Výzva Do školy na kole proměňuje okolí škol a přístup k udržitelné dopravě

Od 1. března 2019 běží  registrace do druhého ročníku výzvy Do školy na kole, která je otevřena studentům od 13 let. Zapojit se tedy mohou základní, střední i vysoké školy. Účastníkem výzvy se může stát kdokoliv, kdo má chuť ukázat, že se dokáže po dobu května dopravovat do školy udržitelně. Není potřeba pouze jezdit na kole. Přihlášení mohou i chodit nebo běhat. Chůzi, běh či jízdu na kole lze během měsíce kombinovat.

Do školy na kole je týmová výzva pro všechny, kdo sestaví tým o minimálně dvou a maximálně pěti členech, a pravidelně spolu se spolužáky nebo pedagogy dojíždí, chodí nebo běhá během května do školy na kole. V rámci soutěže se účastníci mohou zapojit hned do několika soutěžních kategorií zaměřených na pravidelnost, délku jízdy či kreativitu. Školy soutěží také o titul o Cykloškola roku. Odměňováni jsou studenti nejen po skončení soutěže, ale už během přihlašování losujeme šťastlivce, kteří získávají originální ceny.

Se školami v Auto*Matu spolupracujeme dlouhodobě. Pořádáme terénní programy pěšky i na kolech, vyhlašujeme výzvu Zelené kilometry, pořádáme Velkou studentskou cyklojízdu a školíme pedagogy. Přinášíme příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí.

Několik let také řešíme podněty od velkého množství škol, které se nám ozývají s problémem přebujelé automobilové dopravy, díky kterému vznikají nebezpečné dopravní situace v okolí škol.  V médiích byl tento problém nazván jako ,,mamataxi“. Většina rodičů vozí své děti do školy autem. Ke školám se blíží desítky aut a stovky studentů – ti všichni jsou auty ohroženi. Rodiče i děti jsou ve stresu a kličkují mezi sebou, auty a parkovacími místy.  Nerespektují pravidla silničního provozu, rodiče zastavují, kde se dá, protože spěchají. Studenti kopírují dospělé a pokud uvidí, že dospělí nerespektují pravidla, nebudou je respektovat taktéž.

Zákazy a nařizování obvykle nefungují. Věříme, že motivační kampaně jsou jedním z nejefektivnějších nástrojů, protože vytváří pozitivní návyk, který vychází přímo od pedagogů a studentů. Z rozhovorů studentů vyplývá, že díky kampani Do školy na kole začali někteří ze zúčastněných jezdit do školy na kole pravidelně během celého roku. Často studenty motivují pedagogové nebo rodiče.

Studenti a studentky se mohou registrovat od 1. března do 30. dubna za částku 190 Kč. Ve startovním balíčku dostane každý účastník tričko z biobavlny nebo nákrčník, a tím pádem i šanci zúčastnit se spousty doprovodných akcí a využít akce a slevy od našich milých partnerů.

V případě, že má škola zájem o zapojení do Do školy na kole, kontaktuje prosím koordinátorku Petru Melingerovou na petra.melingerova@auto-mat.cz. Přihlásit školu může student, pedagog i rodič.

Více na informací na www.dopracenakole.cz/doskolynakole

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře