Na oslavu Světového dne jízdního kola projely Prahou stovky lidí na kolech

Projet se bezpečně centem Prahy, vyzkoušet si trasy, na které si třeba sváteční cyklistka nebo cyklistka netroufne a zažít neopakovatelný zážitek pospolitosti a podpory udržitelné dopravě. To všechno umožnila účastníkům a účastnicím Světová cyklojízda 2023 v režii spolku AutoMat, potřetí za početné účasti ambasád, po čtvrté ve spolupráci s OSN Česká republika. Cyklojízda letos více než dřív upozorňovala na důležitost kvalitní infrastruktury, která umožní využívat kolo jako běžný dopravní prostředek i dětem i seniorům. Akce se konala na Světový den jízdního kola, tedy 3. června. 

Celou Světovou cyklojízdu zahájili a projeli nizozemský velvyslanec Daan Husinga a také irská velvyslankyně Cliona Manahan. Velké zastoupení měly také ambasády Norska, Švédska, Dánska, Německa, Slovinska, Lotyška, Litvy, Rakouska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Řecka a Maroka. S OSN ČR přijely i UNICEF a Světová zdravotnická organizace.

Peloton asi 650 účastníků nejrůznějšího věku projel centrem hlavního města podél Vltavy z Výstaviště Holešovice do A-Parku Braník a vyzkoušel si, jaké to je, když silnice nepatří jen autům. Po absolvování asi 11 kilometrů dlouhé trasu od severu na jih čekal všechny přítomné zábavný i edukativní program pro celou rodinu. V průběhu Cyklojízdy i v závěru se k Cyklojízdě přidalo několik ramen Pražského cyklozvonění, které už tradičně organizuje spolek NaKole.cz.

Zástupci ambasád před startem Světové cyklojízdy, foto: Jan Hromádko

Fotky z události, na kterou perfektně vyšlo cyklistické počasí, si můžete prohlédnout v naší galerii. Pokochejte se pohledem, který se v Praze vyskytuje jen jednou za rok. Na peloton štěstí, které jízda na kole v bezpečném prostředí přináší.

Děkujeme za úžasnou práci dobrovolným špuntařům a špuntařkám, zdravotníkům z FastMEDIC a za výbornou spolupráci s Policií ČR, Dopravním podnikem hlavního města Prahy, s městskou policí Praha 4, Magistrátem hl. m. Praha, A-Parkem Ledárny Braník a také městskými částmi. Díky ještě za skvělé veganské buřty Supervego a za servis kol svépomocné cyklodílně Bike Kitchen Praha.

Video ze Světové cyklojízdy 2023

Ambasády podporů cyklodopravu

Při příležitosti Světového dne jízdního kola vydala prohlášení na podporu cyklodopravy také Pražská diplomatická cyklistická koalice. Najdete pod ním podpisy 41 velvyslanců a velvyslankyň působících v Česku. Text prohlášení mimo jiné upozorňuje na to, že již 15 členských států EU podepsalo Evropskou deklaraci o cyklodopravě z roku 2022, která vyzývá k celoevropskému přístupu k cyklodopravě a zasazuje se o její rozšíření na celém kontinentu. Česká republika mezi nimi zatím chybí. Více v samostatném článku, který obsahuje text prohlášení v češtině i angličtině a také seznam podepsaných.

Foto: Jan Hromádko

Jestli se vám líbí, co v Automatu děláme, můžete podpořit naši nezávislou a systematickou snahu o města přátelštější k lidem. Nakrmte AutoMat. Díky!

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře