Titul Cykloskokan Do práce na kole 2022 získalo Uherské Hradiště. Otrokovice vstupují do Síně slávy

26. 09. 2022, Do práce na kole

Uherské Hradiště získalo titul Cykloskokan Do práce na kole 2022. Ten spolek AutoMat vyhlašoval letos vůbec poprvé. Jde o ocenění udělované na základě hodnocení účastníků a účastnic Květnové výzvy Do práce na kole. Ti posuzovali např. aktuální rozvoj cykloinfrastruktury ve městě a její provázanost a komplexní přístup vedení města k bezpečnosti cyklistů a pěších. Cenu převzali zástupci města v rámci Evropského týdne mobility v třetím zářijovém týdnu. Při stejné příležitosti pak Spolek AutoMat přivítal město Otrokovice v Síni slávy.

Reakce města na měnící se potřeby obyvatel a jejich požadavků na veřejný prostor, souvisejících především s udržitelnou mobilitou a klimatickou změnou, důraz na bezpečnou infrastrukturu pro všechny účastníky provozu a strategické plánování při budování nové. To jsou jen některé z faktorů, které ovlivňovaly rozhodování o historicky prvním držiteli titulu Cykloskokan roku.

„My se na budování příjemného města pro všechny soustředíme dlouhodobě. O to víc nás těší, že si toho naši obyvatelé a obyvatelky všímají. V loňském roce jsme realizovali např. volnočasový spot podél cyklotras, plánujeme také rozsáhlou rekonstrukci Masarykova náměstí, která počítá i s vodními prvky a novým sjednoceným městským mobiliářem včetně cyklostojanů,” říká starosta slovácké metropole Stanislav Blaha.

Cenu Cykloskokan roku 2022 převzalo vedení radnice

Bezpečnost i pohodlí pro všechny

Cyklistika je v Uherském Hradišti běžným a hojně využívaným způsobem dopravy, výzvy Do práce na kole se místní obyvatelé a obyvatelky účastní pravidelně a na možnost rekreační cyklistiky láká město i turisty včetně zahraničních. Bezpečnost cyklistů, chodců, ale také bezbariérovost veřejných prostor a možnost pohodlně kombinovat jednotlivé způsoby dopravy jsou jedny z nejdůležitějších priorit vedení radnice. Se Správou železnic, která ve městě chystá rozšíření železničního koridoru, jednají zastupitelé také o zajištění mimoúrovňového křížení železniční, cyklistické a automobilové dopravy pro větší bezpečnost a pohodlí všech účastníků nejen městského, ale i meziměstského provozu.

Cykloobousměrky v Uherském Hradišti usnadňují cyklistům průjezd městem

Zaměřeno nejen na cyklisty

„Velmi oblíbeným dopravním prostředkem se u nás stala sdílená kola, které mohou obyvatelé a obyvatelky využívat prvních 15 minut na účet města. To nám určitě pomáhá snižovat počet aut v ulicích. Když se podíváme na záměry pro následující roky, vidíme, že investice do cyklostezek a cyklotrasy mezi budoucími investicemi jednoznačně dominují. Máme ale také připravený zcela nový a efektivnější systém fungování městské hromadné dopravy, abychom lidem pohyb po městě co nejvíce zjednodušili,” říká místostarosta města Jaroslav Zatloukal.

Pro větší komfort cyklistů nainstalovalo město v uplynulých letech na hlavních cyklotepnách také tzv. Stojany pro cyklistovu duši, neboli servisní stojany. „To se také setkalo s velmi pozitivním ohlasem,” dodává Blaha. Společně s titulem Cykloskokan roku 2022 získává Uherské Hradiště od spolku AutoMat účast na odborné exkurzi do Mnichova na jaře 2023.

Otrokovice vstupují do Síně slávy

V Otrokovicích jde radnice příkladem

Vítězem ankety o Cykloměsto Do práce na kole se letos opět staly Otrokovice. Protože pravidla ale třetí vítězství jednoho města v řadě neumožňují, přivítal Spolek AutoMat šesté největší město Zlínského kraje v Síni slávy. Spolek AutoMat titulem Cykloměsto oceňuje města, která se starají o cyklistickou a chodeckou infrastrukturu. Využívá přitom data z kampaně Do práce na kole. V Otrokovicích se květnové výzvy Do práce na kole rok co rok účastní stále větší počet obyvatel. Mezi pravidelnými účastníky nechybí ani starostka Otrokovic Hana Večerková, která nevynechala žádný z ročníků.

„Účast ve výzvě lidi nastartuje k tomu, aby po jejím skončení jezdili i mimo soutěž. A to je z mého pohledu ten nejdůležitější efekt. Proto výzvu podporuji a jezdím samozřejmě taky,“ říká s úsměvem starostka. Doprovodné akce na poli dopravy jsou součástí řady opatření a aktivit, které město dlouhodobě realizuje. „Máme spoustu dalších plánů na zlepšení infrastruktury tak, aby umožňovala bezpečnou jízdu cyklistům i pohyb chodcům. Jde zejména o další rozšíření sítě cyklostezek, opravy chodníků a tras pro pěší i místa pro odpočinek na cestách. V některých lokalitách nám situaci komplikují majetkoprávní vztahy, ale to nás v žádném případě neodradí od hledání dalších řešení,“ říká Hana Večerková.

Jedna z cen, kterou Otrokovice v minulosti v rámci výzvy Do práce na kole obdržely

Pravidelností pro lepší budoucnost

Květnová výzva Do práce na kole bude pro Otrokovice příští rok jubilejní. Ve městě se bude slavit desáté výročí účasti. „Pro nás výzva rozhodně není o výkonnosti, ceníme si především pravidelnosti. Neméně podstatné je také budování týmového ducha, kdy se hlásí celé kolektivy, které táhnou za jeden provaz a vzájemně se podporují. To vše pak přispívá k budování zdravého města, kde lidé rádi sportují a využívají alternativní způsoby dopravy,“ vysvětluje Renáta Krystyníková, otrokovická cyklokoordinátorka a vedoucí odboru dopravně-správního Městského úřadu Otrokovice. K udržitelné dopravě se jako cyklokoordinátorka staví především z hlediska odpovědnosti vůči budoucnosti. „Důležité je zapojovat i děti. Kola a koloběžky vidíme stát u škol i školek. Pro budoucnost našich měst bude zásadní právě to, jaké návyky svým dětem vštípíme,“ zdůrazňuje Renáta Krystyníková.

Otrokovická cykloinfrastruktura doslova láká k projížďce

Ani v Síni slávy nepoleví

Město Otrokovice také jako první v rámci České republiky přijalo strategii „Vize 0“ a každý rok ji také vyhodnocuje. „Zaměřujeme se na zranitelné účastníky provozu, monitorujeme situaci a snažíme se odstraňovat místa nehod. Snažíme se dosáhnout toho, že do roku 2035 nechceme mít na našem území žádná, ani lehká zranění. A počet nehod nám skutečně klesá,” říká cyklokoordinátorka. Důležitou součástí strategie jsou také tzv. měkká opatření. Mezi ně patří např. Dětská policie, kdy děti společně s policisty kontrolují provoz. Edukované děti pak aktivně pomáhají měnit i návyky dospělých.

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře