Spouštíme registrace k výzvě Do práce na kole 2021

Bezmotorová přeprava do městě je v časech pandemie tou nejbezpečnější a zároveň nejudržitelnější dopravou. Ti z vás, kteří se účastní našich výzev Do práce na kole (třeba nedávno té Lednové), vědí, že je také spolehlivou cestou k dobré náladě i lepší kondici. Nejen proto jsme se letos rozhodli odstartovat registrace k tradiční květnové akci už dříve, abychom vás stihli co nejlépe navnadit na její přijetí.

Řada z nás dřepí už bezmála rok na home office a zůstávat v takovém režimu fit není zrovna snadný úkol. A přitom neexistuje nic zdravějšího než přirozený pobyt na čerstvém vzduchu. Na kole nebo po svých můžete do práce, ale i na procházku, na nákup nebo na poštu. Výzva, kterou letos vyhlašuje spolek AutoMat už po jedenácté, vám to bude minimálně celý květen připomínat.

Registrujte se už v únoru a získáte nejvýhodnější startovné (postupně jeho cena poroste) a také motivaci k pohybu po vašem městě v sedle nebo po vlastních nohou. Pomůžete tak sobě, čistšímu vzduchu a také vašemu městu ve zlepšování infrastruktury pro cyklisty i chodce.

Novinky 2021

Asi tou největší novinkou je vývoj vlastní aplikace pro snadnější a příjemnější nahrávání cest. Tu pro nás připravují srdcaři z Ackee. A jako každý rok přicházíme s novým vizuálem, potažmo účastnickým tričkem. Autorkou toho letošního je oceňovaná výtvarnice Toy_Box. „Můj návrh představuje dívku, možná mladou ženu, která právě opustila město a jede do přírody. Možná je večer, možná ráno a ona za sebou nechává všechny cihlové zdi, muffinky, lattéčka s kamarádkami a papíry velkoměsta. Vychází měsíc a kolem je krajina – krásná a tajuplná,“ popisuje Toy_Box. „Chtěli jsme, aby hlavní postavou letošního vizuálu byla žena. Jako symbol křehkosti cyklistů a cyklistek v provozu, ale taky jako silná osobnost, která jde trochu proti proudu,“ dodává hlavní koordinátor Do práce na kole Honza Haruda.

Jak pandemie mění dopravu

Pojďte se s námi podílet na proměně našich měst. Výzvu Do práce na kole každý rok přijmou tisíce lidí a pomáhají tak popularizovat téma udržitelné dopravy a její ekologické, ekonomické i zdravotní výhody. V časech koronaviru výrazně stoupl počet cyklistů ve městech v celé České republice. „Pandemie ovlivnila dopravu v celé Evropě a řada evropských měst přijala taková opatření, aby v nich cyklisté zůstali na trvalo,“ říká Zuzana Poláková z Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat.

Anonymizovaná data o trasách, které v rámci výzvy Do práce na kole najezdíte nebo nachodíte, mohou pomoci i vašemu městu. „Celý rok se na nás obracejí zástupci měst, která chtějí pracovat na cyklistické infrastruktuře a podporovat udržitelnou dopravu. V poslední době to bylo třeba Ústí nad Labem nebo Louny. A dostavují se i konkrétní výsledky a realizace,“ doplňuje Jan Haruda, vedoucí koordinátor Do práce na kole.

Podpoříte tělo i ducha

Že pravidelný pohyb snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, je známá věc. A to bychom ani v pandemii neměli podceňovat. Kromě svého zdraví a imunity můžete s pomocí výzvy zlepšovat i vztahy s kolegy, když vytvoříte tým a zaregistrujete se společně. Účast ve výzvě a sdílení cyklistických zážitků představují bezpečnou formu teambuildingu v době, kdy se žádné teambuildingy dělat nedají. Nikdo z nás v tuto chvíli neví, jak dlouho budeme ještě žít pod taktovkou protiepidemiologických opatření, v rámci výzvy si ale můžete užít atmosféru týmu, který míří za společným cílem i tak. Soutěž hodnotí pravidelnost bezmotorového pohybu a čeká na vás řada velmi příjemných cen (ty postupně doplňujeme a vlastní ceny mají i jednotlivá města). Výkonnostní kategorie sice oceňujeme jen symbolicky, ale žebříčky překonaných kilometrů můžete studovat třeba několikrát denně. Zapojte své kolegy či zaměstnance a soutěžte s námi také o titul Cyklozaměstnavatel roku. Podrobnosti o tom, jak do výzvy zapojit i vaši firmu najdete zde, další motivační materiály zase zde.

Bezpečí pro všechny

Vizuál Do práce na kole 2021 odkazuje k tématu žen na kole a nejde jen o symbol. Výzvy se pravidelně zúčastňuje více než 50 % žen a spolek AutoMat se dlouhodobě věnuje i tématu bezpečnosti a strachu na kole v provozu, které ženy podle průzkumů pálí víc než muže. Spolek se zasazuje za bezpečnější infrastrukturu, ve které by se ani ženy nemusely bát ve městě využívat k transportu kolo. „Holanďané říkají, že ideálem funkčního města je, když se v jeho infrastruktuře cítí bezpečně na kole osmileté dítě i osmdesátiletý důchodce,“ vysvětluje Zuzka Poláková z AutoMatu.

Pokud jde o bezpečnost, věnujeme se jí i v oblasti vzdělávání cyklistů, na webu Do práce na kole najdete například návodný seriál Jak na kolo. A pro ty, kteří letos naši výzvu přijímají poprvé, chystáme i další materiály. Tak se těšte a uvidíme se (nejen v květnu) v sedle, při chůzi, běhu nebo na koloběžce!

Nezapomeňte, že i při plnění výzvy můžete udržitelné způsoby transportu libovolně kombinovat. Někdy stačí jen vystoupit z tramvaje nebo autobusu o pár zastávek dřív nebo od vlaku dojet na sdíleném kole.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře