Soutěž pomazánek i společná terapie. To a spoustu dalšího nabídne sobotní Zažít město jinak

18. 09. 2019

Čtrnáctý ročník sousedských slavností oživí v sobotu 21. září téměř 100 míst v Praze. Místní organizátoři připravili s pomocí spolku AutoMat skutečně různorodý program. Ten se částečně týká letošního tématu Ulice bez opony, občas bere inspiraci úplně odjinud. Máme pro vás pár tipů z každé oživené lokality.

Praha 1

Na Kampě můžete vyzkoušet saunování a sjezd Čertovky na kanoích, v Klimentské vás čeká divadelní přednáška a výstava, na Mariánském den bez aut a v Mostecké třeba domácí pivo a výstava k 30 letům svobody. Na Pohořelci se seznámíte s Hradčanskými včelami a vyzkoušíte pletení ručně barvenou vlnou. V Soukenické je na programu divadelní improvizace, na Střeláku tajemný antikvariát a charitativní akce na podporu Amazonie. Hitem Opatovické ulice pak bude megavýprodej gramodesek a pojídání obří vegepaelly.

Praha 2

V Londýnské vás čeká třeba charitativní bazárek na podporu domova pro osoby s mentálním postižením nebo třeba korejské speciality, Nuselské schody ovládne partyzánské sázení a zvelebování okolí.

Praha 3

Dění na Korunní se ponese v duchu kreativních workshopů, u domu Radost se můžete zapojit do soutěže v pojídání křidýlek nebo shlédnout exhibici na hrazdách, v Řehořově si dejte zážitkovou terapii nebo performance dua Koťátko zkázy. Na Vinohradské ochutnejte výborné jídlo, pití a kupte si něco na sebe a na Zelenky-Hajského si prohlédněte foto výstavu Žižkov nebo pomozte zasadit památný strom.

Praha 4

V Adamovské v Michli vás čeká biolaboratoř nebo popelářské auto, v Jihlavské sousedský šachový turnaj, exkurze do protiatomového krytu a cestovatelská přednáška Tomáše Poláčka a na Jílovské slizová dílna. Na Lhotce bude sousedské grilování a koncert dvou kapel, v Mečislavově si můžete poslechnout vyprávění cizinců, jak se dostali do Česka a jak se jim tu žije, nebo se projít po Nuslích s historikem. V Zápolí vyzkoušíte plechovkovou střelnici a na náměstíčku Spořilov zase zhlédnete filmy, na kterých se autorsky podíleli místní umělci. V Jeremenkově 88 můžete nahlédnout do malířského ateliéru ukrytého mezi desítkami kanceláří.

Praha 5

Barrandov zve na jubilejní 5. ročník Zažít město jinak a také na orientální tance, truhlářskou dílnu nebo společné pletení šály pro Pegase. Na Dívčích hradech jsou na programu výtvarné dílny nebo přednáška o včelách, v Hlubočepech se můžete zapojit do soutěže Pocta hrušce nebo dílny na výrobu pazourků. Na náměstí 14. října se bude revitalizovat ventilační šachta z metra a nachystaný bude i mazlicí stánek. V parku Na Skalce vás mj. čeká klimatický piknik a živá knihovna. U Nikolajky se budou vařit povidla, zahrajete si ping-pong a naučíte se hrát na africké bubny. U Okrouhlíku si vyrobíte chameleona nebo si vyzkoušíte orientační běh. V parku Na Pláni se budou vyrábět ptačí budky a sousedský den zakončí táborák.

Praha 6

Na Břevnově se uskuteční květinová burza, sázení stromu, závod do schodů, soutěž o nejlepší pomazánku a nej břevnovského voříška. V Cukrovarnické si můžete prohlédnout starou Ořechovku v obrazech, na rohu Dejvické a Václavkovy zase bývalé veřejné záchodky. Bohatý program připravil Kampus Dejvice, kde vám drink namíchá robot a čekají vás chemické pokusy, mobilní planetárium nebo slavnostní označení středu vesmíru.

Praha 7

V Domečku Stromovka si vyzkoušíte jízdu na speciálním kole pro handicapované a seniory, v Jirečkově ochutnáte vzorky ze soutěže o nejlepší bábovku. V parku Tusarova se koná další ročník oblíbeného maratonu kolem parku s jablky, tedy Jabkothon, a také holešovický kvíz o ceny. V podchodu pod Hlávkovým mostem bude k vidění výstava o historii mostu, na smyčce Špejchar se děti mohou na chvíli stát architekty a pak si s rodiči poslechnout přednášku o dopravním vývoji okolí. Na Strossmayerově náměstí zahraje kapela Oboroh a vystoupáte na svatoantonínské věže. Ve Vnitroblocku můžete sledovat umělce v při tvorbě nového díla a U Akademie si poslechnout čtení Simony Babčákové. Veletržní palác připomene 30 let od sametové revoluce prostřednictvím tvorby Milana Grygara a další aktivity nabídne šest lokalit s doprovodným programem.

Praha 8

Na Elsnicovo náměstí si můžete přinést vlastní vinyl a nechat si ho přehrát nebo se zapojit do besedy na téma Jaké je to ve vězení a po něm? V ulici Hrubého budou vystavené historické fotky sídliště a budou se opékat špekáčky. Organizátoři z lokality Ke Stírce chystají lisování vína nebo výstavu autorských fotek Václava Havla a Karla Kryla. Na Křižíkově bude pestrý program po celý den a na sídlišti Ďáblice se představí místní hasiči, ochotníci i spartakiádní cvičenky. Účes si můžete nechat upravit v retro kadeřnickém salónu a inspiraci načerpat na retro módní přehlídce.

Praha 9

V Komunitní zahrádce Paletka vás čekají hry a dobroty našeho dětství, Na Klíčově pak přednášky a workshopy o starých odrůdách ovocných stromů.

Praha 10

Po pauze znovu ožije vršovická tepna Krymská, kterou zaplní DJové. Na Malešickém náměstí se zaměří na výročí Malešic a sametové revoluce a k vidění bude i výstava Naše Malešice. Nově ožijí také Slatiny, kde je na programu orienťák Járy Cimrmana, karnevalový Rej strašidel nebo promítání filmu Obecná škola, který se v této lokalitě natáčel. Na rozhraní ulic Mexická a Bulharská si můžete zahrát stolní fotbálek nebo si vyrobit mozaiku či šperk z recyklovaného stříbra. V parku u Bělocerkevské se uskuteční koloběžkový závod pro děti, zatímco na Skalce si zajezdíte na šlapacích motorkách. Program pro celou rodinu je připravený také na Trojmezí.

Slavnosti Zažít město jinak se konají také v dalších městských částech a dalších městech. Kompletní program (i doprovodný) zapojených lokalit a mapku Zažít město jinak 2019 najdete na zazitmestojinak.cz. Podívejte se také na video k letošnímu ročníku slavností.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře