Veřejnou dopravou

Veřejnou dopravou

Cestujete veřejnou dopravou? Pak jste zvolili pro mnohé nejrychlejší a nejpohodlnější druh dopravy, který v Praze používá nejvíc lidí. Můžete číst, poslouchat hudbu, surfovat na internetu, prohlížet město z okna nebo si bez starosti zajít na skleničku. Veřejná doprava šetří ve městě spoustu prostoru. Platí, že kdyby všichni cestující vyjeli auty, do ulic by se nevešli. Svým rozhodnutím využívat veřejnou dopravu hlasujete pro zkracování intervalů, lepší spojení, díky tramvajím pro více lidí a obchodů v ulicích, vše namísto silnic a tunelů.

V Auto*Matu se tématu veřejné dopravy dlouhodobě věnujeme. Navrhujeme způsoby, jak jí vylepšit. Je žádoucí zlepšit informovanost cestujících. Je nutné zkvalitnit preferenci, aby tramvaje a autobusy stavěly jen na zastávkách, nikoliv poskakovaly s tisíci cestujícími na palubě v kolonách. Preferenci je nutné zajistit i na úkor automobilové dopravy, například v křižovatkách.

Je třeba odstranit bariérovost zejména tramvajových zastávek. Potřebná je i lepší tarifní integrace se Středočeským krajem. Střednědobě je nezbytné připravovat výstavbu metra D, realizovat zhruba patnáct kilometrů tramvajových tratí a zřídit řadu chybějících železničních zastávek. Pouze soustavné zlepšování konkurenceschopnosti veřejné dopravy zajistí, že si Praha udrží její vysoký podíl.

Pár tipů, jak používat veřejnou dopravu

Pokud bydlíte moc daleko od zastávky, pořiďte si skládací koloběžku. Do MHD s ní normálně můžete, aniž byste platili něco navíc. Koloběžka+metro nemá mnohde konkurenci. Kromě tradičních forem MHD, se v Praze postupně rozšiřují vlaky (linky S), které mají velký potenciál. Delší cestu do centra Prahy si lze snadno zkrátit vlakem, kam si lze vzít kolo. Pokud jezdíte uvnitř hranic Prahy a máte lístek či předplatné, za kolo nic navíc neplatíte.

Až budete chtít vědět, kdy a kudy vám spoj v Praze pojede, podívejte se na Idos na mapě, kde se vám vyhledaná trasa ukáže na mapě. Při cestování nejen po Česku, ale i po Evropě vám vlaky a autobusy vyhledá Idos a cenu vlakové i autobusové jízdenky spočítá Jízdenka.cz.
Nejbližší spoje z vybrané zastávky PID vám ukáže odjezdová tabule. U jiných dopravců než DPP ukáže i případné aktuální zpoždění.
Nebo si vytiskněte a nalepte na dveře jízdní řád svojí zastávky.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře