Sousedské slavnosti Zažít město jinak oživily více než 150 míst. Ulice se hodily Do gala

25. 09. 2023

PRAHA – Oslavy 18. narozenin sousedských slavností, které v Evropě nemají svým rozsahem obdoby, připadly letos na 16. září. Třetí zářijovou sobotu se díky spolku AutoMat a stovkám dobrovolných organizátorek a organizátorů podařilo proměnit ulice, dvorky, parky, proluky a náměstí v přátelský veřejný prostor pro všechny. Letošní ročník se vzhledem k jubileu slavností odehrával pod heslem Ulice do gala.

První Zažít město jinak se konalo v roce 2006 na Smetanově nábřeží. I to patřilo k více než stovce letošních pražských lokalit, které díky aktivitě organizátorů a organizátorek ukázaly malým i velkým návštěvníkům svou přívětivou tvář. Otevřel se tu prostor pro sousedské setkávání, domácí gastronomii, kulturu i dětské hry. A nejinak tomu bylo i v téměř 50 dalších městech po celé republice v hlavním termínu slavností a někde i s předstihem či o trochu později.

„Přívětivým veřejným prostorem se AutoMat zabývá už 20 let. A Zažít město jinak je akce, která pomohla zapsat náš spolek do povědomí široké veřejnosti. Vzbuzuje u ní zájem o komunitní dění i své okolí. Za 18 let jejího konání se nám podařilo oslovit a zapojit stovky dobrovolných organizátorek a organizátorů a tisíce návštěvníků,” říká Barbora Hradečná, která projekt Zažít město jinak v AutoMatu vede.

Mezi lokalitami nechyběly ostřílení matadoři a matadorky jako modřanský Prior, žižkovské Atrium, vršovický BulMex (náměstíčko na rohu ulic Bulharská a Mexická), krčská ulice Na Nivách, 14 poboček Městské knihovny, Petrské či Strossmayerovo náměstí a Fyzikální ústav Akademie věd v Cukrovarnické ulici na Ořechovce. Přidala se ale i celá řada nováčků, jednotlivců a institucí, například knihovna Jiřiny Šiklové na Jiráskově náměstí, Poslanecká sněmovna ve Sněmovní ulici, areál tenisových kurtů v Italské, kino Atlas na Florenci či komunitní centrum Táborka na Vyšehradě. Návštěvníci a návštěvnice slavností tak měli možnost nahlédnout i do míst, kam se za normálních okolností jen tak nevydají.

Obdobně tomu bylo i v regionech, v Děčíně přichystali mimo jiné cyklojízdu po nábřeží Labe. V Hradci Králové dali celému slavnostnímu dni umělecký ráz a nechyběla výstava, fotodílna a pásmo krátkých filmů. V Novém Jičíně čekala návštěvnice a návštěvníky celá řada dílen pro dospělé i děti a nevšední procházky městem. V Roudnici nad Labem, Rudné a Sázavě měly pak slavnosti vyloženě sousedský ráz. Ve Všenorech si prohlédli zámecký park a zahráli nohejbal či petanque. Ve Žlebech čekala návštěvníky mimo jiné muzikoterapie a jóga.

I letošní ročník slavností tak ukázal, že zájem místních o své okolí, komunitní setkávání a bezpečný veřejný prostor pro všechny je dlouhodobý a vzrůstající. Slavnosti Zažít město jinak jsou tak praktickou ukázkou toho, jak kulturní a kreativní odvětví, která umožňují využívat kulturní kapitál, talent a kreativitu občanů, funguje v praxi. A my jsme rádi, že k rozvoji tohoto významného hospodářského odvětví v ČR přispívá právě i projekt Zažít město jinak,” uzavírá Barbora Hradečná.

Akce Zažít město jinak se uskutečnila za finanční podpory Magistrátu hl. města Prahy a městských částí Praha 1, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 9 a Praha 10.

Další odkazy: 

Video Zažít město jinak 2023

Akce Zažít město jinak je striktně apolitická a organizovaná v souladu s Kodexem Zažít město jinak.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře