Velká cyklojízda již v neděli 20. září

PRAHA – Několik tisíc účastníků očekává iniciativa Auto*Mat na letošní velké cyklojízdě ulicemi Prahy. Vyjadřují své přání, aby byla Praha příjemnějším místem pro život. Barvitá přehlídka nejrůznějších typů kol, módních i životních stylů, ale především velkolepá oslava svobodného a příjemného pohybu v ulicích města odstartuje v neděli 20. září ve 14:00 z náměstí Míru.

„Dojet na kole z Vinohrad na Smíchov, přejet Barandovský most a vrátit se kolem Vyšehradu zpět na náměstí Míru [1] je překvapivě snadné. Jako důkaz to tuto neděli zvládnou i malé děti. Po zbytek roku je ale prostředí ulic málo přívětivé,“ říká Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat. „Je to logický důsledek toho, když město investuje veškeré prostředky a úsilí do rozvoje komunikací pro automobily.“

„Praha se v otázce dopravy neustále vydává cestou silových megalomanských projektů. Na magistrále prosazuje stavbu tunelu za deset miliard. Takový přístup je symbolem minulého století a archaického urbanismu,“ říká iniciátor Auto*Matu Martin Mareček [3]. Účastníky jízdy čeká při nájezdu na Nuselský most překvapení. Z doprovázejících soundsystémů totiž zazní „píseň pro magistrát a magistrálu“.

„Naším cílem je ukázat město z netradičního pohledu a připomenout, že kvalita života v metropoli může být mnohem vyšší. Cyklojízda projíždí ulicemi, které jsou za běžného dne plné aut, prachu a hluku. Alespoň na pár desítek minut bude možné si uvědomit, jak by město mohlo vypadat bez této zátěže,“ vysvětluje Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat.

Cyklojízda je letos unikátní také tím, že začíná i končí na festivalu Zažít město jinak [2]. Ulice Jugoslávská a část Londýnské se změní v korzo, na náměstí Míru vyroste hudební podium. Účastníci se budou na místě odjezdu scházet již od 12:00. Čeká je performance na rotopedech taneční skupiny Nanohach i vyhlášení ankety o cyklistickou stavbu a paskvil roku. Program pokračuje až do večera třeba i módní přehlídkou na kolech. Pouliční experiment ve veřejném prostoru pořádá iniciativa Auto*Mat spolu s Prahou 2.

Počet účastníků velkých cyklojízd stabilně roste. Loni se zúčastnil například i Zdeněk Schwarz, Helena Illnerová, Vlastimil Ježek či Pavel Klener [4]. „Samotný počet účastníků jízdy pro nás není příliš důležitý. Jde jen o malý vzorek lidí, kteří jezdí po Praze na bicyklu nebo by chtěli jezdit, ale bojí se,“ dodává Křivohlávek. Nedávný průzkum GfK ukázal, že na kole jezdí čtvrt milionu Pražanů. Do centra se ale odváží málokdo.

Organizátoři neočekávají, že by slavnostní jízda nějak vážněji narušila automobilovou dopravu. Vybrali pro její konání nekonfliktní čas a letáček, který dostanou účastníci do ruky, je vyzývá: „Chovejte se přátelsky. Svým chováním nechceme urážet řidiče ani ostatní.“ Přesto by měli řidiči s malým spožděním počítat a raději si zvolit jinou trasu.

Velká cyklojízda vyjede v neděli 20. září ve 14:00 z náměstí Míru, pomalým tempem pojede ulicemi Prahy a kolem 15:30 se vrátí na pouliční festival Zažít město jinak na Vinohradech, kde program pokračuje až do večera. Módní přehlídka na městských kolech proběhne od 17:30.

Více informací o cyklojízdě: www.cyklojizdy.cz
Více informací o experimentu Zažít město jinak: www.auto-mat.cz/zazit-mesto-jinak-cyklojizdy/

Poznámky

1) Trasa cyklojízdy

Peloton vyjede pomalým tempem a za doprovodu policie ve 14:00 z náměstí Míru po trase: Žitná – Resslova – Strakonická – Barrandovský most – Podolské nábřeží – Podolská – Na dolinách – Na Pankráci – 5. května – Nuselský most – Legerova – Rumunská – náměstí Míru

Plánek trasy: www.bikemap.net/route/252399

2) Zažít město jinak

prostor mezi I.P.Pavlova a náměstím Míru, 20. září, 12–19

Ulice Vinohrad se na jeden den promění z dopravních tepen a parkovišť automobilů v korzo. Návštěvníci v něm naleznou kavárny, restaurace, improvizovaná pódia pro koncerty a performance, bleší trh, umělecké instalace, dětský koutek, autorské čtení známých spisovatelů i řadu dalších příjemných překvapení.

Podrobný program: www.auto-mat.cz/zazit-mesto-jinak-program/
Tisková zpráva: Z Jugoslávské se stane pěší zóna
www.auto-mat.cz/2009/09/z-jugoslavske-se-stane-pesi-zona/

3) Budoucnost magistrály

Auto*Mat prosazuje omezení provozu na magistrále na třetinu současného stavu a její přeměnu na městský bulvár. Že to bude v návaznosti na dokončení pražského okruhu možné dokazují četné zkušenosti ze zahraničí i studie, kterou si Auto*Mat nechal vypracovat.

Tisková zpráva a studie:
Jak ušetřit 10 miliard? Magistrálu u Muzea lze zklidnit levně a bez tunelu

4) Výroky účastníků cyklojízd z řad známých osobností

Kryštof Hádek — herec: Jízda na kole je jedna z mých oblíbených činností. Je to pro mne nejrychlejší a nejpříjemnější způsob dopravy. Prosazovat cyklistiku v Praze je to nejlepší, co pro sebe a pro město můžeme udělat.
Zdeněk Schwarz — ředitel ZZS hlavního města Prahy: „Poznal jsem, že s rozvojem cyklodopravy to někteří nemyslí zas tak vážně, jinak bych nenarážel na nikam nevedoucí trasy nebo končící ve frekventované vozovce a mnohé jiné překážky. […] Musíme ještě ujít velký kus cesty a musíme se všichni ještě hodně snažit, abychom dosáhli úrovně cyklistiky ostatních metropolí EU.“
Vlastimil Ježek — bývalý ředitel Národní knihovny: Jezdím často a rád, jen po Praze ne. V dopravně přehuštěném městě, které na cyklisty myslí tak málo, se na kole bojím. Doufám však, že moje dcera už k tomu nebude mít důvod.

Více: www.auto-mat.cz/o-nas/co-rikaji-o-auto-matu/

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře