Přes Folimanku vede nová cyklotrasa. Navrhla ji soutěžící Do práce na kole

Přes Folimanku vede nová cyklotrasa. Navrhla ji soutěžící Do práce na kole

PRAHA – V Praze vznikla nová cyklotrasa. Vede přes park na Folimance (1) a vytváří tak dosud chybějící spojení Karlova a Nuslí (2). Návrh na tuto trasu vyhrál loni hlavní cenu v soutěži „Cykloopatření pro Prahu“ pořádané v rámci kampaně Do práce na kole (3). Dalších více než třicet tipů účastníků kampaně na doplnění chybějící infrastruktury pro jízdní kola na své uplatnění stále čeká (4). Letošní ročník kampaně Do práce na kole se teprve rozbíhá. Účastníci se mohou registrovat už jen do konce dubna, soutěžit se pak bude po celý květen.

„Cyklotrasa přes Folimanku je potřebná a je skvělé, že ji město na podnět občanů vytvořilo. Lidé na kolech tudy jezdili i dříve, ale odporovalo to dopravním předpisům. Bohužel jde o výjimečný úspěch. Na řešení čekají v Praze desítky míst, přitom realizace v podobném rozsahu vzniknou letos asi jen tři nebo čtyři,“ říká Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.

Tři čtvrtě kilometru dlouhá trasa umožní cyklistům pohodlně vystoupat od Botiče k Nuselskému mostu, kde mohou pokračovat směrem na Vinohrady, nebo po mostě na Pankrác. Trasa vznikla v parku Folimanka na širokém chodníku, po němž se pohybují také chodci. Informační tabule před vjezdem proto nabádají cyklisty k ohleduplnosti. Na Vinohradech navazuje na cyklostezku ulice Lublaňská, u které se dlouhodobě připravují podmínky pro obousměrnou jízdu cyklistů.

Požadavek na cyklostezku vznášela Komise pro cyklistickou dopravu již od roku 2008. Loni ji navrhla účastnice kampaně Do práce na kole Tereza Kučerová a vyhrála se svým nápadem první cenu v soutěži „Cykloopatření pro Prahu“. Auto*Mat návrh trasy probíral na jednání se zástupci Prahy 2 na jaře 2012, k realizaci ale došlo až teď.

„Letos bude součásti kampaně Do práce na kole soutěž o největší dopravní absurditu,“ říká Vratislav Filler z Auto*Matu. „Na magistrátu leží více než stovka podnětů k dalšímu doplnění cyklistické infrastruktury a ke zvýšení bezpečnosti dopravy. Často jde o věci staré řadu let (4). Realizace se ale zastavila, a tak nemá smysl ani soutěži o nejlepší uskutečněné opatření. Magistrát už delší dobu chodci ani cyklisté příliš nezajímají,“ kritizuje Vratislav Filler.

Podle něj se stala opatření pro cyklistickou dopravu jednou z obětí úsporných opatření. „Je to velmi krátkozraká politika. Zatímco tunel Blanka stojí desítky miliard, cyklistické stezky, trasy nebo obousměrky je možné stavět za desítky až stovky tisíc. Jízdní kola přitom zásadně zvyšují kvalitu života ve městě, jak dokládají příklady Vídně, Amsterdamu nebo Kodaně,“ doplnil Filler.

Účastníci letošního ročníku kampaně Do práce na kole se mohou registrovat už jen do konce dubna. Firemní týmy i jednotlivci pak budou během května sbírat zelené kilometry a soutěžit o pravidelnost své dojížďky na bicyklu. Nové týmy přibyly i během dneška. Lidé z Auto*Matu je registrovali přímo v parku Folimanka v rámci otevření nové cyklostezky.

Přílohy:

1) Fotografie cyklotrasy Folimanka

2) Fotografie z otevírání nové cyklotrasy

3) Kampaň do práce na kole 2013: www.dopracenakole.net

4) Návrhy pro magistrát a městské části

Na magistrátu, resp. Na Technické správě komunikací, leží přes čtyřicet nedořešených takzvaných zadávacích karet – dokumentů k realizaci cyklistických opatření. Poslední tyto karty vznikly v roce 2011, od té doby se jejich příprava pozvolna zastavuje. Bez zpracování zadávací karty není možné realizovat konkrétní opatření.

Přehled zadávacích karet najdete na webu Prahy

Existuje seznam více než šedesáti jednosměrných ulic určených ke zprůjezdnění pro cyklisty v opačném směru. To by zásadně zvýšilo bezpečnost cestování zejména po centru Prahy. Jakkoliv je dopravní režim v těchto ulicích zpravidla v rozhodovací pravomoci městské části, na trasách celoměstského významu by měl být magistrát aktivnějším iniciátorem těchto opatření, která jsou navíc velmi levná.

Další návrhy projednávali s magistrátem a zejména s městskými částmi jednotlivci, redakce Prahou na kole, nebo Auto*Mat. Veškeré tyto návrhy jsou evidovány v přehledné mapě.

Přehled zadávacích karet

Zadávací karty TSK nevyřešené 43
Návrhy na cykloobousměrky Komise RHMP pro cyklistickou dopravu (KCD) 67
Návrhy na ckyloobouměrky od čtenářů Prahou na kole (nekryjí-li se s návrhy KCD a Auuto*Matu) 17
Návrhy vzešlé ze soutěže „Cykloopatření pro Prahu“, Do práce na kole 2012 37*
Návrhy podané pouze iniciativou Auto*Mat (nekryjí-li se s návrhy KCD) 22
*) včetně dvou vyřešených.

Ze 37 návrhů na zlepšení podmínek pro cyklisty v soutěži „Cykloopatření pro Prahu 2012“, byl zcela realizován jeden (dodatková tabulka před Mánesovým mostem), částečně také jeden (Folimanka byla částí návrhu), několik dalších se připravuje.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře