Praha bude ve čtvrtek v podvečer patřit lidem na kolech. Ti se v rámci Světové cyklojízdy a s podporou 12 ambasád projedou také po magistrále

01. 06. 2021

Na čtvrtek 3. června připadá Světový den kola, který se spolek AutoMat rozhodl oslavit velkou cyklojízdou. Tentokrát s přízviskem Světová. Letos jej v tomto úsilí podpoří a jízdy se zúčastní také zástupci OSN a velvyslanci i zaměstnanci 10 ambasád. Další dvě velvyslanectví budou akci podporovat na dálku. Záštitu nad akcí převzal náměstek pro dopravu Adam Scheinherr, který také přislíbil účast. 

Cyklojízdy pořádá AutoMat v hlavním městě pravidelně už více než deset let. Jejich prostřednictvím chce přitáhnout pozornost široké i odborné veřejnosti k problematice městské cyklodopravy. “Světová cyklojízda je pozitivní podporou aktivní dopravy a také snahou připomenout, jak důležitou roli hraje pro cyklistky a cyklisty pocit bezpečí při jízdě. Ten souvisí zejména s kvalitní a hustou cykloinfrastrukturou, ale také například se stanoveným bezpečným odstupem při předjíždění lidí na kolech,” říká vedoucí Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat Michal Lehečka. “Cyklojízda nejede proti autům, chce naopak připomenout, že kolo je nezbytné pro udržitelnou dopravu,” dodává.

Stejně jako loni převzala záštitu nad cyklojízdou kancelář OSN v Praze. OSN je iniciátorem globálních Cílů udržitelného rozvoje, tzv. SDGs, a právě udržitelná doprava souvisí zejména s cílem číslo 11: Vytvořit inkluzivní, bezpečná, odolná a udržitelná města a obce.

„Kolo je pro mě hlavní – a nejrychlejší – dopravní prostředek do města. Nemusíte žít v Amsterdamu nebo v Kodani, abyste mohli každý den usednout na kolo a vydat se do práce nebo na návštěvu. Infrastruktura je sice důležitá, ale to hlavní, co potřebujete, abyste kolo přijali za svého každodenního průvodce, se děje v našich hlavách. Praha i další města v Česku jsou skvělým místem pro cyklodopravu,“ říká šéf kanceláře OSN v Česku Michal Broža.

Trasa cyklojízdy

Zhruba 9km nenáročná trasa začne v Centrálním parku na Pankráci, odkud v 18 hodin cyklojízda startuje. Projede přes centrum a skončí na ostrově Štvanice. Účastníci a účastnice budou instruováni k dodržování protipandemických opatření. Na jejich zdraví budou dohlížet dvě zdravotnice FastMEDIC na elektrokolech. Pro usnadnění průjezdu cyklojízdy přichystal AutoMat i objízdné trasy pro jízdu autem (viz níže).

Do práce na kole

Cyklojízda je také symbolickým zakončením 11. ročníku měsíční květnové výzvy Do práce na kole, kterou se spolek AutoMat snaží popularizovat jízdní kolo nejen jako rekreační záležitost, ale především jako denodenní dopravní prostředek. Letos se výzvy zúčastnilo rekordních 22 000 účastníků a účastnic z celé republiky.

Seminář o cyklodopravě

Světová cyklojízda naváže v rámci oslav světového dne kola na mezinárodní seminář Cyklodoprava v době post-covidové, kterého se zúčastní experti z celé Evropy a ke kterému se online můžete připojit i vy (registrujte se zdarma). Seminář připravil AutoMat ve spolupráci s Nadací Partnerství.

Kolo během pandemie

Kolo se během pandemie stalo mimořádně oblíbeným prostředkem pro dopravu po městech. Praha sice na rozdíl od jiných světových metropolí nepřijala žádná výraznější opatření, která by tento pozitivní trend podporovala, ale počet cest na kole v ulicích metropole stoupl ve srovnání s předpandemickým obdobím o 30 až 67 %1,2. V zahraničí chápou mnohem lépe než u nás, že kolo je jedinečným prostředkem k udržitelnému rozvoji měst a také symbolem aktivního a zdravého životního stylu. Městská cyklodoprava je levná, rychlá a praktická forma mobility, kultivuje veřejný prostor a dokonce prospívá místnímu podnikání3,4,5. S nulovými emisemi bojuje s klimatickou změnou a znečištěným ovzduším. Zdravotní benefity má tak nejen pro cyklisty, ale i všechny obyvatele měst.

AutoMat už v květnu 2020 nabídl pro inspiraci obsáhlou rešerši aktuálních cykloopatření a koncepcí ve světových metropolích od albánské Tirany přes Londýn a Paříž až po kolumbijskou Bogotu.

Ambasády na Světové cyklojízdě

Podporu Světové cyklojízdě přislíbili:

  • s účastí přímo paní velvyslankyně či pana velvyslance na cyklojízdě: Dánské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Velvyslanectví Norského království v Praze, Rakouské velvyslanectví v Praze  a Velvyslanectví Švédska v Česku
  • s účastí zástupců ambasády na cyklojízdě: Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze, Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice a Velvyslanectví Nizozemského království v České republice.

Jízdu podpoří na dálku: Velvyslanectví Estonské republiky a Finské velvyslanectví v Praze.

Kromě ambasád se přidá také několik zahraničních organizací se zájmem o udržitelnou mobilitu, např. Česko-německá obchodní a průmyslová komora či centrum OSN v Praze.

Aktuální informace na auto-mat.cz/cyklojizda

 

—————————————————————————————————————————

Světová cyklojízda 2021: Časový plán

Finální trasa (31.5.): https://mapy.cz/s/mezabakuja

Jízda začíná v 18:15. Průjezd potrvá cca 10 minut. Časový plán může být +- 10 minut.
Vjezd na magistrálu z ulice Na Strži v cca 18:25-18:30.
Průjezd přes I. P. Pavlova cca 18:40.
Průjezd přes Muzeum cca 18:45.
Náměstí Republiky cca 19:00.
Těšnovský tunel cca 19:15
most Barikádníků severním směrem cca 19:10 – 19:30.

Objízdné trasy – základní informace a doporučení pro veřejnost

Doporučujeme nevjíždět mezi 18:20 a 19:00 z jihu na magistrálu.
Doporučujeme cestu autem z Pankráce pokud možno uspíšit před 18:20 nebo odložit po 18:45. hod..
Doporučujeme cestu autem přes Prahu 2 pokud možno uspíšit před 18:30 nebo odložit po 19:00
Cca mezi 18:45 a 19:00 bude omezen průjezd po magistrále jižním směrem u Muzea.
Cca mezi 19:00 a  19:30 bude omezen průjezd po magistrále severním směrem na Hlávkově mostě.

Časy pro dopravní omezení a objízdné trasy jsou pouze orientační, průjezd cyklojízdy může být rychlejší nebo pomalejší. Průjezd jízdy potrvá kolem 10 minut. Zdržení lze tak předpokládat kolem 15 minut.

Objízdné trasy – podrobnosti

Průjezd po magistrále na Praze 4 z jihu (cca 18:20-19:00) doporučujeme objet po Jižní spojce.
Průjezd po magistrále kole Muzea od severu (cca 18:45-19:00) doporučujeme objet po Městském okruhu.
Z okolí metra Pankrác (cca 18:15 – 18:30 ) bude na třídu 5. května JV směrem možné odjet ulicí Hvězdovou.
Ze sídliště Pankrác (cca 18:15 – 18:30)  bude možné odjet ulicí V Rovinách.
Z okolí Pražského povstání (cca 18:30 – 18:45) bude možné odjet ulicemi Na Dolinách a Na vítězné pláni.
Rumunské ulici (cca 18:30 – 18:45) doporučujeme se vyhnout průjezdem Nuselským údolím. Průjezd Žitná – Sokolská zůstane zachován.
Anglické ulici (cca 18:30 – 18:45) doporučujeme se vyhnout ulicemi Bělehradská nebo Vinohradská. Odbočení z Vinohradské do Wilsonovy bude zachováno.
Wilsonově ulici u Muzea (cca 18:45 – 19:00) doporučujeme se vyhnout po Městském okruhu nebo (pro cestu do centra nebo na Prahu 2 ulicemi Opletalovou nebo Seifertovou.
Průjezd z Václavského náměstí do Mezibranské zůstane zachován.
Kolem 19 hodiny bude na cca 10 minut uzavřen průjezd Prašnou bránou.
Průjezd Těšnovským tunelem z centra (cca 19:00-19:30) doporučujeme objet po nábřeží Edvarda Beneše, s využitím Čechova nebo Štefánikova mostu. Průjezd Těšnovským tunelem do centra nebude omezen.
Mezi cca 19:00 – 19:30 bude omezen průjezd po Hlávkově mostě z centra. Jako objízdnou trasu bude možné využít Rohanské nábřeží.

Poznámky:

Nouzový stav pomohl jízdám na kole. Počty cyklistů v Praze stouply až o 60 %


https://mestemnakole.cz/zpravicky/pocet-cyklistu-v-praze-stoupl-mezirocne-na-dvojnasobek/

Cyklopruhy mohou prospět lokálním podnikům


https://www.dutchcycling.nl/images/downloads/Dutch_Cycling_Vision_EN.pdf
https://www.bicycling.com/news/a32306169/bike-lanes-benefit-local-businesses-study

Nakrmte AutoMat

Podpořte nás a staňte se tak členy Klubu přátel AutoMatu!

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku budete přesměrováni na platební bránu.

V dalším kroku uvidíte údaje potřebné k založení platby v bance.

měsíčně 1000,-

Děkujeme mnohokrát za Vaší podporu, moc si ji vážíme.

Prosíme, nastavte si platbu ve své bance podle následujících údajů, abychom poznali, že jde o podporu od Vás.

  • ve prospěch účtu: 2400063333/2010
  • částka: [amount]
  • variabilní symbol: [variable_symbol]
  • vybraná frekvence plateb: [freq]
Něco se nepovedlo
Zpět do formuláře