Městem 2023: Mimořádně úspěšný ročník AutoMatí filmové přehlídky se zaměřil na cyklodopravu

Holanďani se nerodí na kolech, cyklostezku lze postavit svépomocí a občanský aktivismus má smysl. To je jen pár poznatků, které jsme si spolu s diváky odnesli z letošní podzimní přehlídky filmů o dopravě a urbanismu Městem. Vzhledem k 20. výročí fungování spolku AutoMat jsme se tentokrát zaměřili čistě na cyklo.

Tři večery, tři různé pražské kinosály, tři dokumenty o cyklistice (nejen) ve městech. Přehlídku městem pořádá AutoMat od roku 2019 a od té doby přinesl několik českých i světových premiér dokumentárních snímků. Ani letošní ročník nezůstal ochuzen o zajímavé debaty. S filmovými tvůrci, politiky i cyklonadšenci. Co všechno se v rámci Městem odehrálo?

Když se olympijský vítěz vyznává

Festival jsme otevřeli 25. září v Městské knihovně na pražském Mariánském náměstí, kde jsme v Malém sále promítali dokument držitele ceny BAFTA a nadšeného cyklisty M. B. Clifforda. Snímek Bicycle vypráví o cyklistice v zemi, která dala vzniknout modernímu jízdnímu kolu. Účinkují v něm cyklistické osobnosti i „běžní” lidé, kteří nám umožňují nahlédnout, jaké místo má kolo v britské národní mentalitě. Bicycle vypráví příběh o znovuzrození vášně, jejíž počátky sahají až do viktoriánských časů. Jako předfilm zhlédli diváci krátkometrážní dokument Terezy Plavecké s názvem Přechod.

Zájem, který vzbudila druhá festivalová projekce, nás opravdu překvapil

Hrbolatá cesta k udržitelnosti

O dva týdny později, 10. října, zaplnili festivaloví diváci velký kinosál Kina Atlas doslova do posledního centimetru. Přilákal je program sestávající z promítání nizozemského filmu Together We Cycle (Společně na kolech) a následné debaty s jeho tvůrci, náměstkem primátora pro dopravu Zdeňkem Hřibem a nizozemským velvyslancem. Dokument zkoumá, jak to, že v Nizozemí nabrala doprava úplně opačný směr, než ve zbytku Evropy. Ještě v 70. letech minulého století ale i tady dominovala ta automobilová. O cestě k dnešní cyklistické velmoci vyprávějí hlavní aktéři filmu. Co si z holandských zkušeností můžeme vzít my, bylo předmětem následující diskuze s diváky.

Debata s náměstkem pro dopravu Zdeňkem Hřibem, nizozemským velvyslancem a tvůrci snímku

Jedna zeď padne, druhá zůstane

O bariérách, které komplikují spojení po městě i mezi lidmi, pojednává dvojice poetických snímků s názvem Cycling the Frame a The Invisible Frame. Režisérka Cynthia Beatt posadila v roce 1988 budoucí britskou hvězdu Tildu Swinton na kolo a nechala ji jet podél Berlínské zdi. O jednadvacet let později si obě dámy celou akci zopakovaly a sledovaly, co zbylo ze zdi, která rozdělovala nejen město, ale celý národ. Diváci a divačky dostali 24. října v Malém sále kina Světozor příležitost absolvovat tuto cestu časem s nimi. Po projekci následovala debata s autorkami a autorem sborníku Je to jízda Ondřejem Buddeusem a Lucií Trfajovou a Markétou Holanovou. Ta letošní ročník festivalu Městem uzavřela a my jsme moc rádi, že se vám líbil.

Líbí se vám co v AutoMatu děláme? Podpořte nás, udržitelnou mobilitu a městskou cyklistiku v Česku jakoukoliv částkou a nakrmte AutoMat. Díky!

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře