Pozvánka na týden akcí "Zažít město jinak" – 16. – 22. 9. 2006

Zažít město jinak je týdenní program, jehož cílem je oživit ulice Prahy a propagovat vlídné a k městu šetrné formy dopravy. V rámci Evropského týdne mobility ho připravil projekt Auto*Mat a divadlo Alfred ve dvoře ve spolupráci s hlavním městem Praha.

Zažít město jinak nabízí aktivity různého typu – osvětové, umělecké, cyklistické a odborné. Budete svědky proměny Smetanova nábřeží v živý boulevard plný pouličních kaváren. Vychutnáte si nejen dobrou kávu, ale i různá divadelní a hudební vystoupení. Stanete se součástí happeningů. Pod širým nebem si budete moci nechat opravit kolo, vyzkoušet si, jak se jezdí po Praze na kole, dozvědět se víc o vizi měst “pro lidi” a prostě být u mnoha zajímavých událostí.

Program je tvořen na míru konkrétním lokalitám a návštěvníci nebudou jen pouhými přihlížejícími, ale stanou se aktivními spolutvůrci akcí.

Podrobnosti k jednotlivým událostem na
www.auto-mat.cz, www.alfredvedvore.cz

Vstup na všechny akce je volný.


Čtvrtek 14. září
Václavské náměstí u Muzea – magistrála / 12.00 – 18.00 hodin

Happening „Živý billboard“

Na Václavském náměstí, hned u magistrály, se ve čtvrtek objeví „živá reklama“ na akci Zažít město jinak. Toho dne si řidiči projíždějící kolem pravděpodobně budou nevěřícně protírat oči – kde se najednou uprostřed dopravy vzal kompletně zařízený pokoj včetně koberce, stolu, židlí, postele, křesla a navíc i s jeho obyvatelem? Tento pokus o zabydlení ulice by měl být jen předzvěstí dalších událostí, které snad trochu otevřou oči nejen pražským řidičům.


15.-18. září
divadlo Alfred ve dvoře / Smetanovo nábřeží

Čtyřdenní dílna americké divadelní skupiny Goat Island

Dílna pod vedením Bryana Sanera, jednoho ze členů Goat Island, a Randyho Neufelda, výkonného ředitele chicagské cyklistické federace bude zkoumat způsoby, jak upozornit na agresivní a bezohledné návyky automobilismu a kreativní cestou představit možnou perspektivu ekologicky šetrnější dopravy, která bude akceptovat život člověka v městském prostředí společně s historicko-urbanistickým řádem města.
Více informací najdete v samostatném článku.


Sobota 16. září

VÍKEND NA SMETANOVĚ NÁBŘEŽÍ BEZ AUT
Smetanovo nábřeží / 18.00 – 23.00

Nábřeží plné pouličních kaváren s nejhezčí vyhlídkou na Petřín a Pražský hrad, hudba, happeningy, venkovní videoprojekce
18.00 – ANDĚLÉ V DOPRAVĚ – vernisáž fotografií
18.30 – KLIMATICKY PODMÍNĚNO / Luna Nera (uk)
KOLO PRO TEBE (uk/de) / PlanB
vernisáž interaktivních výtvarných instalací
19.00 – Koncert skupiny HM…
20.30 – 23.00 – Večerní videoprojekce na budovy


Neděle 17. září

VÍKEND NA SMETANOVĚ NÁBŘEŽÍ BEZ AUT
Smetanovo nábřeží / 10.00 – 16.00

Snídaně na ulici
Proměna nábřeží v nedělní boulevard – kávu a další občerstvení zajistí pouliční kavárny Atmosphere, Cafe Rybka, Duende, Hany Bany, klub Famu, Kristian Marko a zahrádka u Kristiána, Modrý mlýn, Parnas, Ryba na ruby a další…

Piknikové zóny „Udělej si sám“
Přijïte zabydlet nábřeží ke klidnému odpočinku! Nabídneme Vám jednoduché stavební prvky k vytvoření vlastních posezení.

Cyklozóna
Pouliční cykloopravna Bikeonoor, automatická půjčovna kol Homeport System, iniciativa Růžové kolo, ukázka historických kol. A spoustu stojanů na Vaše kola…

Program pro děti
Čím by mohla být ulice?
Čtyři interaktivní zastavení pro děti a jejich rodiče
Třeba zahradou, která nám může vytvořit příjemné místo k životu, k práci, k odpočinku, ke hře, pro setkání…Bezpečným hřištěm skýtajícím netušené možnosti zábavy. Nebo také galerií určenou nejen k dívání, ale i k prezentaci vlastních nápadů, názorů, postřehů…
Vlastně může být vším, čím byste chtěli…

Doprovodný program
14.00 – ŠKOLA PÍSNIČKOU – koncert finalistky Česko hledá SuperStar Kristýny Peterkové a hudebního skladatele Karla Maříka
10.30 a 13.45 – HRŮZA – loutkové cyklodrama pro děti i dospělé v podání herce z Naivního divadla Liberec Marka Sýkory
Průběžně – keramická dílna Muddum Arts Center, ekologické hry a soutěže

Umělci městu
Smetanovo nábřeží bez aut budou celou neděli oživovat happeningy, živá hudba, představení a instalace českých a zahraničních umělců

Performance:
Jednotka, David Černý, Stage Code, Jana Kochánková, Ridina Ahmedová, Howard Lotker, Monika Černošková, Andrea Miltnerová, Martin Pleška a další…

Akce:
11.30 – Goat Island & Randy Neufeld (USA) s českými spolutvůrci
happening k tématu vědomého a bezpečného řízení motorových vozidel
Průběžně:
– KLIMATICKY PODMÍNĚNO / Luna Nera (UK) – instalace a performance
– KOLO PRO TEBE / PlanB (UK/DE) – performance
– TORZO/KORZO – živý kreslířský happening na téma proměny Smetanova nábřeží

Hudba:
10.00 Těrigat – koncert post-trampingové skupiny
11.00 Hlahol – vystoupení zpěváckého spolku
12.00 Těrigat – koncert post-trampingové skupiny
13.00 Doubravánek – vystoupení sboru
14.00 Jana Vébrová – koncert

Festival Životního prostředí
Stánková prezentace ekologických organizací bude obohacena hrami a workshopy pro děti i dospělé. Připravena je i tombola s ekologickými výrobky a knihami s ekologickou tématikou. Občerstvení bude zajištěno prodejnami racionální výživy.
Pořádá Zelený kruh, o.s., asociace ekologických nevládních organizací

Stánky spolupracujících organizací
Pražské matky, Centrum pro zdravotně postižené, projekt Auto*Mat, World Carfree Network, divadlo Alfred ve dvoře.


Pondělí 18. září

Dokumentární pondělí v kině Světozor
kino Světozor / 20.30

Patří kolo do města? Zkušenosti cyklistů z New Yorku a dalších měst. Série dokumentů o cyklistickém hnutí a rušení veřejné dopravy v USA. Následuje debata s tvůrci projektu Auto*Mat.
Více na www.kinosvetozor.cz


Úterý 19. září

Před přechodem na přechodu nikdo nesmí stát
roh Anglické a Londýnské ul. / 11h

„Závod“ s dětskými kočárky a vozíčkáři v pražských ulicích chce zábavnou formou poukázat na to, jak bezohledné chování řidičů, parkujících na chodnících, přechodech nebo v jejich těsné blízkosti, ztěžuje kočárkářům i vozíčkářům pohyb.
Srdečně zveme rodiče a vozíčkáře k účasti!
Pořádá Pražské matky, o.s.

Vlastivědná vycházka po pamětihodných místech Haškovy aféry s křečkem
u sochy Jaroslava Haška na Prokopově náměstí, Žižkov / 18h

Provází Prof. Robin Hedgehog Siskin, PhD, Animals’ University of Orinoco.
Svou účast přislíbily vzácné živočišné druhy Velryba sýrobřichá, páreček Vlkodlaků žíhaných, záludný pták Žaludník lékařský (kukaččí mládě Zlatého slavíka). Vystoupí pan Křeček, manželé Fretkovi, sestry Krysy a registrovaní partneři Ježek a Čížek.

Sraz na Žižkově v úterý 19. září v 18 h u sochy Jaroslava Haška na Prokopově náměstí (bus 133, 207, zastávka Tachovské náměstí). Alegorický průvod vyráží směr Orebitská ulice 5 a po krátké anabázi vyústí do tunelu pro pěší pod Vítkovem; vycházka na 40 minut. S sebou svačinu v šustivém pytlíku a masky zvířat domácích i divých.

Pořádá: Pražská dezinformační služba ve spolupráci s časopisem Svět zvířat (vydává Společnost za pestřejší přírodopis), bezdomoveckým divadlem Ježek a čížek a společností SCART (SCience Animals RoboTs) a projektem Auto*Mat za laskavé podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, MČ Praha 3 a Chance, a.s.


Středa 20. září

Vize měst pro lidi
divadlo Alfred ve dvoře / 18h

Vadí vám stav dopravy v Praze? Rozčilují Vás dopravní zácpy a fakt, že není kde zaparkovat? Obtěžuje Vás hluk a množství parkujících aut? A jak byste si představovali cílový, ideální stav? Jak by mělo vypadat město, v němž byste chtěli bydlet?
O tom, jak je doprava spojena s urbanismem, jaké jsou její sociální dopady a jak vše vidí architekti a zodpovědní politici, bude debata pojmenovaná „Vize měst pro lidi“. Chceme překročit jednotlivá urbanistická opatření a se zabývat cílovým stavem města, ve kterém si přejeme bydlet.
Na diskusi jsou pozváni zástupci politických stran, architekti, urbanisté i teoretici, prostor pro vlastní, a» už laický nebo odborný názor, však dostanou i ostatní účastníci.


Čtvrtek 21. září

Tam na kole, zpátky na lodi
Roztoky u Prahy / 15.00

tip na cyklovýlet

Když se vydáte na kole z Prahy po pravém břehu Vltavy
do Klecan a pomocí přívozu překonáte řeku do Roztok,
kousek nad přívozem objevíte Loï Tajemství Divadla bratří Formanů. Odměnou za šlapání vám bude jedinečná plavba do Prahy na palubě divadelní lodi s vlídnou obsluhou.

Loï odplouvá v 15h se zastávkou v 18h na Podbabě a s přistáním v 19.30 u Lighthousu v Holešovicích. Po dobu plavby lodní bar v provozu.

Zklidňování dopravy ve městech a obcích ČR; předání cen
Ministerstvo dopravy Praha / 13h

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Nadace Partnerství

Smyslem soutěže je zviditelnit dobrá dopravní řešení, která přispěla ke zvýšení bezpečnosti všech účastníků silničního provozu (zvláště těch nejzranitelnějších – chodců a cyklistů) a díky zkvalitnění veřejných prostor vytvořila předpoklady pro intenzivnější sociální kontakty mezi obyvateli našich měst a obcí.
Letos se uskutečnil pátý ročník soutěže. Slavnostní předání cen zástupcům vítězných měst a obcí bude spojeno s procházkou a vyjížïkou na kolech po cyklostezce do River City a zakončeno malým občerstvením.


Pátek 22. září – Den bez aut

Připojte se k výzvě: Nechte auto doma

Andělé v dopravě
v ulicích Prahy po celý den

happening

Dne bez aut se zúčastní i andělé strážní. Na přechodech, křižovatkách a u frekventovaných silnic budou dbát na bezpečí chodců a cyklistů – nejzranitelnějších účastníků automobilového provozu. Hledej svého anděla!

Velká slavnostní cyklojízda
Nám. Jiřího z Poděbrad / 18.00

Cyklojízda, aneb česká Critical Mass, je barvitá spanilá jízda na podporu cyklistiky jako ideální dopravy pro život v moderním městě.
Máte doma kolo, ale bojíte se jezdit? Chcete, aby chodci a cyklisté dostali ve městě více prostoru? Přijïte na cyklojízdu k mezinárodnímu Dni bez aut!
Zakončení: Zahrada restaurace Pražan, Výstavište, 20hod
Program: hudba, promítání, křest knihy Andyho Singera KarikAUTury
Další informace najdete na stránkách www.cyklojizdy.cz

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře