Se světovou cyklojízdou v Praze vyrazí i 9 ambasád

19. 05. 2021

V Praze se opět po roce sejdou vyznavači a vyznavačky jízdního kola, aby přitáhli pozornost k městské cyklodopravě a zdůraznili její význam. A jak jinak než přímo v sedle během Světové cyklojízdy v Praze, která odstartuje ve čtvrtek 3. června na Světový den jízdního kola. Jízdy se poprvé zúčastní i zástupci OSN a zaměstnanci a velvyslanci 9 ambasád v Praze. Další tři budou podporovat na dálku. Akci zaštítil a zúčastní se jí i náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Za posledních 135 let se na principu jízdního kola prakticky nic nezměnilo, ale až v posledních letech se stává jedinečným prostředkem k udržitelnému rozvoji měst a také symbolem aktivního a zdravého životního stylu. Městská cyklodoprava je levná, rychlá a praktická forma mobility, kultivuje veřejný prostor a dokonce prospívá místnímu podnikání (1,2,3). S nulovými emisemi bojuje s klimatickou změnou a znečištěným ovzduším. Zdravotní benefity má tak nejen pro cyklisty, ale i všechny obyvatele měst. To zatím chápou mnohem lépe na západě než u nás. Současná pozice cyklistiky v Praze, resp. Česku – i přes viditelné zlepšení – stále není ideální. A i proto spolek AutoMat pravidelně pořádá velkou cyklojízdu Prahou.

“Cyklojízdou chceme zároveň připomenout, že atraktivita, radost i užitek (z) jízdy na kole závisí na kvalitě, hustotě a bezpečnosti cyklistické infrastruktury a také, že je součástí cílů udržitelného rozvoje SDG’s Organizace spojených národů, jejíž pražská kancelář naši jízdu oficiálně zaštiťuje,” říká jeden z hlavních organizátorů Michal Lehečka.

 

Kolem proti covidu

Důležitost cyklodopravy nečekaně podrthla i stále probíhající koronavirová krize. Co nejvíce lidí na kolech znamená úlevu MHD a nižší šance pro šíření viru. Mnoho měst po celém světě proto začalo velmi rychle podporovat a preferovat městskou cyklistiku (stavět “pop-up” cyklostezky, dotovat servis kol apod.). Řada z těchto opatření se ale natolik osvědčila, že už zůstanou natrvalo. Proto AutoMat už v květnu 2020 nabídl pro inspiraci obsáhlou rešerši aktuálních opatření a koncepcí v ostatních světových metropolích od albánské Tirany přes Londýn a Paříž až po kolumbijskou Bogotu. V Praze k výraznějším podpůrným opatřením nedošlo, i přes to stoupl počet cyklistů o 30 až 67 % (4,5) v porovnání s předpandemickým obdobím.

 

Doprovodný program

AutoMat ve spolupráci s Nadací partnerství chystá také mezinárodní seminář “Cyklodoprava v době post/covidové”, kterého se zúčastní experti z celé Evropy a ke kterému se online můžete připojit i vy (registrujte se zdarma na auto-mat.cz/cyklojizda).

Cyklojízda je také symbolickým zakončením 11. ročníku celoměsíční květnové výzvy Do práce na kole, kterou se spolek AutoMat snaží popularizovat jízdní kolo nejen jako rekreační záležitost, ale především jako dennodenní dopravní prostředek. Letos se výzvy účastní rekordních 22 000 účastníků a účastnic z celé republiky.

Trasa cyklojízdy 

Zhruba 9 km trasa startuje v 18:00 v Centrálním parku na Pankráci. Hodinu a půl dlouhá trasa povede přes centrum města a skončí na Štvanici.

 

Ambasády

Pokud to aktuální protipandemická nařízení dovolí, cyklojízdy se zúčastní Dánské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království v České republice, Velvyslanectví Norského království v Praze, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Rakouské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a Velvyslanectví Švédska v Česku.

Jízdu podpoří na dálku: Velvyslanectví Estonské republiky, Finské velvyslanectví v Praze a Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze.

Mimo ambasády se přidá několik zahraničních organizací se zájmem o udržitelnou mobilitu, např. Česko-německá obchodní a průmyslová komora či centrum OSN v Praze.

 

Aktuální informace na auto-mat.cz/cyklojizda

 

Poznámky:

 

  1. https://www.kolotipy.cz/2020/05/04/cyklopruhy-mohou-prospet-lokalnim-podnikum/
  2. https://www.dutchcycling.nl/images/downloads/Dutch_Cycling_Vision_EN.pdf
  3. https://www.bicycling.com/news/a32306169/bike-lanes-benefit-local-businesses-study
  4. https://zdopravy.cz/nouzovy-stav-pomohl-jizdam-na-kole-pocty-cyklistu-v-praze-stouply-az-o-60-51966/
  5. https://mestemnakole.cz/zpravicky/pocet-cyklistu-v-praze-stoupl-mezirocne-na-dvojnasobek/

————————————————————

 

Program Světového dne jízdního kola

 

ČTVRTEK 3. 6. 2021

 

9:00 – 15:00

“Cyklodoprava v době post/covidové” – Mezinárodní seminář k rozvoji cyklistiky v evropských městech v době pandemie i po ní (@ CAMP, FB eventwww)
Seminář představí:

Trendy v rozvoji městské dopravy v době pandemie a po ní v českých a evropských městech
využití dat ze sčítačů a městských auditů pro rozvoj cyklodopravy v ČR i v zahraničí
rozvoj e-cargo logistiky a rozvážky cargo-koly a možnosti jejich dalšího rozvoje
Příspěvky přednesou např. zástupci Evropské cyklistické federace ECF, Norské ambasády v Praze, zástupci organizací z Německa, Nizozemska, Estonska, Slovenska.

18:00-20:00

Světová cyklojízda v Praze (FB event)
V úvodu akce bude v programu vyhrazen prostor pro krátké proslovy partnerů a zapojených ambasád a institucí

 

——————————————————

Přílohy:

PRAVIDLA PRO ÚČASTNÍKY
Mějte na kole povinnou výbavu (odrazky, pro návrat večer s sebou mějte světla), dětem dejte přilbu.
Cyklojízdy se bohužel nelze účastnit na in-line bruslích, skateboardech a longboardech a obecně všech vozítkách která nejsou považována za jízdní kolo (podmínka Policie ČR). Koloběžky s povinnou výbavou a elektrokola, která mohou jezdit po pozemních komunikacích, jsou v pořádku.
Rodičům s dětmi doporučujeme zařadit se do popředí cyklojízdy, kde peloton jede nejpomaleji a nejklidněji, a v případě ztráty tempa je zde rezerva pro pomalejší jízdu.
Nejezdíme po chodníku, nepředjíždíme stojící jízdu.
Nepředjíždíme čelo cyklojízdy ani se necouráme za jejím koncem.
Když se před vámi peloton trhá, dojeďte mezeru, jinak hrozí, že ji zaberou auta.
Nezastavujeme na semaforech, neurčí-li pořadatelé jinak.
Posloucháme pokyny policie a pořadatelů – špuntařů (dobrovolníci v reflexních vestách).
Chcete-li, můžete špuntařům pomoci a převzít po nich menší křižovatku. Nebo je na velkých křižovatkách posílit.
Tam, kde jízda pojede po cyklostezce, jeďte nejvýš dva vedle sebe tak, aby zůstal volný průjezd v protisměru.
Cyklojízdy se neúčastníme, jste-li pod vlivem alkoholu. Ten prosím odložte až na konec. Díky! Přítomná policie může provádět namátkové kontroly na alkohol.
Chováme se slušně – cyklojízda nejede proti automobilům. Je pozitivní podporou využití kol a snahy o příjemnější město.
Jsme ohleduplní, vzájemně si pomáháme a aktivně řešíme možné problémy.

Protiepidemická pravidla

doporučujeme všem účastníkům, aby se minimálně 48 hodin před akcí otestovali
během celé akce by účastníci měli mít na ústech respirátory. Pojedeme pomalu, tak se nebudeme moc zadýchávat
během zahájení akce je třeba dodržovat dvoumetrové rozestupy

Informace pro motoristy – objízdné trasy:

Objízdné trasy budou upřesněny na základě definitivního vedení trasy.

Mezi cca 18:15 a 19:15 doporučujeme vyhnout se průjezdu přes centrum po magistrále severním směrem, a to nejlépe využitím Městského okruhu nebo ulice Chodovské či Průmyslové.

Mezi cca 18:45 a 19:15 doporučujeme vyhnout se ulicím Revoluční a Těšnovskému tunelu směrem z centra, například využitím nábřeží Kapitána Jaroše.

Mezi 19 a 19:15 bude omezen průjezd po Hlávkově mostě severním směrem. Doporučujeme odbočit před mostem na Rohanské nábřeží nebo přes Těšnovský tunel na Štefánikův most.

Průjezd cyklojízdy potrvá přibližně 10 minut.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře