Jak jsme letos Zažili svá města jinak?

23. 09. 2019

Stovky hudebních, divadelních a tanečních vystoupení, workshopů, soutěží i tuny domácích dobrot. To všechno bylo bylo „k zažití” v sobotu 21. září v 90 pražských ulicích a ve 30 dalších městech během akce Zažít město jinak. Čtrnáctý ročník sousedských slavností se skutečně vydařil. Hlavního koordinátora akce, spolek AutoMat i jednotlivé organizátory odměnily za několikaměsíční úsilí desetitisíce spokojených návštěvníků a krásné počasí.

Akce Zažít Americkou jinak se během let rozrostla do podoby velkého multikulturního a gastronomického festivalu. Ten se letos konal netradičně týden před hlavním termínem. Jak se akce povedla? „Přišlo odhadem 10-15 tisíc lidí, největší špička byla kolem 16 hodiny. Především jsem ale rád, že funguje spolupráce s Městskou knihovnou a s Bulharskou pravoslavnou obcí, která sídlí právě v Americké. Ta vzala akci jako velkou výzvu a možnost prezentovat bulharskou kulturu. I když hlavním tématem bylo jako obvykle Mexiko a vše s ním spojené, včetně hudby a gastronomie,” popisuje organizátor Omri Goz.

Živo bylo také v Řehořově ulici na Žižkově, která se do slavností zapojila poprvé. „Vše, co se obvykle děje uvnitř prostoru39, jsme přesunuli ven na kus ulice bez aut. Užili jsme si spoustu živé hudby, divadla, workshopů a stánků. Nejkrásnější ale bylo pozdní odpoledne, kdy ulici konečně zalilo slunce a vše vypadalo naprosto idylicky,” zasní se organizátorka Alžběta Kroupová. Přišlo asi 500 účastníků, kteří se vesměs zdrželi na delší čas, třeba na celý koncert nebo posezení se svařákem. „Nejlepší bylo, jak se umělci s úctou a grácií poprali s úkolem za hodinu nainstalovat veškerá díla na fasádu prostoru39. Zvládli to skvěle a výsledek byl opravdu úžasný, ulice doslova ožila uměním.” Dětský koutek, enviromentální divadélko pro děti, spousta workshopů, to vše se vydařilo na jedničku. Nastal ale i nějaký zádrhel? „Napadá mě jeden: auta jezdila vyznačeným průjezdným pruhem zpočátku opravdu rychle, ale když se děti chopily barevných kříd a před zúžený pruh nakreslily přechod a upozornění jako „pozor děti“ nebo „povolená rychlost 0 km/h“, řidiči si vzali tato upozornění k srdci a jezdili pomaleji,” vypráví Alžběta.

Nadmíru spokojená byla také Lucie Štádlerová, organizátorka nové nuselské akce Zažít Mečislavku jinak. „Všechno klaplo, sousedé byli spokojeni i počasí nám přálo. Paráda. Tipujeme, že se u nás vystřídalo kolem 300 lidí, protože se prodalo 100 burgerů a my půjčili asi 120 vratných kelímků,” říká Lucie. „Nemáme žádnou negativní kritiku, zdá se, že se všem líbil program, účast na nabízených workshopech byla docela velká, spokojeni byli i rodiče s dětmi. A taky jsme měli skvělého DJ Tima Otise, na kterého jsme pařili do večera,” popisuje. I tady ale vyvstal možná trochu nečekaný problém. „Pár dní před akcí jsme se dozvěděli, že na okolní tři ulice má zábor film. A vypadalo to, že nás budou nutit omezit naši produkci, protože potřebují absolutní ticho. Ale nakonec jsme se domluvili na určitém kompromisu a vše dopadlo dobře.” Ožijí Nusle i za rok? „Doufáme, že jo, ale zeptejte se nás za měsíc, až zapomeneme na to, jak byl ten závěr psychicky i fyzicky náročný. Ale bavilo nás to od začátku až do konce, tak myslím, že se do toho zase pustíme,” říká Lucie Štádlerová.

Dalším nováčkem slavností Zažít město jinak byl park Františka Suchého ve Strašnicích. Na slavnostní oběd i celý program dorazilo asi 120-200 lidí. „Akce překonala i naše optimistické představy,” říká strašnický organizátor Jan Vincenec. „Přišli skutečně sousedi, kteří se podobné akce zúčastnili poprvé v životě. Některým chvilku trvalo pochopit, že je možné uvařit oběd a ke stolu může přisednout kdokoli. Mnoho lidí se seznámilo a zvlášť potěšilo, že i důchodci si vyměnili kontakty, aby se mohli spolu dále potkávat. Někteří návštěvníci byli překvapeni, že akci pořádají jen místní přátelé. Když zjistili, že za slavností nestojí žádná politická strana nebo firma, sami v průběhu odpoledne odbíhali domů upéct ještě třeba bábovku,” rozplývá se Honza. I tady ale došlo na jednu kuriozitu. „Stejně jako největším přínosem naší akce byla pomalu získaná důvěra sousedů, tak největším problémem zůstala obecná nedůvěra okolí. Dobrým příkladem je telefonát neznámého občana na Policii ČR, že se v parku koná muslimská agitace. K tomu stačil název jedné básně z probíhajícího autorského čtení: Mohamed k hoře nespěchá.”

Celé slavnosti Zažít město jinak by se nemohly odehrát bez aktivních organizátorů, účinkujících, návštěvníků, ale také našich podporovatelů. Jestli se vám akce líbila a chcete pomoci nejen konání dalšího ročníku, ale i posilování místních komunit, tak se staňte duší svého města. Je to jednoduché. Vyberte si výši daru a podpořte Zažít město jinak.

Další postřehy ze Zažít město jinak 2019 najdete v našem článku 9 kuriozit ze Zažít město jinak 2019. Podívejte se také na video natočené v několika sousedských lokalitách.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře