Pražský Anděl oživí ve středu 15. září série uměleckých intervencí v rámci doprovodného programu Zažít město jinak

09. 09. 2021

Plenér, instantní umělecké dílo na pomezí tance a fyzického divadla, taneční performance či divadelní instalace. To všechno bude k vidění a zažití na pražském Andělu, který ve středu 15. září oživí řada mladých umělců a umělkyň v rámci akce Výstup na Andělu. Tu pořádá spolek AutoMat jako doprovodný program před 16. ročníkem tradičních sousedských slavností Zažít město jinak. 

“Letos jsme se v AutoMatu rozhodli připravit vlastní lokalitu Zažít město jinak – snad poprvé od Smetanova nábřeží v úplných počátcích slavností někdy před 15 lety. Zabrali jsme část Anděla pro pilotní ročník uměleckého projektu, který byste v těchto místech pravděpodobně neočekávali,” popisuje koordinátorka akce Eliška Špálová z AutoMatu. “Dáme prostor uměleckým performancím a site-specific pohybovým a divadelním představením. Přijďte se podívat, nebo se aktivně zapojte do některého z interaktivních programů a uměleckých workshopů,” zve Eliška.

Název Výstup na Andělu napovídá, že cílem akce je alespoň na chvíli vystoupit z běžného vnímání prostoru ulice, kterou obvykle používáme pouze jako místo pro bezděčný přesun z bodu A do bodu B. V rámci Výstupu se AutoMat spolu s umělci a umělkyněmi pokusí podnítit v náhodných kolemjdoucích zvědavost a představivost, jakými všemi způsoby můžeme využívat veřejný prostor. Výstup na Andělu symbolicky odráží smysl Zažít město jinak, který tkví v individuálním vystoupení organizátorů a organizátorek jednotlivých lokalit směrem ven do veřejného prostoru ulic, náměstí či parků.

Program Výstupu na Andělu 

9:00-11:00 – Ateliér Roháč
11:30-13:00 – Rehearsal for Reality
13:15-13:30 – K. O. City
13:30-15:00 – Artivist Lab
15:15-15:30 – K. O. City
15:30-16:30 – ka3ka3
17:00-18:00 – available collective
18:30-19:30 – Divadlo 20

Více o jednotlivých projektech

Ateliér Roháč na vzduchu (výtvarný ateliér)

Po roce uzavírek, absence uměleckého dění a online aktivit se Roháč přesouvá ven, aby se pořádně nadechnul a otevřel vnějšímu světu. Hodina kresby a malby proběhne jako jindy, ale úplně jinak – mimo zdi ateliéru v rušných ulicích města. Participující studenti ateliéru Roháč budou zaznamenávat konkrétní situace ze svého bezprostředního okolí – vzniknou portréty lidí i architektur smíchovského Anděla, které budou dialogem a konfrontací odlišných pohledů na danou lokalitu. Do výtvarného dialogu může vstoupit i náhodný kolemjdoucí, pro kterého bude připraven volný stojan s papírem. Vzniklá díla budou následně vystavena v ateliéru Roháč na Žižkově.

Ateliér Roháč nabízí výtvarné dílny a semestrální kurzy pro mládež, dospělé a seniory pod vedením výtvarnice Terezy Šimkové. Tematicky se dílny zaměřují především na malbu, konceptuální sochařství a kaligrafii. Ateliér, který výtvarnice pojmenovala po svém dědečkovi, pro ni osobně znamená nejen návrat ke kořenům, ale také prostor otevřený komunikaci, mezigeneračnímu dialogu a vzájemné podpoře umělecké tvorby.

available collective: Performance Dance Jam (performance)

Obývák. Obývák na ulici. Ulice v obýváku. Tam se odehraje Performance Dance Jam – instantní umělecké dílo na pomezí tance a fyzického divadla. Skrze pohybovou a hudební improvizaci se performeři pokusí najít společný jazyk v neverbální komunikaci a vnést do vnějšího prostoru ulice bezprostřední osobní radost a hravost. Formou spontánních interakcí chtějí performeři ukázat sílu i nezbytnost vzájemného naslouchání a spolupráce. Intervencí do veřejného prostoru se pokusí narušit stereotypní nazírání a rozproudit v náhodných kolemjdoucích touhu po větší hravosti, lehkosti a otevřenosti.

Performance Dance Jam je projekt sestávající z tří tanečních performerů – Katarzyny Kamecké, Janky Hríbikové a Tomáše Wortnera, a hudebního doprovodu v podání Tomáše Nováka. Formát PDJ je inspirován prací Scotta Wellse, pokračovatele západoamerické taneční scény 70. let, a improvizovanou taneční strukturou Underscore, která slouží účastníkům jako druh mapy, obsahující plné spektrum energetických a fyzických výrazů.

Artivist Lab: Mozaika jako mapa města (performance a workshop)

Co by chtěli občané Prahy změnit na místě, kde žijí? Co jim na jejich čtvrti vadí a co je naopak těší? Všechna pozitiva, negativa, požadavky, návrhy a sny budeme sbírat a vytvoříme z nich kolektivní mozaiku, která bude mapovat rozdílné životní styly i pražské části.

Skupina performerů bude na Andělu vyzývat místní obyvatele k diskuzi. Jednotlivými dílky mozaiky budou sdělení, která budou mít lidé možnost zanechat na papír v symbolickém tvaru nástěnné kachličky. Ve sdílení a skládání bude poté pokračovat i sobotní workshop v Artivist Lab v Kampusu Hybernská. Vznikne monumentální nástěnná mozaika, která bude reflektovat nejen odlišné osobní zkušenosti, ale také městské části.

Galerie Artivist Lab je galerií současného umění a laboratoří, která zkoumá aktuální společenské otázky a témata. Věnuje se politickému umění a artivismu. Podporuje a vystavuje mimo jiné umělce, kteří kvůli svým aktivitám mají ve svých domovských zemích problémy vystavovat (Artist in Need). Je místem výstav, setkávání, diskuzí, workshopů a přednášek, přičemž usiluje o interdisciplinaritu a propojení lidí z různých sociálních a kulturních bublin.

Divadlo 20: Zeď (performance)

Zeď, která nás chrání a zároveň zastavuje. Zeď, která mlčí, ale zároveň dokáže odrazit. Co se děje za zdmi pokoje nikdo nevidí. Stejně jako nikdo nevidí do zdí našeho podvědomí. Co se zdá na první pohled křehké, je ve skutečnosti silné a naopak. Divadelní instalace Zeď je autorskou performancí, která je vystavěna na základě osobních výpovědí a ozvěn koronavirové krize. Pohybem, slovem a audiovizuálními efekty vyjadřuje každá postava svou touhu osvobodit se ze své vlastní bariéry. Jak fyzické tak i té metaforické.

Divadlo 20 je soubor mladých divadelních umělců a umělkyň. Je otevřené nejen všem formám divadla od klasiky po současné autory, ale také více i méně tradičním místům na jevišti i mimo něj. Vstupují do venkovních prostor parků, lesů i ulic. Zastávají názor, že divadlo může být kdekoliv a kdykoliv.

ka3ka3: Druhý ze Resonare Series (happening)

Přijď si zahrát hru s neznámou osobou. Hoď kostkou, polož sám*sama sobě otázku a hledej její odpověď. Hra se dotýká mezilidských vztahů a je založena na dialogu, který může participující navázat nejen s druhým, ale i sám*sama se sebou. Druhý ze Resonare Series je pokračováním happeningu, který umělkyně vytvořila pro přehlídku Pokoje. Jaké herní pole rozehraje specifický kontext veřejného prostranství oproti původní pokojové situaci? A dokážeme se vůbec zastavit v každodenním ruchu a položit si otázku?

ka3ka3 vytváří performance a happeningy, které si kladou za cíl diváka nejen oslovit, ale také aktivizovat. Ve své tvorbě ka3ka3 pracuje nejčastěji se svojí tělesností, která je pro ni důležitá nejen materiálově, ale také obsahově. Kostýmy, které pro své performance vytváří, mají často za cíl zvýraznit možnosti ale i limity vlastní tělesnosti.

Klára Hajdinová a Linda Straub: K.O.city (performance)

Už ses naočkoval? Můžu už navštívit babičku? Podáš mi ruku, nebo loket? Formou malých performancí o velkých věcech současnosti naservírují performeři náhodným kolemjdoucím ochutnávku ze site-specifického projektu K.O.city. O městě a o nás, které proměnila pandemie.

K.O.city je místně specifický projekt a procházka o tom, jak naše životy ovlivnila pandemie. Stojí za ním autorská dvojice Linda Straub a Klára Hajdinová. Sestává z tanečníků, hudebníka a novocirkusových umělců: Klára Hajdinová, Lenka Bartůňková, Alžběta Tichá, Lukas Blaha Bliss, Mattia Comisso a Myko.

Rehearsal for Reality: Street stories / Pouliční příběhy (playback divadlo)

Spolu s místními a náhodnými kolemjdoucími se pokusíme vytvořit intimní prostor v prostoru veřejném formou “playback divadla”. Pomocí této improvizační divadelní techniky se pokusíme propojit s místní komunitou. Dobrovolníci a dobrovolnice z ulice budou vyzváni ke sdílení příběhů a momentů z jejich života, které budou reflektovat místo, ve kterém žijí. Performeři budou na jejich příběhy reagovat skrze své tělo – příběhy dostanou fyzickou a uměleckou formu. Divadlo bude v českém a anglickém jazyce.

Rehearsal for Reality je organizace, která vytváří sociálně angažované divadelní projekty, workshopy a performance, které mají za cíl podpořit komunitu či být katalyzátorem její aktivní proměny. Pomocí techniky Theatre of the Opressed (divadla utlačovaných) a divadla pro sociální proměnu se pokouší navázat společný dialog bez jazykových a sociálních bariér.

 

Chcete se zúčastnit a dostávat pravidelné informace k programu? Přidejte se do události Zažít město jinak: Výstup na Andělu na Facebooku.

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře