdy je společným dílem všech účastníků
 • Uvnitř cyklojízdy se není třeba o nic starat, pouze se snažíme držet pohromadě a cyklojízdu netrhat
 • Kvůli bezpečnosti účastníků a ostatních lidí na ulici se řídíme hlavně zdravým rozumem – nebylo by bezpečné ani praktické, pokud bychom skupinu dělili zastavováním na semaforech nebo dáváním přednosti jednotlivým chodcům a automobilům, a pouštěli je tak mezi sebe.
 • Nejezdíme po chodníku a pokud to není určeno, tak ani po tramvajovém pásu
 • Nezapomínáme na povinné vybavení, zejména osvětlení a přilbu pro děti
 • Cyklojízdu vedou jezdci na čele a špuntaři, kteří kontrolují boční příjezdy a zabraňují vniknutí automobilů do pelotonu, kde by i při malé rychlosti mohly být velmi nebezpečné; do špunotvání se zapojují všichni, kdo zrovna jedou na čele cyklojízdy
 • Rodiče s dětmi, kteří si chtějí užít cyklojízdu co nejklidněji, by se měli držet v přední části cyklojízdy, kde peloton jede nejpomaleji a bez větších výkyvů v rychlosti jízdy.

O špuntování:

Špuntování (z angl. “corking”) je činnost nezbytná pro bezpečný průjezd pelotonu cyklojízdy. Chcete-li se stát špuntařem, přihlaste se prosíme co nejdříve přes tento formulář.

 1. Špuntování spočívá v obsazování bočních příjezdů do trasy cyklojízdy a fyzickému zabránění proniknutí auta nebo motorky do těla cyklojízdy.
 2. Špuntuje se od čela cyklojízdy, kde (standardně) dostanete pokyn od vedoucího jezdce, abyste obsadili určité místo a drželi ho dokud celá cyklojízda neprojede.
 3. Pokud to jde, je ideální komunikovat pozitivně s řidiči a chodci, vysvětlit jim, co je to za akci, mít pro ně vysvětlující leták, který se rozdává na začátku cyklojízdy. Dobře fungují i kartony se sděleními typu: “Neblokujeme dopravu, jsme doprava.” , které také můžete získat na začátku cyklojízdy.
 4. Můžete-li, vraťte se po projetí pelotonu opět na čelo, abyste mohli špuntovat další křižovatku. Cestou se eventuálně pokuste přimět účastníky cyklojízdy, aby sjeli vzniklé mezery a drželi peloton kompaktní, tedy krátký. Dbejte na dodržování cyklojízdových pravidel.
 5. Při velkých cyklojízdách (jarní a podzimní) mohou špuntaři rovněž pouštět skupiny chodců na klíčových přechodech, či moderovat pouštění vozidel veřejné hromadné dopravy.
  Vše je ve finále mnohem lehčí, než se zdá. Občas je vůči nám sice někdo agresivní, jsou to však velmi omezené výjimky.

 

POMOZTE NÁM S PŘÍPRAVAMI:

ŠPUNTUJTE: Pro tuto nejzáslužnější činnost opět potřebujeme zhruba 50 špuntařů, kteří pro bezpečí ostaních vykrývají křížení s bočními ulicemi, tramvaje a přechody. Hlaste se Ondrovi, který vám řekne víc – ondrej.hana@auto-mat.cz

ROZNÁŠEJTE PLAKÁTY NA VAŠE OBLÍBENÁ MÍSTA: Cyklojízdu můžete podpořit i vytištěním plakátů, které roznesete do vašich oblíbených kaváren, kin, klubů, obchodů apod.

POZVĚTE ZNÁMÉ

SDÍLEJTE TUTO UDÁLOST

STAŇTE SE ČLENEM/ ČLENKOU Klubu přátel Auto*Matu
Chcete se boji za dostupnější a bezpečnější bezmotorový pohyb městem věnovat naplno? Čím víc členů, tím silnější hlas máme: http://nakrmteautomat.cz/

AFTERPARTY
Cílem je Tiskárna na Vzduchu, kde vás kromě občerstvení a klábosení budou nově čekat i zajímavé cyklo-workshopy a také možnost koupit si novou knihu „Vynález, který sblížil svět“ (http://historickekolo.cz/).

DOPRAVA NA CYKLOJÍZDU
Nejlepší způsob, jak naplánovat cestu na místo srazu Velké jarní cyklojízdy, je použít náš vyhledávač cyklistických tras: http://mapa.prahounakole.cz/#hledani

PROSÍME RESPEKTUJTE PRAVIDLA CYKLOJÍZD
www.cyklojizdy.cz/pravidla

a také pravidla, která platí na základě dohody s PČR:
– vaše kolo by mělo být vybavené podle přílohy č. 13 vyhlášky č. 341/2002 Sb.
– cyklojízdy se bohužel nesmíte účastnit na in-line bruslích, skateboardech a longboardech
– nejezdíme po chodníku
– nepředjíždíme čelo cyklojízdy ani se necouráme za jejím koncem
– když se před vámi peloton trhá, dojeďte mezeru
– poslouchejte pokyny špuntařů. Těm můžete pomoci na bočních komunikacích – nahradit je (jsou potřebnější vpředu), nebo je na velkých křižovatkách posílit

KONTAKT
organizace cyklojízdy: petra.melingerová@auto-mat.cz

Cyklojízdu pořádá sdružení Auto*Mat (www.auto-mat.cz).

Všechny materiály jsme mohli včas rozvézt díky carsharingové společnosti Autonapůl.

cyklojizda_jarni_2017

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

 • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
 • částka: [amount]
 • variabilní symbol: [variable_symbol]
 • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře