Zažít město jinak: Sousedské rozloučení s létem

22. 09. 2020

Sousedské slavnosti Zažít město jinak oživily v sobotu 19. září ulice po celé Praze a v dalších 30 městech. A to i při dodržování přísnějších hygienických opatření než obvykle. Akce se nesla v komornějším duchu a právě před začínajícím podzimem dokázala zase o trochu víc stmelit sousedy.

O uspořádání akce jsme vedli dlouhé debaty s hygienou i samotnými organizátory v jednotlivých ulicích a nakonec jsme se rozhodli zrušit pouze tradiční slavnosti v Americké a Krymské ulici, které navštěvují tisíce lidí. Ostatní lokality lákají spíš desítky, maximálně nižší stovky účastníků, kteří se rozprostřou po celé délce zabraných ulic,“ dodává Martin Šotola, koordinátor akce ze spolku AutoMat.

Letošní motto ročníku „Nadechni se pro město“, které organizátoři vyhlásili už před několika měsíci, tak dostalo nový rozměr. Původně mělo odkazovat k možnosti zastavit se, rozhlédnout se, nadechnout se a rozhodnout se pro své město něco udělat. Stejně jako stovky organizátorů sousedských akcí z celé republiky.

Od května celý tým usilovně pracoval na tom, abychom se 19. září všichni v naší čtvrti mohli na chvíli zastavit a užít si ulici jinak – nadechnout se pro místo, ve kterém žijeme. Dle vašich ohlasů se nám povedlo udělat slavnost, která měla příjemnou komunitní atmosféru, ale zároveň přinesla skvělý program a spoustu dobrého jídla a pití. Ráda bych touto cestou poděkovala všem účinkujícím, kteří ačkoliv vystoupili bez nároku na honorář, přinesli návštěvníkům parádní zážitek,“ popisuje Lucie Štádlerová ze spolku Probuďme Nusle, hlavní organizátorka Zažít Mečislavku jinak.

Kromě stmelování sousedů bývá cílem akce Zažít město jinak také poukázat na jindy opomíjená místa.

Na jinak špinavé točně se najednou sejdou lidé, aby si srazili stolky k sobě, popovídali. Někdo si dá ze stánku limonádu nebo pivko, půjčí si deku do parku, zahraje si carrom, využije času a pomoci, aby si opravil kolo, nebo jen tak posedí a užije si atmosféru místa. Kolem se prohání děti, psi a v pozadí už je nachystaná technika na přednášku o historii místa a tramvají vůbec, ve zkušebně ladí jazzmani repertoár na večerní vystoupení. Prostě příjemně strávená sobota na místě, které jinak za šera míjíte spíš v poklusu,“ pochvaluje si organizátor Zažít město jinak na Smyčce Špejchar/Kolonce Marek Muller.

Máme radost, že se nám podařilo stmelit a podpořit místní komunity, jejichž síla se ukázala už na jaře. Šití a distribuce roušek, nákupy pro seniory, pomoc s doučováním dětí – to je jen zlomek aktivit, do kterých se „naši“ organizátoři a účastníci aktivně zapojovali. Děkujeme a doufáme, že právě příjemně strávená třetí zářijová sobota přinesla všem trochu vzpruhy před náročnějším obdobím,“ dodává Šotola.

Více na zazitmestojinak.cz. Fotogalerie z akce zde.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře