Už 17. ročník sousedských slavností Zažít město jinak bořil zábrany mezi lidmi v téměř dvou stovkách lokalit po celé republice

21. 09. 2022

Na třetí zářijovou sobotu připadají již tradičně sousedské slavnosti Zažít město jinak. V rámci Evropského týdne mobility je pořádá spolek AutoMat spolu se stovkami dobrovolných organizátorů a organizátorek a přináší tak do veřejného prostoru sousedský cvrkot, program pro malé i velké, lokální dobroty i vzájemné porozumění. Letos se slavnosti s podtitulem „Bez zábran” uskutečnily v rekordních téměř dvou stovkách lokalit.

Téma ročníku odkazuje k bariérám, které nás od sebe oddělují – ať už ve veřejném prostoru, nebo pomyslně. Za pomoci motta chtěl pořádající spolek AutoMat zviditelnit potřeby rodičů s dětmi, seniorů a seniorek, osob se sníženou schopností pohybu a orientace apod.

„Přívětivým veřejným prostorem se AutoMat zabývá už 20 let. Letos se navíc konají komunální volby, a tak je ideální čas politikům a političkám připomenout, že v každém městě žijí různé skupiny obyvatel s nejrůznějšími nároky. To se promítlo i do programu Zažít město jinak, kde si místní organizátoři a organizátorky „bariérovou” problematiku zpracovali podle svého,” říká hlavní koordinátor slavností Tomáš Fridrich.

Na Praze 6 se uskutečnil happening skupinového překonávání čtyřproudé ulice Bělohorské, která odděluje Břevnovský klášter od okolní zástavby a chybí na ní přechod pro chodce. V ulici Ve Smečkách si návštěvníci mohli v tiskárně a knihovně pro nevidomé vyzkoušet čtení pomocí hmatu, v ulici Na Bělidle slavilo své dvacáté narozeniny centrum Elpida, podporující aktivní život seniorů. Ve městě Žleby, které se do organizace slavností zapojilo poprvé, si pro návštěvníky připravili exkurzi na běžně nepřístupná místa. V Českých Budějovicích si zase mohli návštěvníci vyzkoušet, jaké je to žít s vadou zraku.

Sousedé také z Ukrajiny

Do sousedských slavností jsme také chtěli zapojit naše nové sousedy a sousedky z Ukrajiny. „Zúčastnila jsem se Zpěvomatu, který byl zaměřen právě na propojení české a ukrajinské komunity. Obě lektorky – česká a ukrajinská – byly skvělé. Mám nádherné zážitky,” říká Lída Charvátová, návštěvnice slavností v Kutné Hoře. I v dalších lokalitách nabízeli ochutnávku tradiční ukrajinské kuchyně, taneční vystoupení, ukrajinskou hudbu, poezii či rukodělné výrobky. „S ukrajinskými uprchlíky, i s těmi, co u nás žijí i delší dobu, jsem uvařila 35 litrů boršče, který šel opravdu na dračku,” hlásí organizátorka slavností Hana Rakšány z Kanic v okrese Brno-venkov.

Ideální město?

Pořádající spolek AutoMat si pro návštěvnice a návštěvníky slavností připravil také anketu o tom, jak by v ideálním případě mělo vypadat jejich město či čtvrť a co je na něm nejvíc pálí. Tu vyplnily stovky lidí jak online, tak přímo v pražských sousedských lokalitách. Vyplynulo z ní, že veřejná doprava a infrastruktura pro chodce a cyklisty je pro víc než třetinu respondentek a respondentů nejdůležitějším aspektem města, kde se dobře žije. Bezbariérový přístup po městě, ať už pro vozíčkáře či rodiče s kočárky, je hned v těsném závěsu. Příliš zahuštěná zástavba bez zeleně je trápí skoro stejně jako rostoucí ceny bydlení a přebujelá automobilová doprava. Dobrou zprávou ale je, že dotazovaní cítí podporu komunitních akcí od zastupitelstev a zároveň se aktivně zasazují o lepší město pro všechny.

Přečtete si, jak prožívali 17. ročník Zažít město jinak sami místní organizátoři a organizátorky slavností v jednotlivých lokalitách.

Fotogalerii Zažít město jinak 2022 postupně doplňujeme.

Konání sousedských slavností je možné podpořit na webu Nakrmte AutoMat nebo zakoupením benefičního trička.

Akce Zažít město jinak je striktně apolitická a organizovaná v souladu s Kodexem Zažít město jinak.

Generálním partnerem slavností byl poprvé Kaufland, který u řady svých prodejen vybudoval komunitní zahrady a systematicky podporuje komunity pomocí projektu Rozhodují činy.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře