Sousedské slavnosti Zažít město jinak proměnily letos nejvíc ulic ve své historii

21. 09. 2021

Anna Kociánová, telefon 602 313 221, e-mail: anna.kocianova@auto-mat.cz
Tomáš Fridrich, telefon 607 185 141 721, e-mail: tomas.fridrich@auto-mat.cz

Tisková zpráva spolku AutoMat ze dne 21. 9. 2021

Sousedské slavnosti Zažít město jinak proměnily letos nejvíc ulic ve své historii

PRAHA – Přesně 163. Tolik ulic, náměstí, proluk a dalších veřejných prostranství po celé republice letos hostilo v sobotu 18. září sousedské slavnosti Zažít město jinak. Jejich cílem je sbližovat místní komunity a oživovat jindy nehostinný veřejný prostor. Jde tak zatím o největší ročník akce v celé 16leté historii – ať už počtem míst, tak plochou záborů veřejných prostranství. Ta letos dosahovala téměř 100 tisíc m2. Slavnosti po celé zemi každoročně dobrovolně připravují místní obyvatelé a obyvatelky, organizace a podniky za podpory a koordinace spolku AutoMat.

Letošní motto slavností znělo ‚Návod k sestavení‘. Chtěli jsme jím zdůraznit, že po pandemii, která výrazně změnila veškeré naše fungování, si naše města můžeme znovu sami sestavit podle svých představ. Téma také odkazuje na princip ‚udělej si sám‘, tedy fakt, že samotný program v daných lokalitách připravují dobrovolníci a dobrovolnice zcela nezištně a leckdy tzv. na koleni,” říká Tomáš Fridrich, hlavní koordinátor slavností ze spolku AutoMat.

Sousedské slavnosti Zažít město jinak vznikly v Praze, ale letos jste ho mohli najít už ve 42 městech a obcích po celé republice. Výjimečné byly určitě v Blansku u Brna, kde se jich zúčastnily 4 000 návštěvníků z celkového počtu 20 000 obyvatel. Poprvé je organizovali místní např. v Českých Budějovicích, Bílině, Chotěboři nebo Přerově. V Praze měly slavnosti premiéru například v lokalitách Ve Smečkách, v Jeseniově ulici, na Arbesově náměstí, v Kamenické, v Čimicích, na Proseku nebo v Uhříněvsi.

Na programu jste mohli objevit a hlavně zažít body jako sokolský průvod z Břevnova na Strahov, světelnou performance Slepé skvrny na motivy stejnojmenné knihy sociologa Daniela Prokopa, kulinářskou soutěž Pocta mrkvi, stavění ideálních Čimic z krabic, diskuze o veřejném prostoru nebo komentované procházky např. po Smíchově, modřanském Prioru, cykloprojížďku po umění s kurátorkou, sítotiskovou dílnu spolku AutoMat nebo povídání s pamětníky.

“Park Zahrádky hlásí dokonalou sousedskou párty, která nám tu přes 10 let chyběla. Může se zdát, že událost vypadá jako běžná a ničím neobvyklá. Pro nás ale byla opravdu jiná. Ještě nikdy jsme si tu něco podobného neužili. Nikomu nechyběl úsměv na tváři. Děkujeme všem z AutoMatu za podporu. Byli jste skvělí!,” popisuje Monika Domincová, organizátorka akce z Prahy 9.

“Letos to bylo dobrodružství: ráno výpadek elektřiny, pak únik plynu a nakonec i prasklá voda… A všechno dobře dopadlo a akci Zažít Bílovice jinak jsme si opravdu užili. Díky AutoMatu za podporu a veškerou pomoc. Všem ostatním organizátorům přeji pevné nervy, hodně sil a dobrých nápadů!” dodává Renata Munteanu.

“Kanice se zažily jinak až v neděli 19. 9., ale za to pořádně. Tak velkou účast jsme tu ještě neměli a je nám ctí a potěšením, že jsme společně s celou vesnicí mohli prožít neobyčejný den, na který budeme dlouho vzpomínat,” uzavírá organizátorka Hana Rakšány.

Historicky nejnabitější byl i doprovodný program slavností, který na 26 místech zahrnoval speciální programy galerií, na míru ušité umělecké performance, open-air divadelní představení, zážitkové procházky nebo dny otevřených dveří. Vlastní lokalitu připravil i spolek AutoMat, který na smíchovském Andělu postavil už 15. září improvizovaný obývák v rámci akce Výstup na Andělu. Ten pak na celý den s vlastním programem obsadili umělci všeho druhu a kolemjdoucím nabídli úplně nový pohled na toto místo využívané hlavně pro přesuny a přestupy.

AutoMat zorganizoval i speciální Cykloporadnu, která během Zažít město jinak projela několika lokalitami a účastníky učila, jak se po městě bezpečně pohybovat na kole.

Fotogalerie (fotky postupně přibývají): https://www.flickr.com/photos/117428623@N02/collections/72157719873012473/

Zvací video k Zažít město jinak 2021.

Čísla

Praha: 93 lokalit (loni 74)

Praha, doprovodný program: 26 lokalit (loni 15)

42 měst (loni 31)

97 278 m2 záborů veřejného prostranství v Praze = cca 24 fotbalových hřišť

 

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře