Zářijová výzva Do práce na kole šetřila emise a vybrala Cykloměsto roku 2023

19. 10. 2023, Do práce na kole

Sedmý ročník Zářijové výzvy Do práce na kole, pěšky nebo poklusem spolku AutoMat připomněl důležitost udržitelné dopravy pro naše města. V rámci Evropského týdne mobility motivoval na 1  047 lidí k tomu, aby bicykl či pohodlné boty neodložili s koncem léta a svými zapsanými trasami přispěli k rozvoji infrastruktury. Organizátoři vyhlásili také Cykloměsto a Cykloskokana roku 2023.

Dva týdny do práce, ale i jinam po městě, na kole, koloběžce, na bruslích, pěšky nebo poklusem – prostě na vlastní pohon. K tomuto „závazku” se přihlásili účastníci a účastnice Zářijové výzvy Do práce na kole z celé republiky. Své trasy si zapisovali do systému Do práce na kole. Účastnili se tak hlavní výzvové kategorie – pravidelnosti jednotlivců – a také svými daty o trasách pomohli městům získat podklady pro plánování bezpečné a funkční infrastruktury. Účastníci a účastnice výzvy si do systému letos zapsali  celkem 114 000 zelených kilometrů, což představuje ušetřených 15 tun CO2. Největší zastoupení ve výzvě motivující k udržitelné dopravě hlásí Praha, Plzeň, Brno, Zlín nebo Ostrava.

„Zářijová výzva nevyřeší komplikovanou dopravu ve městech, ale připomíná, že kolo, chůze a běh jsou nejpraktičtější a nejekologičtější dopravní prostředky na kratší městské vzdálenosti. Např. pětina cest autem po Praze je kratší než 2 km. Kdyby se nám podařilo nechat auto doma alespoň v těchto případech, pomohli bychom výrazně nejen svému zdraví, ale i ovzduší a atmosféře měst,” říká Anna Kociánová ze spolku AutoMat.

Podpora udržitelné mobility ve městech

Zářijová výzva Do práce na kole se koná v rámci Evropského týdne mobility, který již od roku 2002 vyhlašuje Evropská komise. Jeho cílem je městům a obcím připomínat význam udržitelné mobility. A totéž dělá i Zářijová výzva. A jízdní kolo vyhlásila „nástrojem boje s klimatickou změnou” ve své loňské rezoluci i OSN.

Hradec Králové a Ostrava: Města, kde se daří lidem na kolech

Už v květnu odpovídaly tisíce účastníků a účastnic výzvy Do práce na kole na to, jak se jim jezdí po jejich městě na kole, jak bezpečně se cítí a jak vnímají pokrok v rozvoji infrastruktury a podmínek pro cyklisty ve městě. K výsledkům ankety se přidalo hodnocení metodiky CykloRank Česko. Cykloměsto a Cykloskokana Do práce na kole vyhlašuje AutoMat na podzim v rámci zářijového Evropského týdne mobility.

„Letos jsme hodnocení Cykloměsta rozšířili o unikátní, úplně novou metriku, která dokáže porovnat vybavenost měst z pohledu cykloinfrasktury. Jde o původní metodiku CycloRank, která pracuje na bázi OpenStreetMap a porovnává velká evropská města,” vysvětluje Dominika Lenthárová, koordinátorka výzvy Do práce na kole ze spolku AutoMat.

„Upravili jsme ji na míru podmínkám v Česku, bude dostupná pro všechna města nad 10 000 obyvatel a také menší města, která se účastní Květnové výzvy. Právě CykloRank Česko má v hodnocení Cykloměsta Do práce na kole velkou váhu a napjatě jsme čekali, jak zamíchá s výsledky,” vysvětluje Lenthárová.

Otrokovice si udržely své prvenství, díky pravidlům však ještě letos zůstávají v Síni slávy a titul putuje celkově druhému Hradci Králové. Historicky druhým vítězem titulu Cykloskokan Do práce na kole se stala Ostrava. AutoMat a respondenti ankety tu hodnotili míru pokroku v oblasti podpory cyklodopravy za poslední rok až dva.

Strhnout vedení i kolegy

Spolek AutoMat již teď aktivně pracuje na přípravě Lednové i Květnové výzvy Do práce na kole, chystá nový vizuál a oblíbená trička. A chystat se mohou i zaměstnavatelé.

„Teď je ten nejlepší čas domluvit se s vedením firmy, aby v rozpočtu na příští rok počítalo se startovným do Květnové výzvy pro své zaměstnance. Právě tak to dělají zaměstnavatelé 73 % těch účastníků a účastnic, kteří se Květnové výzvy účastní pravidelně.” dodává Lenthárová. Poukazy na startovné je možné zakoupit už teď v benefičním e-shopu spolku AutoMat. Firmy a instituce si tak  mohou odškrtnout třeba smysluplný vánoční dárek pro své zaměstnance.

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře