Cyklojízda přilákala rekordní počet cyklistů

PRAHA – Pražská cyklojízda pořádaná 22. září v rámci Evropského týdne mobility 2007 zaznamenala rekordní účast. Akci pořádala sdružení Auto*Mat a Oživení jako vyvrcholení programu Zažít město jinak. Podle odhadu ČTK vyjely podpořit větší rozvoj městské cyklistiky asi dva a půl tisíce lidí. Nárůst účastníků cyklojízd zaznamenala i ostatní města v ČR a v dalších zemích. Nejvíce cyklistů přilákal Berlín, kde jelo neuvěřitelných 250 tisíc cyklistů. Cyklojízdy v Budapešti a v Londýně zažilo přes třicet tisíc účastníků.

Peloton pražské cyklojízdy vyrazil v sobotu po patnácté hodině ze Staroměstského náměstí Pařížskou ulicí a po nábřeží zamířil na severojižní magistrálu. Za Nuselským mostem se jízda otočila, vrátila se zpět k Vltavě a poté pokračovala proti proudu řeky na Palachovo náměstí. V cíli se účastníci připojili k oslavám Dne bez aut a později k oslavám patnácti let společnosti Člověk v tísni. Oproti loňskému roku byl počet účastníků více než dvojnásobný. Fotografie i video z pražské cyklojízdy jsou dostupné na webu cyklojízd .

Cyklojízdy se letos konaly ve více než čtyřech desítkách českých a moravských měst. Druhým nejúspěšnějším městem po Praze byl tradičně cyklistický Hradec Králové, kde se akce zúčastnilo zhruba 1 200 lidí. Organizátoři zde vyhlašovali nejstaršího a nejmladšího účastníka a nejpočetnější rodinný tým. Ukázalo se tak, že věk hradeckých cyklistů se pohybuje od 3 do 88 let, největší cyklistická rodina pak má dvanáct členů. Slušnou účast zaznamenalo také Brno, kde se k cyklojízdě připojilo 230 lidí.

V Evropě přitahuje městská cyklistika nejvíce obyvatele Budapešti. V posledních několika letech počty účastníků tamních cyklojízd rychle rostou a podporují je i čelní politikové včetně prezidenta. Den bez aut 2007 zde dokázal přilákat přibližně pětatřicet tisíc lidí. Jarní cyklojízdu přitom podpořilo ještě o patnáct tisíc lidí více. Náměstek primátora Budapešti Miklós Hagyó u příležitosti Dne bez aut veřejně slíbil, že počet cyklistických pruhů ve městě se do roku 2015 zdvojnásobí. Přes třicet tisíc účastníků zaznamenala také cyklojízda v Londýně.

Akce na podporu městské cyklistiky a za větší prostor pro bezmotorovou dopravu v centrech měst neprobíhají pouze v Evropě. Tři stovky cyklistů vyjely do ulic brazilského Sao Paola. Ke Dni bez aut se připojilo také Thajsko, Filipíny a letos poprvé také Čína – konkrétně 107 měst včetně Pekingu. Vzhledem k tomu, že bezmotorová doprava ale nebyla na rozdíl od nedávného nácviku na olympijské hry povinná, obyvatelé čínských měst se nemohli těšit z výraznějšího zklidnění automobilového provozu.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře