Soud k Praze 8: Cykloobousměrky se mají vrátit. Modré zóny jsou v ohrožení

Podruhé jsme letos uspěli v soudním sporu. Na základě naší žaloby Městský soud zneplatnil opatření obecné povahy, které při zavádění modrých zón současně rušilo tzv. karlínské cykloobousměrky. Městská část Praha 8 nyní musí do 5. prosince vydat opatření nové, jinak hrozí, že nebude možné vymáhat pokuty za neoprávněné parkování ve zdejších modrých zónách.

Úřad MČ Praha 8 v roce 2016 zrušil cykloobousměrky za Lyčkovým náměstím a v ulici Pobřežní tak sporným způsobem, že musel o rok později vydat další opravné opatření obecné povahy. Proto jsme loni spolu se dvěma karlínskými občany na obě opatření podali žalobu. Na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu dal Auto*Matu na druhý pokus za pravdu i Městský soud v Praze: ten městské části Praha 8 vytkl nesrozumintelnost opravy, nedostatečné podklady od dotčených orgánů a také řádné nezdůvodnění navržených úprav.   

Věc má ovšem háček. Stejné opatření, které rušilo cykloobousměrky současně zavádělo i modré zóny placeného stání a ty jsou nyní v ohrožení. Pokud MČ Praha 8 nebude urychleně jednat, značky pro modré zóny zde sice stále budou stát, ale vymáhání neoprávněného parkování může vzít za své. Nový návrh opatření obecné povahy je třeba vydat během několika dnů, aby se stihl do 5. 12. projednat (lhůta daná rozsudkem soudu).

 


» Po lopatě: V roce 2017 Praha 8 při zavádění modrých zón v Karlíně zrušila část místních cykloobousměrek. A to dost nefér způsobem: veřejnosti dala k připomínkování projekt s obousměrkami, při realizaci je ale odstranila. Podali jsme žalobu a vyhráli. Cykloobousměrky se mají vrátit. «


 

Ihned po obdržení rozsudku z 5. 9. 2018 jsme nabídli konzultaci k novému opatření tehdejšímu starostovi Romanu Petrusovi. Zatím bez odezvy.

Naším cílem nebylo rušit zóny placeného stání, ale ubránit unikátní karlínské cykloobousměrky. Bez nich je zde jízda na kole o poznání nepraktičtější. Nyní doufáme, že se Praha 8 zachová racionálně a cykloobousměrky budou v Karlíně opět fungovat.

I tuto kauzu (stejně jako na Praze 1) jsme dotáhli k úspěšnému konci díky spolupráci s advokátem Štěpánem Holubem z Holubová advokáti. Díky Štěpáne!

 

Více v našem článku z června 2018: „Auto*Mat žaluje Prahu 8: Úřad obešel své občany, potají zrušil cykloobousměrky“.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře