Největší komunitní projekt v Čechách se chystá na sobotu 20. září

Největší komunitní projekt v Čechách se chystá na sobotu 20. září

PRAHA – Zažít město jinak, to je název největších sousedských slavností, které se v České republice konají letos už podeváté. Stovky aktivit se uskuteční pod širým nebem ve čtyřech městech: k nepoznání se promění ulice, chodníky a parky v Praze, Ostravě, Hradci Králové a Jablonci nad Nisou. Bude se povídat, hrát, vyměňovat a hlavně setkávat v prostředí zklidněných ulic.

„Pěstujeme dobré sousedské vztahy“, to je motto letošního ročníku sousedských slavností Zažít město jinak. Začalo to v roce 2006, kdy bylo Smetanovo nábřeží na jeden den uzavřeno pro auta, a postupem času se nápad rozvinul v největší komunitní akci u nás. Zatímco v prvních ročnících byla slavnost plně v režii sdružení Auto*Mat, před čtyřmi lety dostali prostor k uspořádání svých aktivit všichni iniciativní občané. A vzali tuto možnost vážně. Letos budou svůj program prezentovat na 46 místech v Praze – v centru i v okrajových částech města. Díky organizaci akce se lépe seznámili se sousedy, nedalekými podniky či institucemi ve své čtvrti.

„S kamarády jsem se rozhodl uspořádat slavnost poprvé a díky tomu, že je v okolí spousta sympatických podniků, jsme spolu připravili opravdu rozmanitý program, například venkovní fotografickou budku, stánek s tlusticemi nebo second hand. Jsem rád, že jsem mohl poznat přátelské lidi ve svém okolí,“ popisuje zážitky Martin Podhola, který koordinuje přípravy na Řezáčově náměstí v Holešovicích.

Výhody společné několikaměsíční práce dobře zná Jan Šindelář z iniciativy Auto*Mat, který pomáhá místním jednat s úřady a získávat potřebná povolení – úkol, který by jednotlivce svou náročností snadno odradil. „Čím dál lépe se nám daří propojovat a učit vzájemné spolupráci lidi, kteří mají zájem něco ve svém místě bydliště měnit. Úřady si stále více zvykají na to, že se lidé aktivně zajímají o město, ve kterém žijí.“

Díky energii stovek organizátorů můžeme zažít proměněný Břevnov, Černý Most, Vršovice, Hlubočepy, Nusle, Šárecké údolí a mnoho dalších míst. Detailní program je na stránce www.zazitmestojinak.cz a ke stažení bude také díky nově vyvinuté mobilní aplikaci.

Bude se toho dít opravdu hodně. Například na Tachovském náměstí se uskuteční cyklodílna, ve Švédské ulici proběhne workshop pečení chleba, na Břevnově se bude ve dvojicích závodit do schodů, ve Střešovicích se odehraje interaktivní představení pro děti, v Kobylisích se bude soutěžit o nejlepší koláč, na Kavalírce vyroste šapitó atd.

„Pouliční festival Zažít město jinak se rozvinul do komunitní akce, jaká nemá v Česku obdoby. S jednotnou myšlenkou dát životu ve městě lidský rozměr pořádají sousedské slavnosti desítky komunit. Jsem rád, že Nadace Vodafone u něčeho takového stojí téměř od svého vzniku a podporuje festival nejen finančně, ale i dobrovolničením zaměstnanců Vodafonu nebo podporou zapojení mladých týmů,” říká Ondřej Zapletal z Nadace Vodafone.

Hostem tiskové konference ke slavnostem Zažít město jinak, která se bude konat 20. září od 11 hodin v Americké ulici, bude profesor Calvin Taylor z univerzity v Leedsu, jenž je odborníkem na oživování veřejného prostoru ve Velké Británii. “Význam akcí podobných Zažít město jinak tkví především v tom, že pomáhají vytvářet nové mezilidské vztahy, ekonomické příležitosti a kulturní hodnoty. Zároveň podporují vytváření bližšího vztahu lidí ke svému okolí.”

Speciální událostí bude promítání traileru k filmu Blanka The Tunnel, který Auto*Mat natáčí v koprodukci s hollywoodskou produkční společností MemBrain Productions. Premiéra traileru se uskuteční v sobotu v 20.00 hodin večer v kině Bio OKO. Vstup je volný. „Podrobnosti okolo promítání doposud tajíme a zveme novináře i veřejnost do Bia OKO, kde odhalíme víc. Lze s jistotou říct, že půjde o trhák příštího roku,“ říká Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat, který přípravy filmu konzultuje.

Generálním partnerem Zažít město jinak je Nadace Vodafone Česká republika, Nadace Karla Janečka a Magistrát hl. města Prahy.

Přílohy:

1) Program v Praze lze najít na http://zazitmestojinak.cz/lokace-praha

2) Aplikace s programem bude ke stažení na: http://zazitmestojinak.cz/mobilni-aplikace

3) Anotace traileru Blanka The Tunnel na stránkách Bia OKO: http://www.biooko.net/cz/film/6842/Blanka

4) Fotografie z minulého ročníku: http://media.auto-mat.cz/Rok-2013/Za-t-m-sto-jinak-2013

5) Motivy letošních slavností, rozkošatělý strom ve tvaru Prahy a přechod pro chodce, se objeví na propagačních tričkách a taškách z bio textilu s certifikací GOTS. Vznikají díky podpoře projektu DOBRO firmy ZOOT a jsou ke koupi na adrese: http://www.zoot.cz/dobro#auto-mat.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře