Výzva Do práce na kole poprvé také v lednu

10. 01. 2019, Do práce na kole

Tradiční květnová týmová výzva Do práce na kole představuje poprvé i týdenní lednovou verzi. Řekli si o ni sami účastníci.

Jezdit celý květen do práce na kole, běhat nebo chodit pěšky může být pro někoho velká výzva. Po osmi letech však tradiční jarní akce nestačí. Že může být kolo běžným dopravním prostředkem i víc než jen pár měsíců v roce, chtějí dokázat organizátoři ze spolku Auto*Mat i soutěžící z celé republiky.

S nápadem přišel Jirka Štrupl z královéhradeckého Bajkazylu, mj. majitel orginálního cyklopluhu. S tím v zimě ve svém volném čase brázdí hradecké cyklostezky a odklízí sníh,” popisuje Honza Haruda, vedoucí projektu Do práce na kole z Auto*Matu.

O tento šílený nápad jsme se podělili s účastníky našich dalších akcí. Na dotazník, jestli by se chtěli zapojit do týdenní lednové výzvy, nám odpovědělo 2 700 lidí a 58 % bylo pro. Tak jsme si řekli, že to zkusíme,” pokračuje Honza.

Lednová výzva Do práce na kole (ale také pěšky či poklusem) se koná od 21. do 27. ledna, je zdarma a jednotlivci se mohou registrovat na webu www.dopracenakole.cz. Tady pak mohou porovnávat svou pravidelnost i výkonnost s dalšími účastníky. Anonymizovaná data o zapsaných cestách pak pomáhají zjistit, kudy cyklisté v zimě jezdí a jak by bylo možné tomu přizpůsobit infrastrukturu.

V Lednové výzvě nejde o kilometry, ale o pravidelnost. Během týdne je potřeba alespoň 3 dny vyrazit na vlastní pohon. Způsoby pohybu je možné kombinovat. Cesty si pak účastníci tradičně zapisují ručně na webu, nebo pomocí propojených aplikací Urban Cyclers, Na kole Prahou, Superlife nebo Strava.

Foto: Vojtěch Hrabal

Pro naše příznivce i milovníky kol to bude skutečná výzva. Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Doporučujeme také nezapomenout na řádné osvětlení kola. A pokud podmínky nedovolí kolo, chůze pěšky to jistí,“ dodává Michal Lehečka z Auto*Matu.

Důležitým aspektem akce je zdravotní přínos pohybu po vánočních svátcích a také upozornění na fakt, že většina znečištění v Praze překvapivě nepochází z průmyslu, ale z automobilové dopravy.

 

Výsledky dotazníku a vybrané odpovědi respondentů

58 % ano 22 % ne, 15 % jezdí celoročně, 5 % záleží

ANO

ANOO, skvělý nápad a výzva.

Do práce na kole jezdím v létě-zimě od roku 1985.

Jezdím pravidelně celou zimu, nevidím v tom nic zvláštního…

Určitě se ráda zúčastním, jen asi ale pěšo :-)

Jezdím už 7 let celoročně přes 20 km jedna cesta v Praze.

Foto: Jiřina Lavičková

NE

Vy jste se už nadobro zbláznili?

Ne, protože nemáme v práci uzpůsobené zázemí pro zimní dojíždění (sprchy, šatny, parking).

Mám to 27km tam + na Vysočině je led a sníh = unreal.

Bohužel se v zimě soli a díky tomu nebudu jezdit na kole.

S ohledem na brněnskou dopravu, která je v zimě snad ještě horší jak v létě, a absenci vyhrazených pruhů pro cyklisty v centru, je to o strach.

ZÁLEŽÍ

Ano. pokud nenapadne sníh, protože cyklostezku nikdo nevyhrnuje, pak nejsou vidět okraje stezky v jednolitém bílém prostoru.

Kdybych měl v okolí v zimě udržovanou cyklostezku tak ano, ale ježdění po rozsolené či zmrzlé silnici v ranní špičce je o život, takže ne.

Po městě zcela jistě ano, nicméně 28km z ČB na Temelín asi není reálné…Obzvlášť ráno, když je mlha, námraza a sněží. :)

Vše se odvíjí od klimatických podmínek a hlavně viditelnosti. Jsem zároveň i řidič a cyklisty jedoucí na zasněžených a namrzlých vozovkávkách bych nejraději …

Ano, zvládli. Ale náš zaměstnavatel má v zimním období zákaz vjezdu jednostopym vozidlum:-/

Ano, pokud bych si pořídil vhodné oblečení.

Možná – pro mne je učující počasí a dostupnost bikeshringu (kolemplzne.cz) který většinou pro pohyb ve městě využívám. V posledních listopadových týdnech jsem tento způsob 2x využil.

Záleželo by na motivaci, bez jistoty výhry něčeho se na to vykašlu.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře