Lednová výzva Do práce na kole odstartuje už v pondělí. Přes 1 200 účastníků se bude týden dopravovat “na vlastní pohon”

15. 01. 2021

Kolo, koloběžka, chůze, ale třeba i běžky. To všechno jsou způsoby, jak se zapojit do Lednové výzvy Do práce na kole. Už potřetí ji pořádá spolek AutoMat. Zatím se přihlásilo přes 1 200 odvážlivců, ale registrace zdarma běží až do pondělí. Loni se zapojilo přes 2 700 účastníků z celé republiky.

Lednová výzva se odehrává v týdnu od 18. ledna a má podpořit nejen udržitelnou dopravu, ale i pravidelný pohyb. Účastníci si zapisují či nahrávají aktivity do systému a pokud splní předepsanou pravidelnost, mohou vyhrát řadu cen.

Situace posledních měsíců je výjimečná v tom, že lidé sice tolik necestují do práce, ale počet průjezdů na kole městem a jejich poměr k dalším druhům dopravy oproti běžnému roku výrazně stoupl. Lidé volí bicykl jako flexibilní dopravní prostředek, který umožňuje udržovat odstupy od dalších účastníků provozu, a také cestu k pravidelnému pohybu,” popisuje Anna Kociánová z AutoMatu.

Bezpečně i na sněhu

Ne ve všech částech republiky jsou k cestování na kole ideální podmínky. Nejde ani tak o teplotu, ale spíš sníh a náledí. “Na jízdu na kole na sněhu nedají fajnšmekři dopustit, ale pokud ještě nejste úplně zkušení, doporučujeme spíš chůzi nebo běžky. I více zkušeným cyklistům pak připomínáme řadu zásad, jak myslet na bezpečnost. Sepsal je třeba spolek Plzeň na kole, který akci pořádá v západočeské metropoli,” dodává Kociánová. (Část první a druhá.)

Nejen do práce

Vzhledem k aktuální situaci na trhu práce se organizátoři rozhodli umožnit nahrávat si cesty i mimopracovní, tedy třeba na nákup nebo do přírody. Kromě motivace k šetření životního prostředí a změně dopravních návyků přibyla i snaha vyhecovat účastníky k pravidelnému pohybu venku. Ten se ostatně stává čím dál oblíbenější aktivitou, jak je vidět třeba i na boomu otužování.

Hlavně pravidelně

Nechceme motivovat lidi k tomu, aby podávali co nejvyšší sportovní výkony. Z hlediska kondice jednotlivce, ale také dlouhodobé udržitelnosti dopravy, je zásadnější pravidelnost. I když člověk jede třeba jen 6 km na kole nebo jde pěšky, ale třikrát týdně,” uvedl Honza Haruda. Výkony mají v Lednové výzvě pouze informativní charakter.

Zapsané cesty pomohou infrastruktuře

Své bezmotorové cesty si účastníci zapisují do systému ručně ve svém online soutěžním profilu nebo nahrávají pomocí propojených aplikací (Cyclers, Na kole Prahou, STRAVA). Anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy nad plánováním cykloinfrastruktury.

Plány na květen

Na plno už jedou také přípravy na 11. ročník květnové akce Do práce na kole. Už teď je možné pořídit si nejvýhodnější startovné, finišují práce na vlastní aplikaci i designu triček. Ty letos ozdobí motiv od známé české ilustrátorky Toy Box.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře