TZ: Do práce na kole 2019 vyhlašuje vítěze

05. 06. 2019

Tisíce cyklistů, běžců i chodců se vydaly v květnu do ulic v rámci 9. ročníku výzvy Do práce na kole. Teď je na čase odměnit ty nejpilnější,  nejvýkonnější, ale i ostatní účastníky. Spolek Auto*Mat dnes zve na závěrečný večírek, který se uskuteční od 17 hodin na lodi Tajemství.

Výzva Do práce na kole letos k dopravě na vlastní pohon přilákala 19 576 účastníků z víc než 45 měst, z 2 737 firem a institucí a navíc také 174 studentů a studentek. Tedy znovu o pětinu víc než loni. Ti všichni celkem našlapali přes 3,6 milionu kilometrů (70 % cest překonali na bicyklech, 30 % po svých) a pokud by tuto trasu ujeli autem, do atmosféry by poslali 465,7 tun CO2. A to už je dobrý důvod k oslavě. Cyklisté, chodci, běžci nebo koloběžkáři se proto sejdou na závěrečném večírku v úterý 4. června na lodi Tajemství.

Letošní květen byl celkem studený a propršený. Možná i proto se lehce snížil průměrný počet kilometrů na hlavu. Naopak přibylo procento cest, které účastníci překonali pěšky nebo poklusem. Takových cest „po svých“ bylo celkem 30 %. Účastníků akce ale opět přibylo, a to i v Praze, která má pořád mezi večejností nálepku města nepřívětivého pro cyklisty. Je vidět, že ani hustý provoz, ani kopcovitý terén nejsou takovými překážkami. Přesto bychom chtěli obecně na kola dostat také více žen, dětí a seniorů, které právě strach z provozu od dopravy na kole odrazuje,“ říká Anna Kociánová z pořadatelského spolku Auto*Mat.

Dobrý pocit, ale i krásné výhry

Pro ceny, kterými jsou opět kola (skládačka BYB od Ternu bude mít na večírku českou premiéru) nebo zájezdy od CK Kudrna, cyklistické brašny, poukazy od Edenredu, si na večírek přijedou ti nejlepší z celé republiky v několika kategoriích. Organizátoři ze spolku Auto*Mat ocení také nejlepší účastníky pražské výzvy a Cyklozaměstnavatele roku. Skládačky Brompton od Cyklospecialit získají účastníci výzvy Do školy na kole.

Příští týden vyhlásí Auto*Mat také vítěze 1. ročníku Cykloměsto roku. Zástupce tří vítězných měst za odměnu odveze společnost Flixbus do několika dánských měst, kde mohou načerpat inspiraci pro svůj další cyklistický rozvoj. Partnerem kategorie je také Velvyslanectví Dánského království.

Nejvýkonnější účastníci

Přestože organizátoři výzvy zdůrazňují především pravidelnost dojížďky, pro zajímavost zveřejňují i výsledky výkonnostní. Na večírku si ceny převezme nejvýkonnější cyklista Česka David Vozár z Uherského Hradiště (za měsíc květen ujel 5155,5 km), cyklistka Katarína Hranaiová z Plzně (3 517,2 km), běžec/chodec Tomáš Voňka ze Dvora Králové (1 050,8 km) a běžkyně/chodkyně Barbara Kmeťová z Brna (505,5 km).

Katarína je akademická mistryně ČR v časovce z roku 2012, takže nás její neuvěřitelný výkon až tolik nepřekvapuje. Zajímavější ale možná je, že motivovala dalších 47 zaměstnanců z firmy Eurosoftware k tomu, aby v květnu do práce jezdili a chodili na vlastní pohon… A to jsme prosím ajťáci!” říká Katarínina kolegyně Michaela Benešová.

Generace U aneb Bezpečně a udržitelně i do školy

Studenti jako nastupující generace, generace úžasná, ale také uvědomělá a udržitelná. Už podruhé vypsal Auto*Mat také výzvu Do školy na kole, kde oceňuje nejen studenty a studentky, ale třeba také Cykloškolu. Tou se letos stalo Gymnázium U Libeňského zámku. Své vzdělávací aktivity ale Auto*Mat stále rozšiřuje a pod hlavičkou Generace U teď spouští program „Do školy po svých, bezpečně a udržitelně“. Pokud vám záleží na tom, aby děti neznaly cestu do školy jen z okénka auta, ale mohly se bezpečně a přitom samostatně pohybovat po městě, podpořte projekt na darovací stránce.

Pokud jste se výzvy Do práce na kole zúčastnili, ale zrovna nebodovali, není ještě vše ztraceno. Na dnešním večírku se bude řada cen losovat přímo na místě. Večer podbarví hudbou skvělá kapela Hitfakers.

———————————————————-

Srovnání 2018 vs. 2019 

2018: 8. ročník Do práce na kole
motto: „Zachraň město“
16 347 zaměstnanců ze 1 838 firem a organizací a škol
celkem najeto a naběháno 3 545 322,7 km
teoreticky ušetřeno 457 tun CO2
Počet účastníků v Praze: 5243
Počet zapojených měst: 30
Nejvýkonnější cyklista v ČR: 5004,6 km
Nejvýkonnější cyklistka v ČR: 1 868,8 km
Nejvýkonnější chodec/běžec: 701,2 km
Nejvýkonnější chodkyně/běžkyně: 306 km

2019: 9. ročník Do práce na kole

motto:  „Homo cykliens“
19 750 zaměstnanců ze 2737 firem, organizací a škol
celkem najeto a naběháno 3 610 235,6 km
teoreticky ušetřeno 466 tun CO2

Počet účastníků v Praze: 5927

Počet zapojených měst: 45

Nejvýkonnější cyklista v ČR: 5155 km
Nejvýkonnější cyklistka v ČR: 3517 km
Nejvýkonnější chodec/běžec v ČR: 1051 km
Nejvýkonnější chodkyně/běžkyně v ČR: 505,5 km

 

Děkujeme partnerům, kteří nám pomáhají výzvu Do práce na kole uskutečnit a otevřít co nejvíce účastníkům. Díky tradičnímu generálnímu partnerovi akce GLS CZ, národním partnerům OP Tiger, Hello bank!, CK Kudrna, For Bikes, Cyklobazar.cz, Velvyslanectví Dánského království, Velvyslanectví Nizozemského království, Tern, Ministerstvo životního prostředí, Hlavní město Praha a Cyklospeciality.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře