Sesednete ve čtvrtek v centru z kola? Možná ne, podáváme žalobu

Tento čtvrtek se mohou v centru Prahy objevit kontroverzní značky omezující použití jízdních kol mezi 10 a 17 hodinou. Podali jsme žádost o přezkum tohoto opatření na magistrát a zároveň dnes ráno podali soudní žalobu na úřad MČ Prahy 1. Omezení je podle nás nepřiměřené i nezákonné.

K návrhu omezení jízdy na kole jsme podali připomínky, které ale úřad městské části dostatečně nevypořádal. Na polovinu našich připomínek vůbec neodpověděli, nebo je zamítli způsobem, který by u soudu určitě neobstál. Nezabývali se ani tím, že omezení přetne tři celoměstské cyklotrasy.

Úřad Prahy 1 musel vypořádat připomínky nejen naše, ale i celkem 65 připomínek poškozených občanů, Magistrátu hlavního města Prahy, Městské část Praha 7, Dopravního podniku nebo spedičních firem Messenger a DPD, které v centru používají i nákladní kola.

 

Žaloba i soud

Protože opatření je platné už od 26. dubna, podali jsme žádost o přezkum k Silničnímu správnímu úřadu magistrátu jako nadřízenému orgánu úřadu Prahy 1. Ten může platnost rozhodnutí zrušit. Dále jsme dnes společně s občany Prahy 1 podali žalobu k Městskému soudu.

Podle našeho názoru je omezení přehnané. Mělo by platit například i na severní polovině náměstí Republiky, kde běžně jezdí autobusy a tramvaje. V připomínkách se objevilo množství návrhů na zmenšení rozsahu omezení nebo na doplnění více cykloobousměrek, které by umožnily pěší zóny objet. Úřad ale vše zamítl, mnohdy pod pochybnými záminkami.

Praha 1 také nevyhodnotila bezpečnostní dopady svého rozhodnutí. Za deset let došlo v pěších zónách, kterých se omezení týká, pouze ke třem srážkám cyklisty a chodce, oproti 22 chodcům sražených vozidly, která tam mohou vjíždět na výjimku. Navržené objízdné trasy jsou pak pro kola mnohem nebezpečnější než pěší zóny.

Proti zákazu se na sociálních sítích vyjádřil i předseda TOP09 Jiří Pospíšil, který krok svého spolustraníka hodnotí jako „špatné rozhodnutí starosty Lomeckého“. Zřejmě jste zaznamenali, že si ho všimli i v britském Guardianu.

 

Rozhodne zastupitelstvo?

Ve čtvrtek odpoledne, tedy právě v den, kdy má rozhodnutí vejít v platnost, bude Zastupitelstvo hlavního města projednávat i naši petici se zhruba 1300 podpisy obyvatel Prahy. Ti požadují, aby omezení nevzniklo a žádají po magistrátu, aby začal připravovat souvislý a bezpečný cyklistický průjezd centrem. Na zastupitelstvo by měla dorazit i cyklojízda Jezdíme na kole centrem Prahy a máme se krásně iniciativy Fotbalem proti turismu (přidejte se prosím!). Její organizátoři vyzývají účastníky, aby si nasadili masku starosty Prahy 1, Oldřicha Lomeckého, který omezení cyklistů silně obhajuje. Lidé vyjedou v 15h z piazzety od Národního divadla. Oficiální jarní cyklojízda Auto*Matu, která také projede dotčenou oblastí, se uskuteční 12. května.  

Bude-li zákaz jízdy na kole v pěších zónách pozastaven, navrhneme kompromisní řešení založené na naši koncepci z léta 2017. Ta v pěších zónách nastavuje rovnocenné podmínky i úroveň bezpečnosti pro chodce i cyklisty a současně zachovává kvalitní podmínky pro jízdu na kole na celoměstské úrovni.

Připomeňme, že současné omezení jízdních kol se původně mělo vztahovat pouze na elektrická vozítka (koloběžky, mopedy atd. pronajímané zejména turistům), které masově nahradily jiná zakázaná vozítka Segwaye. Podle Ministrestva dopravy zákon jízdní kola a elektromopedy odlišuje a MČ Praha 1 je tak vůbec omezovat nemusí. Rétorika MČ 1 se ale v průběhu pootočila a nyní otevřeně brojí i proti cyklistům.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře